У Сарајеву више Кинеза него Срба
Предсједник Хелсиншког одбора за људска права у БиХ, Срђан Диздаревић, упозорио је да је Сарајево практично једнонационалан град, у којем доминирају Бошњаци. Диздаревић је, гостујући у недјељу увече у програму Телевизија "Алфа", рекао да је у овом граду 90 одсто становништва бошњачке националности, те да је ситуација драматичнија када су у питању јавне дјелатности, гдје Бошњаци представљају 95 одсто запослених.
- Желим да укажем на стање које није добро и требало би да се активира политика која би стимулисала повратак - каже Диздаревић.
На питање како види стање у другим градовима БиХ, он је казао је да сви знају да има и других, потпуно етнички очишћених средина, али да је најважније да се Сарајево, као главни град државе БиХ, реконструише као мултиетничко.
Предсједник Хелсиншког одбора за људска права у БиХ и прошле године је упозоравао да је ово једнонационални град у којем је политика етничког чишћења, нажалост, успјешно обављена. Он је тада казао да се у јавности појављује круг људи који припадају свим народима и националним мањинама, али грађани Сарајева су преко 90 посто припадници само једне нације, односно бошњачке.
- Када би било добре воље да се БиХ реконструише по мултиетничком принципу, неминовно би било кренути од Сарајева – рекао је тада Диздаревић.
Иако је та изјава и тада изазвала бројне реакције, ништа се у Сарајеву није промијенило на боље када је у питању заступљеност Срба и Хрвата.
Познато је да на то нијесу указивали само српски представници у заједничким органима. Тако је и Јосип Перић, предсједник клуба Хрвата у Дому народа парламента Федерације БиХ недавно изјавио да се из Сарајева у посљедње двије године трајно иселило 500 хрватских породица и да главни град БиХ све више постаје једнонационални, бошњачки град.
- То потврђује чињеница да међу 290 одборника у десет скупштина општина кантона Сарајево нема ни једног Хрвата - рекао је Перић.
Он је указао и на, како је рекао, погубну чињеницу да се у посљедње вријеме и неки Бошњаци изјашњавају као Хрвати само да би, због наводне мултиетничности, сачували радна мјеста или функције.
Директор Бироа за људска права Демократске иницијативе сарајевских Срба Душан Шеховац, такође, је упозорио да су због обесправљености и Срби у послијератном периоду напустили Сарајево.
- Уколико се настави овакав тренд стари ће изумријети, а млади су већ одавно отишли из Сарајева - рекао је Шеховац.
У Сарајеву је прије рата живјело 167.000 Срба, а сада их је мање од 7.000. Према подацима невладине организације Кроација либертас, у Сарајеву тренутно живи више Кинеза и оних Бошњака који су се придружили радикалним ислмистима, вехабијама и селефијама, него Срба и Хрвата заједно.
- Извор
- Дан
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »