BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Караџић тражи од САД документа и разговор с дипломатом

Караџић тражи од САД документа и разговор с дипломатом
09.02.2009. год.

Оптужени Радован Караџић затражио је од САД документа о састанку америчког изасланика Ричарда Холбрука (Рицхард Холброоке) са председником Србије Слободаном Милошевићем у јулу 1996, као и разговор с дипломатом који је сусрету присуствовао.

Караџић тврди да је на том састанку, одржаном 18-19 јула 1996. у Београду, постигнут споразум по којем је Холбрук - у име САД, УН и самог Трибунала - гарантовао да он неће бити ухапшен, нити изведен пред суд у Хагу, уколико се повуче с дужности председника Републике Српске и из јавног живота.

Бивши лидер РС најавио је раније да ће тврдњу да му је Холбрук гарантовао имунитет искористити као основу за захтев за одбацивање оптужнице.

Караџић је оптужен за геноцид у Сребреници и другим општинама у БиХ, те злочине против човечности над Муслиманима и Хрватима широм те републике 1992-95. Из докумената које је Трибунал данас објавио произлази да је Караџић, преко свог правног саветника Питера Робинсона (Петер), од Владе САД затражио "све информације" о томе шта је Холбрук на састанку говорио о "хапшењу или кривичном прогону Караџића".

Такође, одбрана од власти у Вашингтону тражи и "све снимке, транскрипте, белешке или меморандуме" о телефонским разговорима Холбрука са другим званичницима САД током преговора, као и о телефонским разговорима између Милошевића и Караџића у исто време.

Караџић тражи и да САД омогуће његовом саветнику Робинсону разговор са амбасадором Филипом Голдбергом (Пхиллип) који је присуствовао разговору Холбрука и Милошевића.

У одговору на Караџићеве захтеве, САД су као предуслов затражиле да Трибунал и одбрана гарантују да ће тражене материјале - ако постоје - користити само као основу за прикупљање нових доказа, као и да их неће обелоданити, нити другачије употребити, без дозволе вашингтонске администрације.

О томе да ли ће пружити ту гаранцију, која је предвиђена судским правилником, судско веће председавајућег Ијана Бономија (Иаин Бономy) одлучиће накнадно.



  • Извор
  • Бета
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ


Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.

Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...


Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете

Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...


Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА