Усвојена декларација о евентуалним промјенама Устава БиХ
За Декларацију је гласало 56 народних посланика, осам је било против, док је 15 посланика било уздржано.
Скупштина није прихватила предложени сет закључака Странке за БиХ и Српске радикалне странке РС у вези са Декларацијом.
"РС је неоспоран ентитет са својим непромијењеним територијалним, организационим и функционалним статусом, а евентуално друге територијалне јединице могу се организовати у оквиру ентитета Федерације БиХ", рекао је Кузмановић образлажући посланицима коначан текст Декларације.
Он је рекао да је антиуставно и потпуно неприхватљиво свако разматрање могућности територијалне организације БиХ којима би се укидали ентитети или подијелила РС.
Кузмановић је рекао да би евентуалне промјене Устава БиХ требало да допринесу побољшању функционалности и ефикасности органа и институција БиХ, али без нарушавања ентитетског баланса, равноправности и сразмјерне заступљености конститутивних народа.
Он је рекао да је као предлагач Декларације, ради постизања што шире подршке том документу, уважио већину примједби свих посланичких клубова које су му достављене, водећи рачуна о очувању, кохерентности и конзистентности текста.
"Генерални захтјев свих је био да је потребно све евентуалне промјене вршити у складу са Дејтонским споразумом и да се не смије нарушавати тај модел. Тај захтјев је усвојен па су у Декларацији брисане ријечи `јединица`, које су се користиле паралелно уз термин `ентитет`", истакао је Кузмановић.
Он је додао да је у преамбулу уграђен нови став којим се позивају сви органи и институције у БиХ и представници међународне заједнице да досљедно и у потпуности поштују Дејтонски мировни споразум и да своје активности врше у складу са овлашћењима која су садржана у овом споразуму.
Према његовим ријечима, одређене примједбе су указивале на потребу јаснијег дефинисања заштите виталног националног интереса.
"Зато је тачка 10. другог Поглавља преформулисана тако да предвиђа да се у евентуалним уставним промјенама задржи уставно начело да конститутивни народи - Срби, Бошњаци и Хрвати у БиХ имају неотуђиво право заштите виталног националног интереса", нагласио је Кузмановић.
Кузмановић је рекао да се на државном нивоу витални национални интерес штити путем уставних механизама за заштиту виталног националног интереса у Дому народа Парламентарне скупштине и Уставном суду БиХ.
Он је рекао да све могуће промјене у структури Федерације БиХ не смију имати за посљедицу промјену садашњих уставних рјешења у односу на формирање законодавних, извршних и судских органа власти на нивоу БиХ, као и на основне принципе у погледу њиховог састава, начина доношења одлука, заштите ентитетског као и виталног националног интереса.
Кузмановић је рекао да би се Предсједништво БиХ и даље састојало од три члана - једног из РС и два члана из другог ентитета, који би се бирали непосредно са правом кандидовања свих грађана.
"Када је ријеч о уређењу правосудних институција на нивоу БиХ, Декларација предвиђа да је потребно Уставом прописати да судска власт постоји на државном и средњем нивоу, а развој и организација правосуђа треба да се заснива на усвојеној Стратегији развоја правосуђа у БиХ", закључио је Кузмановић.
Декларација о основама за разговоре о евентуалним промјенама Устава БиХ, која је данас усвојена у Народној скупштини Републике Српске, оставља могућност ентитету да блокира БиХ, с чиме Странка за БиХ апсолутно није сагласна, рекао је шеф Клуба посланика Странке за БиХ Мухарем Мурселовић.
Мурселовић је најавио да ће Странка за БиХ инсистирати на доношењу новог Устава БиХ и отклањању блокада у доношењу одлука на нивоу БиХ.
"Не смије ни један ентитет да буде у могућности да блокира БиХ, а не смије ни држава да блокира оне надлежности које су Уставом повјерене ентитетима", рекао је Мурселовић новинарима у Бањалуци након осамнаесте посебне сједнице Народне скупштине РС.
Шеф Посланичке групе Српске радикалне странке (СРС) Републике Српксе (РС) у Народној скупштини РС Миланко Михајлица сматра да се у БиХ ствара политичка клима, која подразумијева да би се могло разговарати о више ентитета у БиХ, што је неприхватљиво.
"СРС РС сматра да је то сасвим неприхватљиво и да би такав приступ могао отворити велике проблеме и политичке трумбуленције у БиХ", изјавио је Михајлица данас новинарима у Бањалуци, након завршетка 18. посебне сједнице Народне скупштине РС на којој је усвојена Декларација о евентуалним промијенама Устава БиХ.
Михајлица је рекао да су радикали били уздржани приликом изјашњавања о коначном тексту Декларације, због чињенице да предсједник РС Рајко Кузмановић као предлагач и парламент Српске нису прихватили неколико приједлога закључака ове странке у вези са Декларацијом, иако је усвојен највећи дио примједби ове странке на тај документ.
УСВОЈЕН ИЗВЈЕШТАЈ И ЗАКЉУЧЦИ ОДБОРА ЗА ПРАЋЕЊЕ СПРОВОЂЕЊА ПРОЦЕСА ПРИВАТИЗАЦИЈЕ У РС
Народна скупштина Републике Српске усвојила је данас без расправе Извјештај скупштинског Одбора за праћење спровођења процеса приватизације у РС о тематској сједници "10 година приватизације у РС" и сет закључака одбора проистеклих из расправе са ове тематске сједнице.
Према усвојеним закључцима, Народна скупштина РС задужује Владу РС да преко Инвестиционо-развојне банке /ИРБ/ појача активности на убрзању продаје државног капитала у преосталим предузећима за који постоји исказан интерес инвеститора и код којих не постоје значајније препреке приватизације.
Парламент РС задужује Владу да преко ИРБ-а појача активности на реструктуирању предузећа оптерећених дуговима у циљу њихове успјешне приватизације, као и да ради на иницирању поступка ликвидације или стечаја у оним предузећима у којима ни након бројних покушаја није могуће провести приватизацију због лоше ситуације у којима се налазе, као и предузећа која није могуће ускладити са важећом законском регулативом у РС.
Влада РС је задужена је да преко ИРБ-а појача активности на дефинисању коначног статуса предузећа из комуналног сектора и јавних медија, кориштењу остарених приватизационих прихода и стварању повољнијег окружења, уз јачање конкурентних способности РС, наводи се у сету усвојених закључака.
Парламент предлаже Влади РС да у првом тромјесечју ове године анализира досадашње ефекте спровођења Закона о ревизији приватизације државног капитала у предузећима и банкама и да до краја првог полугодишта ове године предложи мјере на њеном ефикасном спровођењу.
Народна скупштина РС тражи од Владе да до краја првог полугодишта ове године изради и у скупштинску процедуру упути информацију о актуелном тренутку и проблемима спровођења стечајних поступака у РС са приједлогом мјера, наводи се у сету усвојених закључака скупштинског Одбора за праћење спровођења процеса приватизације у РС.
Парламент тражи од Владе да у наредном периоду појача активности на стварању повољнијег амбијента за унапређење и свеобухватнију примјену стандарда коорпоративног управљања и подизању укупне коорпоративне свијести у РС.
Према усвојеним закључцима, Народна скупштина РС подржава досадашње активности Бањалучке берзе на изради закона о радничком акционарству и предлаже Влади РС да овај закон у што краћем року упути у скупшштинску процедуру.
- Извор
- РТРС
Коментара (1) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »