Приштина прети Тадићу, а Београд ћути
БЕОГРАД - Најаве привременог премијера Косова Хашима Тачија да је забрана уласка на Косово и Метохију српским званичницима који не поштују косовски Устав „само почетак“и да „Србија треба да заборави Косово“ остале су без адекватног реаговања међународних институција, али и врха Београда.
Како је рекао и директор полиције Косова Шеремет Ахмети иста мера заустављање или хапшење, може да се примени и на председника Србије Бориса Тадића, „ако покуша да уђе на Косово“.
Све је почело од одлуке самозване владе Косова, пре неколико дана, да забрани „улазак“ српском министру за Косово и Метохију Горану Богдановићу зато што је у досадашњим „посетама много пута позивао косовске Србе да не поштују институције Косова“. Таква одлука, наводно се односи само на званичне одласке на Космет, јер како нам је речено, и министар Богдановић и државни секретар у министарству за Косово и Метохију Оливер Ивановић, викенд су провели са својим породицама у јужној покрајини где и живе. Ипак, остаје питање ко и на који начин може да забрани држављанима Србије да се крећу по територији која је њен легитимни део.
Министар Богдановић је тим поводом изјавио да то министарство нема никакве контакте са косовском владом, а још мање потребу да од ње тражи дозволу за боравак на Косову и Метохији.
- За боравак на Космету представници владе обраћају се Унмику или Еулексу, као јединим легитимним међународним мисијама у покрајини, која је тренутно под протекторатом УН, по слову Резолуције 1244 Савета безбедности - рекао је Богдановић.
Према његовој оцени, реч је о намери привремених институција у Приштини да се Србима, житељима Косова, онемогући да бораве чак и у својим кућама.
- Невоља је, међутим, у томе што Београд нема на репертоару неки јак одговор - рекао је.
Вукадиновић је подсетио да питање тих „дозвола“, нарочито у последњих годину дана, све интензивније са Унмика прелази у надлежност такозваних косовских институција.
- Унмик све више постаје само симболична мисија. Еулекс још није у потпуности заживео а и наклоњенији је захтевима Албанаца - објаснио је.
Оливер Ивановић, међутим, не верује да је косовска влада донела одлуку о забрани уласка, већ да је по среди слободно тумачење некога из КПС.
- Таквим тумачењем се одвраћа пажња са основне улоге коју КПС не проводи, а то је обрачун са корупцијом и криминалом - рекао је Ивановић.
Он је истакао да државни функционери Србије никада до сада нису, нити ће убудуће тражити дозволу за улазак на КиМ од КПС и, како је рекао, њиховог министарства унутрашњих послова.
Душан Јањић из Форума за етничке односе истиче да самозвана косовска влада користи чињеницу да Унмика практично нема, како би показала да је она власт.
- Тачи је изабрао добар моменат и користи драматични људски фактор да демонстрира моћ, доносећи уредбе против људи који живе на Косову и Метохији - рекао је Јањић, који сматра да Београд не би требало да реагује на начин као до сада, нити да на Космет одлази „наоколо, шумским путем као што је то радио Млађан Динкић“, већ да би решење требало тражити у СБ УН и Плану о шест тачака.
ПОКУшАЈ ПОНИжЕЊА
Политички аналитичар Ђорђе Вукадиновић сматра да је ово још један у низу покушаја понижења од стране приштинског врха. Он процењује да би, као адекватан одговор на то, требало да уследи жалба Београда Унмику и СБ УН који ће у наредних неколико недеља расправљати о Космету. Још један од могућих потеза Србије, рекао је, могле би да буду и неке контрамере према косовским Албанцима у међународним организацијама.
- Извор
- Глас јавности
Коментара (2) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »