Почела подела Косова
ВАШИНГТОН – Подела Косова је, после усвајања плана генералног секретара Уједињених нација Бан Ки Муна од шест тачака, већ почела, оценио је професор на Националном универзитету за одбрану Стивен Мајер у расправи о будућности Косова.
„Косово мора да буде подељено, јер неће моћи да функционише ни на један други начин”, рекао је Мајер на скупу у америчком Институту за мир у Вашингтону, пренео је „Глас Америке”.
„Мислим да се људима који живе у јужним енклавама, и то се догађало више пута у прошлости, или мора понудити новац и подршка да се иселе, или међународна заједница мора да се обавеже споразумом да ће их штитити уколико остану, и онда могу да се интегришу”, рекао је Мајер.
Међутим, директор косовског Института за политичке студије и развој Љуљзим Пећи је рекао да ће у том случају „већина Албанаца покушати да се припоји Албанији, јер ће готово 100 одсто становника бити Албанци. Какву то онда политичку културу стварамо на Балкану?”, упитао је Пећи, оцењујућида питање Косова, годину после проглашења независности, још није завршено.
„Независнот су признале 54 државе, Србија је и даље оспорава, а тренутне активности међународне заједнице одражавају поделе у Европској унији у погледу независности, што утиче на укупну ситуацију на Косову, посебно у северном делу”, указао је Пећи.
„Северни део Косова и даље је поприште међуетничких инцидената и мислим да улази у нови статус квозбог прилично хаотичне реконфигурације међународног присуства, која је резултат примедби Београда, недостатка политичке воље у Бриселу и опструкционистичког ставе УН”, изјавио је он.
Пећи је изнео тврдњу да Срби изазивају инциденте у северном делу Косова, док јужно од Ибра 70 одсто Срба жели да остане и изгради живот на Косову.
„Они, међутим, не могу слободно да се изражавају у политичком и друштвеном смислу због притисака Београда. Мислим да је коначни циљ Србије подела Косова дуж реке Ибар. То се мора спречити”, казао је Пећи.
Мајер,међутим,сматра да велика већина Срба не жели да се интегрише у косовско друштво.
„Још има отворених питања и насиља, иако мањег интезитета. Чињеница је да многи Срби не верују влади у Приштини када је реч о гарантовању безбедности и пружању економских шанси”, казао је Мајер.
Учесници расправе у америчком Институту за мир изнели су различите ставове и о економској одрживости Косова.
„Економија Косова не зависи од Београда. Наша економија је више оријентисана према Европској Унији. Седамдесет одсто нашег увоза и извоза је са Унијом, а само осамдо 10 одсто са Београдом”, тврди Пећи.
Мајер је казао да је економска ситуација на Косову безнадежна.
„Можемо да говоримо о економској развоју, интеграцији српске мањине, али чињеница је да економије нема. Она постоји само на црном или сивом тржишту”, указао је Мајер, додајућида је неопходно укључити Косово у много шире економско тржиште, заложивши се за регионални приступ у решавању косовског питања.
- Извор
- Политика
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »