BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

РС на нишану

РС на нишану
26.03.2009. год.

Подјела неперспективне војне имовине између БиХ и ентитета због политизације овог питања запала је у ћорсокак, у ситуацији када се из буџета издвајају знатна средства за обезбјеђивање ових објеката, који тренутно не служе ничему, рекао је за "Фокус" Мирко Околић, члан Заједничке комисије за одбрану и безбједност парламента БиХ.

- Ситуација је толико бесмислена да поједине објекте чувају официри с чином капетана, иако од тих грађевина БиХ тренутно нема никакву корист. Рјешавање овог питања потребно је знатно убрзати, јер се велика средства издвајају за чување тих локација, обезбјеђење људи који их чувају и плаћање комуналија и режија - рекао је Околић.

Он је појаснио да термин "неперспективна имовина" неријетко изазива забуну, с обзиром на то да се ради о имовини која је таквом проглашена само од стране Оружаних снага БиХ и Министарства одбране БиХ, иако се на том списку налазе прилично вриједни објекти.

- Та имовина неперспективна је гледајући само с аспекта потреба војске. Дакле, не ради се о отписаној имовини која не може да буде добро искоришћена за цивилне потребе - каже Околић.

Он наводи да је договор о расподјели неперспективне војне имовине у фази која је прилично нејасна.

- Перспективна имовина остаје Министарству одбране БиХ. Сва остала имовина јесте спорна, односно начин на који ће бити књижена и коме ће бити додјељивана, што у преводу значи ко ће имати неку корист од ње. Ту спадају, рецимо, касарне, зграде, полигони и складишта. Не ради се о безвриједној имовини. Постоји перспективна имовина која је по локацији или вриједности далеко лошија од неперспективне имовине - истиче Околић.

Он је додатно појаснио да се перспективна имовина посматра с војног аспекта и рекао да не може у центру града да постоји перспективни објекат у који би се смјестило складиште муниције.

- За исте потребе перспективан би био објекат на периферији града. Да је та имовина заиста небитна, не би постојали проблеми, јер би се све стране одрекле власништва и посао би био брзо завршен. Споразум о расподјели имовине потписали су предсједник Владе РС, Милорад Додик, предсједник Владе ФБиХ, Неџад Бранковић, и предсједавајући Савјета министара БиХ, Никола Шпирић. Сада би комисија требало да заврши технички дио посла, али то, је нажалост, постало политичко питање - истиче Околић.

Он је подсјетио на став ФБиХ, која инсистира на томе да сва имовина треба да буде укњижена на БиХ, док с друге стране, постоји оправдан став РС да је имовину потребно књижити одмах на ентитете, због непостојања сигурности да ће имовина припасти крајњем кориснику.

- Објекти треба да се додијеле локалним заједницама и ентитетима на употребу, па тако и право располагања и власништво - закључио је Околић.

Гостимир Поповић, војно-политички аналитичар, рекао је да је проблем неперспективне војне имовине потребно што прије ријешити, да не би дошли у ситуацију да све буде претворено у старо гвожђе.

- У ФБиХ сву имовину настоје да пребаце на БиХ, како би на тај начин прикрили многе активности које су вршене током рата. Више од половине комплетне имовине, по свему судећи, јесте неупотребљива, један дио би могао да се санира, а тек 20 одсто може да послужи за неке цивилне сврхе - рекао је Поповић.



  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...

Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА