Бошњаци диригују страним судијама
БиХ данас није равноправна заједница њених конститутивних народа, јер да јесте не би се водиле битке о равноправности сва три народа, каже Душанка Мајкић, предсједавајућа Дома народа парламента БиХ.
Она сматра да БиХ као заједница три равноправна народа постоји само као уставна категорија, а да се у суштини од настанка дејтонске БиХ води непрестани рат у покушају да најбројнији народ преузме доминацију.
- Србима неће бити дата равноправност с Бошњацима и Хрватима, већ се за то морамо изборити, за шта је потребан консензус свих политичких партија на нивоу РС, као и велики напор српских представника у институцијама БиХ - рекла је у интервјуу за "Фокус" Мајкићева.
ФОКУС: Вјерујете ли да ће ВСТС прихватити вашу иницијативу за провјеру референтности страних тужилаца и судија?
МАЈКИЋЕВА: Мој покушај да иницијатива буде усвојена у Дому народа није добио сагласност Бошњака просто због тога што би се открило оно што се јавно зна, а то је да ће се показати да Бошњаци диригују процесима. Инсистираћу да се тај захтјев уврсти као елемент обраде Комисије за одбрану и безбједност и да парламент наложи да ВСТС да свој став о томе колико су референтни страни тужиоци и судије који раде у Суду и Тужилаштву БиХ. Јасно је да постоји много проблематичних судија, а сумње долазе дотле да неки од њих чак немају ни правни факултет, а воде врло проблематичне спорове. Стране судије и тужиоци немају никакву одговорност, имају веома велику плату, око 20.000 КМ, а број предмета који раде је безначајан.
ФОКУС: Да ли у БиХ постоји паралелни систем власти?
МАЈКИЋЕВА: Видјели смо. Директор СИПА ради, а његов помоћник води процесе мимо његовог знања. У Тужилаштву БиХ имамо страног тужиоца који ради на пословима, а на челу институције главног тужиоца који не зна шта му се дешава у институцији. У Министарству безбједности имамо стање да уопште не знамо каква нам је безбједност, јер Парламентарна скупштина није усвојила Извјештај о стању безбједности за 2007. годину, а немамо ни Извјештај за 2008. Живимо у апсолутно несигурном безбједносном окружењу, с аматерима на челу тако важних институција. Стање је драматично и то мора бити посебна тема и НСРС и Владе РС.
ФОКУС: Колика је у томе одговорност Николе Шпирића и осталих кадрова из РС?
МАЈКИЋЕВА: Шпирић има одговорност као предсједавајући Савјета министара, али ако му његов први замјеник каже да нешто неће урадити или да ће нешто урадити једино ако је то у складу с његовом политичком опцијом, онда знамо какви су односи и колико много компромиса треба да би Савјет министара могао да постоји. Затим, стално прегласавање српских представника. У незавидној смо позицији, прво због нејединства странака из РС, а друго што немамо довољан капацитет да изнесемо да смо против појединих закона. То не даје никоме за право да сједи у институцијама БиХ, а да притом ништа не ради.
ФОКУС: Да ли је 14 година након рата БиХ потребан ОХР?
МАЈКИЋЕВА: Да је нормална земља, не би јој био потребан, а пошто БиХ није нормална земља, ионако јој не треба. Да би БиХ постала нормална земља, странци морају отићи. Они би требало да буду на услузи онолико колико ми то затражимо.
Прва жена Дома народа
У већини земаља степен демократије мјери се по броју жена у политичком и јавном животу. БиХ има мало жена у политици и појављивање неке, па и мене, више је стицај околности него стварни одраз демократије. У овом страшном послу, гдје треба да ставите оно шта вас обиљежава као жену у страну, а да дјелујете сасвим мушки, грубо и агресивно, на неки начин нас деградира. Ја ћу се заиста трудити да креирам узор да једна жена буде довољан аргумент, да ако је једна успјела, може још једна, по систему концентричних кругова.
Црнадак и Пољашевић
Након раскида коалиције СНСД-ПДП, имамо информације да Игор Црнадак, замјеник министра одбране, само један дан проводи у Сарајеву и не долази на посао. Нећу да говорим о томе да су Црнадак и Пољашевић морали напустити те функције, али ако су формално горе, а не испуњавају задатке, то значи да постоји велика могућност да пролазе ствари против интереса РС, каже Душанка Мајкић.
- Извор
- Фокус
Коментара (2) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »