BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Забрана за пластичне кесе

Забрана за пластичне кесе
15.03.2009. год.

У Србији ће ускоро бити забрањена производња и коришћење пластичних кеса сазнаје „Блиц недеље“ у Министарству за животну средину. Истовремено са укидањем пластичних кеса, радиће се на подстицању производње биоразградиве папирне амбалаже.

Током наредне недеље очекује се договор Министарства и произвођача пластичних кеса око уредбе о забрани производње и коришћења пластичних кеса, а убрзо затим и пролазак кроз скупштинску процедуру. Тај акт ће бити само један од пакета законских мера којим ће Влада ући у одлучну борбу са еколошким проблемима у Србији.
– Циљ нам је да се у свим продавницама и супермаркетима уместо пластичних користе папирне кесе које се могу употребљавати и више пута. Производња и увоз свих полиетиленских кеса дебљине испод 14 микрона биће забрањена, а истовремено ћемо помоћи да што пре почне производња биоразградивих кеса, које нису претња по животну средину – каже Оливер Дулић, министар заштите животне средине и просторног планирања.
Пластичне кесе „трегеруше“ , које се масовно користе у трговинама и на пијацама, најопасније су по околину јер се не разграђују у природи, а њихова рециклажа је скупа и тешко изводљива. Месечна потрошња ових кеса у Србији је близу 200 милиона комада, а за производњу само једне кесе емитује се око 200 милиграма угљен-диоксида. Како у Србији производња папирних кеса није развијена, држава ће морати да финансијски подстакне производњу. Ипак то неће погодити грађане, јер је по предлогу Закона о амбалажи и амбалажном отпаду предвиђено да се посебним таксама опорезује увоз и производња пластичних кеса. Новац од тих такси би ишао у Фонд за заштиту животне средине, а одатле би се упућивао као субвенција за производњу папирних кеса. Такође, произвођачи папирних кеса би добијали и кредите из Националног фонда за развој.
– Грађане ће прелазак Србије на производњу биоразградивих кеса коштати само пар динара месечно, што није велики износ ако узмемо у обзир да тиме чувају своју околину – објашњава Дулић.
У нашој земљи има петнаестак великих, регионално распоређених произвођача пластичних кеса, који месечно прераде у просеку око 500 тона полиетилена за производњу кеса. Како ће њихова производња бити законом забрањена, системом стимулације производње биоразградивих кеса њима се нуди решење. На тај начин, они ће и даље производити и запошљавати људе, али њихове кесе више неће загађивати природу.
– Осим великих, регистрованих произвођача кеса, у земљи постоји и мноштво ситних производњи по гаражама и импровизованим халама. Преласком на производњу биоразградивих кеса, и њима се пружа шанса да више не раде „на црно“ , већ да се региструју и легализују посао. У супротном, Закон ће бити изузетно строг према свима који се и даље буду бавили производњом пластичних кеса – каже Дулић.
Биоразградиве кесе јесу боље решење од пластичних, јер се могу користити више пута, али и оне утичу негативно на природу, првенствено сечом шума. Међутим, у Министарству су размишљали о производњи платнених кеса, али се дошло до закључка да је у овом тренутку најекономичније решење да се производе биоразградиве папирне кесе.
– Сви велики трговачки ланци у Србији треба да се укључе и помогну акцију „Очистимо Србију“, тако што ће из својих продавница избацити пластичне, а увести папирне кесе. Тим примером они ће подићи еколошку свест грађана у читавој земљи – додаје Дулић.
Предвиђено је да прелазни период од забране производње пластичних до почетка производње биоразградивих кеса траје пар месеци.

Пластика у бројкама
1.000 кеса годишње, у просеку, грађани Србије узму у трговини
Забрана употребе пластичних кеса у ЕУ од 2010.
Забрана производње и употребе пластичних кеса у Кини од првог јуна 2008. године
1.500 куна по тони је накнада за збрињавање пластичних кеса коју плаћају произвођачи у Хрватској
Четири године је потребно папирној кеси да се разгради
Једна платнена кеса замењује 1.000 пластичних кеса

Позитивне реакције
Градска влада у Врању прва је у Србији још у августу прошле године донела одлуку о забрани употребе пластичних кеса од септембра 2.010. Да је одлука градских власти наишла на добар пријем међу трговцима и пијачарима потврђује пример градске пекаре, која већ месецима векне хлеба пакује у кесе од хартије.
– Период од две године искористићемо за едукацију власника продавница и потрошача, јер је крајње време да пластичне кесе избацимо из употребе. Површина бачених кеса широм наше земље могла би да прекрије чак три Србије – каже Нела Цветковић, члан Градског већа, најзаслужнија за пионирски корак Врања.



  • Извор
  • Блиц
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог

Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...


Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом

Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Остале новости из рубрике »