За ратне злочине у бившој БиХ могло би да буде оптужено 12 хиљада лица
САРАЈЕВО, 14. ЈУНА (СРНА) - Клинт Вилијамсон, амбасадор САД за питања ратних злочина, изјавио је да би, према неким процјенама, у БиХ око 12 000 људи могло бити оптужено за ратне злочине.
"То је огроман број и судски систем, тужилаштво, мора одлучити ко ће бити процесуиран, а ко, нажалост, неће. Мора се направити систем приоритета. Тај посао није на политичарима. Они морају допустити да правосудни систем непристрасно и темељно уради свој дио посла" - рекао је Вилијамсон у интервјуу за сарајевску штампу.
Према његовим ријечима, како се приближава вријеме да Хашки трибунал заврши свој рад, судови у БиХ морају бити све способнији да преузму тај посао.
"Они који су починили најгоре злочине, морају се суочити с правдом" - нагласио је Вилијамсон.
Он је рекао да је Хашки трибунал у посљедње вријеме релативно задовољан сарадњом Србије и Републике Српске /РС/ са том институцијом.
"Када су у питању хапшења бјегунаца, имали смо у прошлости добру сарадњу, посебно током 2005. године. Тада се 17 људи или предало или је ухапшено у РС и Србији. Од тада имамо помијешану слику - успоне и падове. У посљедње вријеме вјерујем да је Трибунал релативно задовољан сарадњом Србије и РС" - истакао је Вилијамсон.
Према његовим ријечима, остало је још пет бјегунаца на слободи, а њихово хапшење је регионални проблем.
"Сарадња полиције РС и Обавјештајно-безбједносне агенције БиХ све је боља и то нам је драго. Радован Караџић и Ратко Младић, посебно, користе погранично подручје, прелазе из РС у Србију, Црну Гору, можда Македонију...Дакле, то питање захтијева регионални приступ" - рекао је Вилијамсон.
Он је нагласио да је америчкој Влади, због политичких, али и безбједносних интереса, Балкан веома битан и зато ће урадити све што може да се ријеши питање оптужених за ратне злочине.
- Извор
- rtrs.tv
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Тројица студента која су још 27. априла кренула у хуманитарни марш од Београда до Звечана, полако се ближе крајњој дестинацији. Они су ушли на Косово и Метохију, са циљем...
Ракић је био правник, академик, бавио се и обавештајним радом, учествовао је у пребацивању оружја за српске чете, посредовао у њиховом формирању. А историја га првенствено памти као песника,...
Ралф Гоф тврди да се Вашингтон плашио нуклеарног одговора и намерно продужавао сукоб
Руски председник понудио је пуну подршку Индији у борби против тероризма
Лако преносиви ракетни системи наводно су испоручени у оквиру хитне набавке
Председник Србије Александар Вучић отпуштен је из Војномедицинске академије после кратког боравка у њој услед здравствених тегоба током недавне посете Сједињеним Америчким Државама. Како је потврдио министар финансија Синиша...
Остале новости из рубрике »