BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Шта ће нам ЕУ?

Шта ће нам ЕУ?
14.03.2009. год.

БЕОГРАД - Прикључење Србије Европској унији донело би више штете него користи нашој земљи, процена је економиста, аналитичара и појединих политичара, показује анкета Курира. У ситуацији кад су све велике светске економије у озбиљној кризи и кад због рецесије одбијају да помогну садашње чланице ЕУ из источне Европе, поставља се оправдано питање шта би то Србија добила уласком у Унију.

Како сада ствари стоје, ЕУ ће зауставити пријем нових чланица до 2017, а једини изузетак може да буде Хрватска. Према процени директора рејтинг агенције „Мудис“ за централну Европу Питера Винса, рецесија и економска криза натерале су најбогатије земље ЕУ Немачку и Француску да новац из приступних фондова усмере ка решавању својих проблема, па ће Србија тако сачекати на пријем.

Економиста Данило Шуковић каже да је истина да се ЕУ најпре бори са својим проблемима, а да их мање интересују наши.

- Погрешна је перцепција да ћемо ући у ЕУ да бисмо се докопали њихових развојних фондова. Циљ нам је да постанемо уређена држава, да се уведе владавина права, тржишна економија и демократско друштво. Европски стандарди морају да се поштују да би смо то постигли, а не да бисмо узели неке паре. Морамо да наставимо реформе, и без ЕУ, и без обзира на кризу - поручује Шуковић.
Владимир Вучковић, професор на Универзитету „Мегатренд“, сматра да је ЕУ у великим проблемима и да ово време није згодно за евроинтеграције.

- Старе чланице Уније траже да се повуче ручна. Тмурно је, а ми морамо да чекамо лепше време, да искористимо тешке дане да ојачамо и да тако ојачани имамо бољу преговарачку позицију - наглашава Вучковић. Он подсећа да у Србији подршка грађана евроинтеграцијама никада није била мања.

- Тај проценат је сада пао испод 61 одсто. Европејцима саветујем да је време да пораде на поправљању имиџа ЕУ у Србији - каже овај професор.
С друге стране, међу политичким странкама, поготово оним у опозицији, доминира евроскептицизам. Милорад Мирчић, потпредседник СРС, тврди да одавно ништа не зависи од Србије, нити је икада зависило.

- Чак је и премијер Италије рекао да ће по цену да његова земља изађе из ЕУ спречити миграције становништва. Сасвим је логично да ће Немачка и Француска гледати да реше своје проблеме, а да их уопште не интересују проблеми Бугарске или Србије. За нас би било најбоље да се окренемо руском тржишту - сматра Мирчић.

Мирослав Маркићевић, потпредседник НС, наводи да владајућа коалиција, захваљујући европском маркетингу, има пуно гласова, али да су жеље далеко од стварности.
- Шта ако све испунимо, а они немају интереса да нас приме? Грчка је из приступних фондова добила 115 милијарди евра, али у много срећнија времена. Мађарској не би помогла ни инфузија од 20 милијарди. Не требају нама приступни фондови, нека повећају порез на најбогатије и тако ће смањити притисак на сиромашне грађане - предлаже Маркићевић.

Јоргованка Табаковић из СНС каже да смо изгубили кредибилитет и поверење Брисела.
- Ми смо на слепом колосеку ка ЕУ и без финансијске кризе. Они имају огромне унутрашње проблеме, Саркози је експлицитно саопштио да нису спремни за проширење. Да не помињем хашки услов - закључује Табаковићева.

ЦИА: НОВА КАРТА ЕВРОПЕ

Према предвиђању ЦИА, Европа ће се до 2020. распасти на три блока: западну Европу, „нову Европу“ и „балканску федерацију“, којој ће припасти и Србија. Уз нас, у федерацији би требало да буду и Грчка, Румунија, Бугарска, БиХ, Црна Гора и Косово. „Нову Европу“ чиниле би Словенија, Хрватска, Чешка, Словачка, Мађарска и балтичке земље, а западну готово све остале државе које су и данас у ЕУ.



  • Извор
  • Курир
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...

Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.


Најновији пакет вредан је 500 милиона долара, саопштило је Министарство одбране САД.


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА