Кад Запад суди - 20 година Момчилу Крајишнику
Судско вијеће је Крајишника 27. септембра 2006. године, прогласило кривим за злочине против човјечности - убиства, истребљење, прогоне на политичкој, расној и вјерској основи, депортације и присилно премјештање муслимана и Хрвата и осудило на 27 година затвора.
Крајишник је ослобођен кривице за геноцид и саучесништво у геноциду над несрпским становништвом током ратних сукоба у БиХ.
Судско вијеће је закључило да је Крајишник био дио удруженог злочиначког подухвата који су, према оцјени суда, чинили и бивши предсједник РС Радован Караџић и друге вође Срба из БиХ.
Њихов општи циљ био је "етничко прекомпоновање територија које је одредило босанско-српско руководство драстичним смањењем броја муслимана и Хрвата кроз протјеривање са одређених територија".
Веће је прогласило Крајишника кривим за убиства или истребљење готово 3.000 муслимана и Хрвата и за учешће у присилном премјештању више од 100.000 муслимана и Хрвата из области које су под контролом држале српске снаге .
Крајишника су снаге Сфора ухапсиле 3. априла 2000. године на Палама и истог дана изручиле Хагу.
У првом појављивању пред судом, бивши предсједник Скупштине РС изјаснио се да није крив ни по једној тачки оптужбе.
Суђење је трајало од 3. фебруара 2004. до 31. августа 2006. године, а на првостепену пресуду жалбу су уложили и Тужилаштво и Крајишник, који је сам водио жалбени поступак.
Трибунал је Крајишнику одобрио у октобру прошле године да као допунског свједока одбране позове Караџића, који је у међувремену ухапшен и пребачен у Хаг.
Коментара (4) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »