Радикални ислам у БиХ наишао на плодно тло
ХАМБУРГ, САРАЈЕВО - Број радикалих исламиста у Сарајеву је у порасту, пише репортер њемачког магазина "Шпигл", који је боравио у Сарајеву.
Радикални ислам у БиХ наишао на плодно тло
У чланку наводе истраживање из 2006. године, према којем у БиХ има 60.000 муслимана који су признали да практикују екстремну вехабијску вјеру, док десет одсто босанских муслимана каже да на вехабије гледа са симпатијама.
"Шпигл" описује настајање великог броја хуманитарних организација и изградње џамија милионима долара саудијског новца, који су након терористичких напада, 11. септембра 2001. године, на САД стављене под појачани надзор.
"Шпигл" пише да је, након што је откривено да су неки од организатора 11. септембра, попут Халида Шеика Мохамеда, били активни у БиХ, повећан међународни притисак на владу у Сарајеву.
Лист такође наводи да се ветерани Ал Каиде, Али Хамад из Бахреина и Абу Хамза из Сирије, тренутно налазе у притвору у околини Сарајева, гдје чекају депортацију.
"Обавјештајни извори тврде да је Хамза тајно пребацивао новац од арапских спонзора босанским селефијама", наводи "Шпигл".
Новинар "Шпигла" је разговарао с имамом Незимом Халиловићем, за кога тврди да је био један од првих свједока доласка страних исламских ратника у БиХ током рата, који су "са собом донијели идеолошко сјеме које је сада нашло плодно тло".
Такође, "Шпигл" наводи да је октобра 2008. године, један огранак Канцеларије за заштиту Устава њемачке обавјештајне агенције, извршио анализу веб сајта Студио Дин, и открио да на овим форумима учествују и муслимани из БиХ који живе у Њемачкој.
Решид Хафизовић, професор на Исламском универзитету, је био први који је проговорио о овом "потенцијално смртоносном вирусу" у босанском друштву, каже лист.
"И начелник федералне полиције недавно је признао да постоји све већа пријетња од тероризма са исламистичким предзнаком. Он је навео и неке индикације да бомбаши самоубице почињу да се снабдијевају експлозивним појасевима", упозорава њемачки недјељник и наводи цитат Есада Хећимовића, аутора књиге о муџахединима у БиХ, да исламисти имају све што им треба да се разнесу.
Лист такође подсјећа да су прошлог марта припадници Специјалне антитерористичке јединице ухапсили пет особа, укључујући и четири селефије у Сарајеву.
"Вођа ове групе, бивши припадник 'Ел Муџахид' бригаде, наводно је имао своје спонзоре у Њемачкој и Аустрији који су му помогли да набави експлозив. У вези с овим хапшењима, полиција је претресла куће у забаченим планинским предјелима, гдје је заплијенила оружје и војну опрему која се користи за борбену обуку", наводи се у "Шпиглу".
"Шпиглов" саговорник Мустафа Спахић, професор који је био у затвору с Алијом Изетбеговићем због исламских активности, каже да Сарајево не смије допустити да постане огранак за саудијске фанатике.
Он каже да и босански реису-л-улема Мустафа Церић избјегава да заузме јасан став.
"Он не испуњава своје дужности. Путује по Њемачкој и прима једну награду за другом, умјесто да се бави радикалима у БиХ", цитира "Шпигл" Спахића.
"Церић, хомо дуплекс или човјек са два лица, како га зову у Сарајеву, никада није доводио у питање своје дубоке коријене у либералној босанској исламској традицији. Међутим, чињеница да неће да се дистанцира од блиских контаката са селефијама, укључујући шеика Салмана ал Ауду, некадашњег ментора Бин Ладена, изазива бројне критике", закључује њемачки магазин.
БиХ би могла остати заувијек подијељена
Никола Шпирић, предсједавајући Савјета министара слабе босанске државе, каже да постоји реална опасност да ће се земља подијелити заувијек, пише "Шпигл".
Он каже да је немоћан све док је земља попут протектората којом управља ОХР.
"Моје руке су везане. Ја сам маскота, адреса којој међународне органзације могу да пошаљу мејл", наводи "Шпигл" Шпирићев цитат.
За Хариса Силајџића, члана Предсједништва БиХ, лист каже да он и даље важи за највјештијег заговорника муслиманских интереса у тој мултиетничкој земљи.
"Музика и слушање инструмената гријех"
Старија генерација муслимана у сарајевским џамијама сада мора да слуша предавања брадатих мисионара о томе шта је "халал" и "харам", тј. шта је дозвољено и шта забрањено, наводи "Шпигл".
"У знак протеста, имам Цареве џамије је привремено затворио врата своје џамије, први пут у историји дугој више од 450 година", наводи лист.
Од разних исламских интернет сајтова, каже "Шпигл", млади добијају савјете о свакодневном животу, попут тога да ли је дозвољено слушање музике, пушење, али и како треба да се облаче и понашају.
"Добијају одговоре од свештених, стручних ллица, а неки од одговора су: 'Музика је забрањена у исламу, а слушање инструмената је гријех'", истиче "Шпигл".
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »