Патријарх руски Кирил: Опасност од нестанка Срба и православног наслеђа на Косову
МОСКВА, 14. марта - Његова Светост Патријарх московски и све Русије Кирил упутио је писмо предсједнику Парламентарне Скупштине Савјета Европе Луису Марији де Пучу и генералном директору УНЕСКО-а К. Мацури.
Подсјетивши да се 17. марта навршава пет година од трагичних догађаја на Косову и Метохији, када су националистички екстремисти почели погроме на Србе, који су довели до масовног нарушавања људских права, стотине жртава, потока избјеглица и разрушења десетине цркава и манастира у том крају, поглавар Руске православне цркве је истакао:
“У центру савремене Европе десили су се варварски догађаји, од којих ране нијесу зацијелиле ни до дана данашњега. Срби немају могућности да се врате на своју земљу и своја огњишта. До данас се налазе у руинама црквени споменици свјетског значаја. Међу њима су објекти архитектуре који се налазе под заштитом УНЕСКО-а: Сабор Богородице Љевишке, манастир Светих Архангела (14. вијек), манастир Светих бесребрника Козме и Дамјана у Зочишту (14. в.), манастир Девич (11. в.), храм великомученика Георгија (15. в.), храм светог Николе у Белом Пољу (19. в.), црква светог Николе у Приштини, богословија светих Кирила и Методија, епископски двор у Призрену. По подацима Српске православне цркве, за вријеме присуства међународних миротворних трупа на Косову је пострадало више од стотине црквених здања”.
У писмима предсједнику Парламентарне Скупштине Савјета Европе и генералном директору УНЕСКО-а Његова Светост потврђује: “На жалост, међународне организације нијесу могле обезбиједити њихову заштиту и предузети активна дејства за обнову порушених светиња и обезбиједити повратак Срба у своје домове. Једнострано проглашење независности Косова није утицало на побољшање ситуације, већ напротив, замрзло је позитивне процесе у том региону. Више од тога, настављају се провокације екстремиста на дјелујуће цркве и манастире. Ниво њихове заштите од стране миротворних снага је општро снижен, а безбједносне зоне око њих ионако нијесу створене. Нарушен је систем снадбијевања црквених комплекса храном и стварима које су неопходне за елементарни живот. Расте неповјерење у ефикасност међународних организација и њихову добру вољу, која је усмјерена на заштиту националних мањина и њиховог достојанства”.
Његова Светост је подвукао: “У Руској православној цркви постоји озбиљна бојазан да ће садашњи курс администрације Косова и Метохије и пасивна позиција међународних снага довести до коначног резултата који ће бити нестанак православног наслеђа у том крају”.
Обраћајући се Луису Марији де Пучу, Свјатјејши Патријарх Кирил је позитивно оцијенио програме Савјета Европе за обнову дијела порушених светиња. Међутим, каже се у посланици да рушевине својим димензијама захтијевају веће напоре цијелог цивилизованог свијета. “Посебна пажња од стране међународних организација, који своју активност граде на принципима људских права, неопходна је хиљадама избјеглица и привремено смјештених лица. Њихово право на повратак у своје домове и безбједност нијесу гарантовани”, изјавио је Патријарх.
“Обраћам се Вама и Парламентарној Скупштини Савјета Европе с молбом да подигнете свој глас, да помогнете жртвама злочина, да урадите све што је могуће да се обнови правда и усели нада у срца људи на Косовској земљи Србије”, каже се у писму поглавара Руске цркве.
У посланици генералном директору УНЕСКО-а К. Мацури Његова Светост Патријарх московски и све Русије је казао: “Ми позитивно оцјењујемо напоре, које је предузимао и предузима УНЕСКО обнављајући порушене православне манастире и цркве на Косову и Метохији, подржавамо спремност руководства Русије и других земаља за сарадњу са УНЕСКОМ по датом питању”.
Извор: Патријаршија.Ру С руског: Марија Живковић
- Извор
- www.dverisrpske.com
Коментара (1) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »