
ИНТЕГРАЦИЈЕ И ДЕЗИНТЕГРАЦИЈЕ
Пише: Гостимир Т. ПОПОВИЋ, војно политички аналитичар
prota49@yahoo.com
www.gtp.ovde.com
ИНТЕГРАЦИЈЕ И ДЕЗИНТЕГРАЦИЈЕ
Различити интереси како појединаца тако и друштвених група су општепознати и представљају константу ма којој се базира организовање савременог друштва било да се ради о интеграцијама или дезинтеграцијама или било ком облику друшрвених конфликата.
Интеграција као термин и појам има двоструки смисао. У првом случају означава један веома сложен и свестран друштвени процес повезивања (када се говори о општем степену инегрисаности једног или више друштава) а у другом случају представља један одређени вид друштвене интеграције (етничке, политичке, мултиполарне, привредне).
Као општи друштвени процес интеграција се карактерише свесним повезивањем људи, институција, група и заједница у функционално јединствене друштвене целине, које се организују у циљу задовољавања одеређених потреба или превазилажења друштвених конфликата.
Конфликти између друштвених група, без обзира дали је реч о мањем или евћем интензитету, воде често, мада не увек јачању групне кохезије. Конфликт се врло често користи као средство за јачање управљачких структура у виду разних група или организација.
Од разних врсте друштвених конфликата зависи да ли ће они вршити интегративну или дезинтегративну функцију. Овде је битно уочити и схватити разлику између " системских" и "несистемских" конфликата.Системски конфликти се односе на саму основу друштва и принципа на којима се оно заснива и почива и они најчешће врше дезинтеграциону функцију. Насупрот њима, несистемски конфликти настају као резултат акције различитих друштвених група усмерене на остварење својих интереса у оквиру правила постојећег система.
У процесима интеграције идентификују се заједнички циљеви и путеви ка остварењу тих циљева и што се у једној друштвеној заједници више дефинише више циљева и интеграциони процеси су снажнији све до нивоа глобалних интеграција које су за сада само циљ или идеал.
Општа класификација области у којима се интегришу друштвене заједнице и формације су:
· политика,
· економија,
· култура,
· нормативно правна област,
· систем комуникација,
· заштита природних ресурса
Фактори који покрећу интеграционе процесе су различите природе од; политичко-економске, социјално-психолошке, етничке, вредносно-културне и друге који у одређеној ситуацији стварају чвршће или лабавије интеграције различитих облика.
Интеграцији као дрштвеном процесу није супротна само друштвена различитост већ и дезинтеграциони процеси који су у правилу бурни и са тешким последицама мпо све учеснике.
Дезинтеграција означава процес сасвим супротан интеграцији и у својој основи подразумева; разарање, одвајање, сепарацију, растварање једне целине на самосталне, посебне целине. Она некад значи распад а врло често распад уз велика и интензивна разарања.
Интеграције и дезинтеграције се прожимају кроз целу историју савремене цивилизације а негативна искуства врло често спречавају интеграционе процесе и тамо где су они очито неминовни
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Тројица студента која су још 27. априла кренула у хуманитарни марш од Београда до Звечана, полако се ближе крајњој дестинацији. Они су ушли на Косово и Метохију, са циљем...
Ракић је био правник, академик, бавио се и обавештајним радом, учествовао је у пребацивању оружја за српске чете, посредовао у њиховом формирању. А историја га првенствено памти као песника,...
Ралф Гоф тврди да се Вашингтон плашио нуклеарног одговора и намерно продужавао сукоб
Руски председник понудио је пуну подршку Индији у борби против тероризма
Лако преносиви ракетни системи наводно су испоручени у оквиру хитне набавке
Председник Србије Александар Вучић отпуштен је из Војномедицинске академије после кратког боравка у њој услед здравствених тегоба током недавне посете Сједињеним Америчким Државама. Како је потврдио министар финансија Синиша...
Остале новости из рубрике »