BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Србија никада неће одустати од Косова

Србија никада неће одустати од Косова
16.02.2009. год.

Министар за Косово и Метохију Горан Богдановић изјавио је данас, годину дана после једностране сецесије те покрајине, да "Србија никада неће одустати од своје борбе за Косово".

"Косово и Метохија је саставни део Републике Србије и једнострана одлука привремених институција о проглашењу независности КиМ у супротности је са Резолуцијом 1244 и са међународним правом", рекао је Богдановић у интервјуу Танјугу.

Министар је оценио да је тај нелегални чин Приштине закомпликовао односе у региону, Европи, а могло би се рећи и у свету, а у самој јужној српској покрајини довео до додатног узнемирења међу српским становништвом и припадницима неалбанских заједница.

"То је акт који није допринео стабилности. Напротив, донео је додатно узнемирење, на ионако немирном Косову и Метохији", истакао је Богдановић.

Једнострана независност подигла тензије

Богдановић је подсетио да је у протеклих годину дана држава Србија чинила све да ту једнострано проглашену независност анулира, пре свега кроз Савет безбедности, кроз УН, и да је, по први пут, забележила два велика успеха - прихватањем наше иницијативе да оцену легалности тог чина да Међународни суд правде у Хагу и распоређивањем мисије Еулекс по условима које је држава Србија договорила са УН.

Богдановић је истакао да је једнострана независност Косова додатно подигла тензије у самој покрајини, посебно код Срба и других неалбанаца, јер тенденција кршења људских права, слободе кретања, права на повратак и узурпирање имовине Срба још увек не иде у оном правцу који би Срби и други неалбанци желели.

"Наш став по том питању је познат. Ми ћемо свим средствима, пре свега правним и дипломатским, борити да и даље очувамо КиМ у саставу државе Србије. Све друго што долази од стране Приштине, или идеја да Србија треба да призна независност своје покрајине, да успостави добросуседске односе, није прихватљива. Не само за ову Владу, него и све будуће владе које буду у држави Србији формиране", рекао је Богановић.

Београд се не може заобићи у одлучивању

Према његовим речима, оно што је веома забрињавајуће у последњих годину дана, је што је створен безбедносни и правни вакуум у покрајини, посебно у срединама где живе Срби, и што Еулекс, од распоређивања, 9. децембра прошле године, није спровео на терену надлежности које је преузео од УНМИК-а.

"Ми чинимо све да успоставимо дијалог са међународном заједницом, пре свега са Еулексом и са УНМИК-ом, и да, напокон, шест тачака, које су врло битне за опстанак и даљу безбедност Срба на КиМ, што пре имплементирамо и спроведемо на самом терену", рекао је министар за Косово и Метохију.

"Свима је јасно да се Београд не може заобићи у одлучивању о КиМ. А, Србија никада неће одустати од своје борбе за Косово и Метохију", истакао је Богдановић.

Кад је реч о проблемима са којима се његово министарство и Влада Србије у целини суочавају "на терену", Богдановић је најпре указао да "Србија није желела да повлачи ниједан потез који би штетио положају становништва у јужној покрајини".

"Србија је демократска земља која штити своја легитимна права. Желимо да направимо озбиљан, квалитетан помак у побољшању односа. Не желимо сукобе, страх, трвења... Све што чинимо има за циљ да унапреди живот грађана. Не сме нико да живи у страху, сви морају имати сва права", рекао је министар.

Стратегија одрживог опстанка и повратка расељених

Преговори о шест тачака, према његовим речима, имају за циљ да промене сурову косовску реалност, а не да отежавају живот било коме.

"Предстоји нам озбиљан процес договора. Србија је спремна на то", рекао је Богдановић, уз опаску да ће то свакако бити "дуг процес, тежак, пун искушења, али неминован".

Према његовим речима, Влада Србије, поред дипломатских активности на очувању КиМ, улаже велика средства за унапређење социјалне и економске ситуације у покрајини.

"Свесни смо да добар део српског становништва у јужној покрајини живи од новца из државне касе. Наше опредељење је да буџет за КиМ, који је сада социјално оријентисан, постепено поприма развојни карактер. Желимо да људи не живе од социјалне помоћи, већ од сопственог рада", рекао је Богдановић.

Он је навео и да је Влада Србије предвидела битна улагања у развој инфраструктуре на КиМ, у покретање бизниса који ће отворити нова радна места и, што је најбитније, осигурати одрживи опстанак грађана.

"Министарство за КиМ је припремило Стратегију одрживог опстанка и повратка расељених у јужну покрајину. Циљ је да се исправе историјске неправде, да Влада помогне људима да покрену предузећа, да врате узурпирану имовину, да буду своји на своме и да на својим имањима граде будућност. То није лак посао, нити се може завршити преко ноћи. Али, морамо решавати проблем више од 200.000 расељених. Држава им мора помоћи да остваре своја права и да врате оно што им је отето", рекао је министар.

Богдановић је одбацио примедбе да је Србија иницијативом ка Међународном суду правде само настојала да "купи време": "То није циљ. Циљ је да убрзамо процес стабилизовања прилика и да што хитније омогућимо да људи живе без страха, у миру, да имају живот достојан човека. Потребно је што пре да се решавају проблеми узурпиране имовине. Сваки дан нам је битан и не одговара нам губљење времена".

На питање како он лично, као човек са Косова, гледа на то како српска заједница тамо живи и на то што је погром 2004. године пред лицем света прошао као да се ништа није догодило, Богдановић узвраћа да је "најтужније што кривци за тај погром, када је 5.000 људи протерано из својих домова, нису изведени пред лице правде".

Срби морају да верују у своју државу

"Највећи број спаљених кућа није обновљен. Свакодневно се срећем са много расељених. Многи од њих сањају повратак на КиМ. Ту шансу морамо да им пружимо", рекао је Богдановић и позвао све Србе да не наседају на провокације и да верују у своју државу.

Кад је реч о активностима српског Тужилаштва за ратне злочине, које настоји да се злочини ОВК процесуирају, министар за КиМ истиче да српски правосудни органи предузимају све да се ти злочини расветле.

"Ради се о најцрњој страни рата. Ту очекујемо велику помоћ европског правосуђа и међународних судова. Правосудни и истражни органи Србије презентују доказни материјал и желимо да ту ствар истерамо до краја. То је дуг државе према жртвама и породицама жртава. Кривци морају бити пронађени и кажњени, да се такви злочини не понове", закључио је Богдановић.



  • Повезане теме


Коментара (2) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...

Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА