BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Србија се не одриче своје територије

Србија се не одриче своје територије
17.02.2009. год.

Скупштина заједница општина Косова и Метохије декларацијом одбацила сва акта о независности Покрајине. Скупштински Одбор за Косово и Метохију тражи стратегију одрживог опстанка и повратка расељених Срба и неалбанаца. У Звечану и посланици Скупштине Србије и министар за КиМ Горан Богдановић. Премијер Цветковић затражио јединство у решавању проблема на Косову.

Делегати Скупштине заједница општина Косова и Метохије једногласно су данас, на седници у Звечану, усвојили декларацију о потврђивању уставног положаја Косова и Матохије у републици Србији и одбацивању свих једностраних и сепаратистичких аката привремених институција у Приштини о независности Покрајине.

Седница Скупштине заједница општина КиМ
Цветковић: Јединство за очување Србије

Премијер Србије Мирко Цветковић истиче да Влада никада неће признати противправне акте привременог руководства Косова, нити намере стварања виртуелне државе на територији Србије.

Цветковић је, у писаној изјави поводом годишњице једнострано проглашене независности, нагласио да је за решавање проблема на Косову неопходно јединство и солидарност свих политичких и економских потенцијала Србије.

Грађане Косова и Метохије премијер је позвао да се уздрже од насиља и да не наседају на провокације екстремиста, већ да се окрену миру и грађењу боље будућности, јер се односи између Срба и Албанаца морају побољшавати дијалогом.

Влада Србије улаже значајна средства у економски развој јужне покрајине, како би се омогућио одрживи развој, а самим тим и опстанак Срба и припадника неалбанских заједница на Косову, додао је Цветковић.

"Морамо створити услове да се у своје куће и на своја имања врати више од две стотине хиљада прогнаних. Држава ће на све легитимне начине помоћи да се врате узурпиране куће и имања и да се обнове порушени домови", поручио је премијер.

"Аутономна покрајина Косово и Метохија је део јединствене и недељиве територије суверене државе Србије, на основу Устава Републике Србије а у складу са Резолуцијом 1244 Савета безбедности, сагласно Повељи Уједињених Нација, Хелсиншком завршном акту и другим општеобавезујућим правним актима", наводи се у декларацији.

Одмах после седнице Заједнице српских општина, такође и Звечану, одржана је седница скупштинског Одбора за Косово и Метохију на којој је наглашена потреба за наставком дипломатских активности на спречавању даљих признавања Косова.

Одбор је затражио од владе да изради стратегију одрживог опстанка српског и неалбанског становништва и повратка расељених.

"Потребно је појачати присуство и активности државних органа на Косову и убрзати економско јачање у срединама насељеним Србима и неалбанцима", закључено је на седници Одбора за Косово и Метохију.

Одбор је, такође, оценио да су односи са Еулексом "запали у институционални вакуум", као и да та ситуација мора бити превазиђена, јер није у интересу ни Срба ни Албанаца.

Седнице Одбора за Косово и Метохију убудуће одржавати у свим српским енклавама, закључено је у Звечану.

Косовски Срби одбацили акте о независности

Скупштина заједница општина Косова и Метохије једногласно је усвојила декларацију о "потврђивању уставног положаја Косова и Метохије у републици Србији и одбацивању свих једностраних и сепаратистичких аката привремених институција у Приштини о независности Покрајине".

Аутономна покрајина Косово и Метохија је део јединствене и недељиве територије суверене државе Србије, на основу Устава Републике Србије а у складу са Резолуцијом 1244 Савета безбедности, сагласно Повељи Уједињених Нација, Хелсиншком завршном акту и другим општеобавезујућим правним актима, наводи се у декларацији.

Скупштина заједница општина КиМ одбацује као непостојеће и правно неважне све акте и радње којима се једнострано проглашава независност и формирају институције квазидржаве Косово.

Скупштина не признаје и одбацује све одлуке привремених органа самоуправе на КиМ о формирању Косовских безбедносних снага, јер су те одлуке противне Уставу Србије и Резолуцији 1244 Савета безбедности.

Тужбе против држава које су признале независност

Од Владе Србије Скупштина захтева да поднесе тужбе пред Међународним судом правде против држава које су признале независност Косова и тиме прекршиле обавезујуће норме међународног права.

Апелује се на Владу Србије да захтева хитну седницу Савета безбедности на којој би се поништила одлука о доласку мисије Еулекса на КиМ, јер супротно одлуци СБ спроводи план Мартија Ахтисарија, који није добио сагласност тог тела УН.

Од Владе се захтева и да о свим питањима на КиМ комуницира искључиво са Унмиком и КФОР-ом, као јединим легитимним мисијама УН у Покрајини.

Декларацију у Звечану су данас усвојили делегати Скупштине заједница општина КиМ, у присуству посланика већине посланичких група Скупштине Србије.

Министар за КиМ Горан Богдановић оценио је да декларација из Звечана шаље веома важну поруку Србима на КиМ, Међународној заједници, али и Албанцима, да Србија, Срби на КиМ, не жели да се одрекну дела своје територије.

Стратегија одрживог опстанка

Министар Богдановић рекао је за РТС-да ће Влада Србије већ почетком марта усвојити стратегију о одрживом опстанку и повратку Срба на КиМ.

"По први пут после девет година, имаћемо прилику да видимо коме иду планирана средства и да ли добијамо нова радна места", рекао је Богдановић.

"Сматрамо да је Косово саставни део Србије, и надамо се да ће почетак преговора о шест тачака побољшати живот Срба и других неалбанаца", рекао је Богдановић и истакао да је привремена самоуправа неприхватљива за све који живе на Косову.

Министар је истакао да је контрола снага безбедности КФОР-а, Еулекса, и УНМИК-а појачана, али да то за Србе и друге неалбанце не значи пуно, јер искуство показује да је и у таквим ситуацијама било великих инцидената".

Богдановић је најавио да ће се живот на Косову данас одвијати нормално и да ће све школе, универзитети и државне установе на простору покрајине радити.

Важан историјски тренутак

"Посланици скупштине који су данас допутовали у Звечан показују да је Косово у Србији, и да је у питању важан историјски тренутак", рекао је бивши министар за КиМ Слободан Самарџић.

"Данашњи скуп показује не само политичку вољу, него и намеру да се Устав примењује и на јужну српску покрајину", навео је Самарџић.



  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...

Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Остале новости из рубрике »