Тежак ударац Вашингтону
Киргистанске власти су у петак саопштиле да је њихова одлука о затварању америчке ваздухопловне базе у тој земљи коначна, чиме је задат ударац покушајима нове администрације у Вашингтону да задржи кључни центар подршке америчким операцијама у Авганистану.
- Одлука је донијета - рекао је портпарол Владе у Бишкеку, Ајбек Султангазијев.
- Америчка амбасада (у Бишкеку) и Министарство спољних послова Киргистана размјењују ставове у вези с тим питањем, али нема разговора о томе да се база задржи - додао је Султангазијев.
Премијер Киргистана, Игор Чудинов, изјавио је да Влада није добила никакве додатне понуде Вашингтона у вези с базом, наводећи да Бишкек жели да затвори базу због тога што се не слаже с америчким методама у Авганистану.
САД су у четвртак саопштиле да још разговарају с Киргистаном о задржавању ваздухопловне базе Манас у тој претежно исламској и сиромашној бившој совјетској републици која важи за традиционалног савезника Русије.
Ова одлука Киргистана представља озбиљан изазов за америчког предсједника, Барака Обаму, који планира да повећа број америчких војника у Авганистану.
Вашингтон је истовремено улагао напоре да ојача путеве за снабдијевање снага у Авганистану преко Пакистана, гдје постоје велики безбједносни ризици.
И НАТО је саопштио да је забринут због могуће умијешаности Русије у доношењу овакве одлуке киргистанских власти.
Киргистански предсједник, Курманбек Бакијев, саопштио је ове седмице да САД морају да затворе војну базу у Киргистану.
Он је то саоштио послије сусрета с руским предсједником, Дмитријем Медведевим, у Москви, када је Киргистану обећано више од двије милијарде долара помоћи и кредита од Русије.
Остаје да о затварању америчке војне базе коначну ријеч донесе парламент у Бишкеку сљедеће седмице, за шта ће бити потребна проста већина гласова посланика од којих већина долази из партије наклоњене предсједнику Бакијеву.
Вашингтон је отворио базу у Киргистану 2001. године пошто је почела војна интервенција коалиционих снага, са САД на челу, у Авганистану.
У америчкој ваздухопловној бази Манас налази се више од хиљаду чланова војног особља.
У случају доношења коначне одлуке о затварању базе, америчко особље би добило рок од шест мјесеци да обустави активности и напусти земљу.
- Извор
- Фокус
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »