BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Јавни сервис, јавна брука

Јавни сервис, јавна брука
02.03.2009. год.

Реторика која сваког понедјељка исијава с екрана Федералне телевизије кроз емисију "60 минута", уредника Бакира Хаџиомеровића, није примјерена новинарским кодексима, јер рјечник који се користи смишљено срозава углед грађана БиХ са циљем монтирања њихових даљих судбина, процјењују новинарске организације и медији из БиХ.

Навели су примјер по којем се у свакој емисији политичари, пословни људи, али и вјерски лидери ословљавају епитетима хохштаплера, криминалаца и бандита у ситуацији када против њих нема чак ни кривичног процеса, што је како су навели, само по себи нелогично.

Сложили су се да би овом емисијом требало да се позабаве у Регулаторној агенцији за комуникације БиХ.

- Највише чуди што се такви епитети шаљу са Федералне ТВ, која се финансира из буџета свих грађана БиХ. И да такве увреде стижу од неког таблоида, какав је својевремено био "Прст", било би неопростиво - процијенили су наши саговорници.

Чињеницу да је Федерална ТВ изгубила компас потврдио је и "Дневни аваз", у колумни Фатмира Алиспахића, који је констатовао како ни у једној посткомунистичкој земљи не постоји ТВ емисија која уличним жаргоном блати невине људе, хушка полицију и правосуђе, наређује им како ће радити и унапријед доноси пресуде.

- За реализацију злочина СДП алијанса са Залатком Лагумџијом на челу устоличила је гебелсовски пројекат "60 минута". Од марта 2002. године ова емисија пласирала је на хиљаде лажи и клевета, платила десетине судских одштета, па је сумњиво зашто се менаџмент ФТВ није упитао зашто плаћа цех који фактурише једна емисија - каже Алиспахић.

Жељко Копања, власник "Независних новина" каже да не гледа емисију "60 минута", те истиче како награду коју су "Независне" прије двије године додијелиле Хаџиомеровићу за истраживачко новинарство, сада не би уручио.

- Мислим да је у то вријеме Хаџиомеровић заслужио ту награду - кратко је рекао Копања.

Влатко Меникс, секретар Удружења хрватских новинара, рекао је да реторика у емисији "60 минута", али неријетко и другим емсијама на ФТВ, потпуно излази изван оквира новинарског кодекса.

- РАК БиХ требало је одавно да реагује, што би се без сумње догодило да се оваквим терминима служи нека регионална телевизија. На сцени су различити аршини између јавног сервиса и мањих телевизија. Када би се на приватној телевизији само једном изрекло оно што се каже у свакој емисији "60 минута", казне би биле астрономске - рекао је Меникс.

Бране Божић, предсједник Удружења новинара РС, процијенио је како реторика у емисији "60 минута" највише одговара таблоидима.

- По мом увјерењу све пласирано у тој емисији јесте невјеродостојно. Чињеница јесте да се та емисија емитује на јавном сервису, али то не зачуђује, знајући да су сервиси заправо огледало нас самих. БиХ је очигледно дубоко подијељена када има такве медије какве има - навео је Божић.

Пејо Гашпаревић, дугогодишњи члан Вијећа части Удружења новинара БиХ истиче да новинарство, поред храбрости и одважности, коју има екипа емисије "60 минута", треба и методолошки коректно да поступа.

- Принципијелно говорећи, медији не би требало на себе преузимату улогу арбитра и судија с обзиром да је то посао правосудних тијела. То нарочито важи за јавне медије који се финансирају путем претплате, па би требало да обрате додатну пажњу да се преко њих не воде приватни ратови - рекао је Гашпаревић.

Гашпаревић је посебно нагласио да се у сређеним друштвима новинари обично не конфронтирају међусобно на јавној сцени, али да једнако тако представнци седме силе не треба да прешућују међусобне мањкавости.
РАК мудро ћути

Амела Одобашић, портпарол РАК БиХ, рекла је да је програм "60 минута" у неколико наврата био предмет утврђивања евентуалних кршења Кодекса о емитовању РТВ програма, а изречене су четири одлуке о санкцијама.

- Приговори су се најчешће везали за употребу неадекватних термина у програмима. Упућивали смо дописе којима их подсјећамо на обавезе јавног сервиса и на потенцијално непримјерене изразе који се користе у овом програму - навела је Одобашићева.

Чињеницу да се у овој емсији користе улични жаргони приликом вријеђања званичника, у РАК БиХ појашњавају ставом по којем треба имати у виду да основни принципи слободе изражавања подржавају истраживачко новинарство и прихваћену праксу да јавне особе морају имати виши праг толеранције у погледу извјештавања о њиховим активностима, с обзиром да им на располагању стоји више средстава за демантовање непримјерених извјештавања.

- Агенција не даје оцјене појединачних израза који се користе у програмима РТВ станица, већ се, по примљеном приговору на конкретан програм, у цијелости преиспутује - рекла је Одобашићева.
 



  • Извор
  • Фокус
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог

Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...


Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом

Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА