BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Заједничке оружане снаге седам бивших совјетских република

Заједничке оружане снаге седам бивших совјетских република
06.02.2009. год.

Седам бивших совјетских република договорило се о формирању заједничких оружаних снага под јединственом командом које ће бити стационаране на руској територији.

Лидери седам бивших совјетских република, чланица Организације споразума о колективној безбедности - договорили су се да формирају заједничке оружане снаге које ће бити стациониране у Русији. Састанак у Москви уследио је након што је влада Киргистана саопштила одлуку о затварању америчке војне базе у тој земљи.

Русија, Јерменија, Белорусија, Киргистан, Казахстан, Таџикистан и Узбекистан договорили су се да је неопходно формирати јединствене оружане снаге за брза дејства, које ће имати заједничку команду и које ће бити стално стациониране на руској територији. У Москви је истакнуто да је одлука важна за јачање војне моћи Организације Споразума о колективној безбједности.

"Реч је о стварању механизама и формирању оружаних снага за брза дејства, који ће бити ангажовани у разним ванредним ситуацијама", изјавио је председник Русије Дмитриј Медведев

Дан прије састанка лидера бивших совјетских република, влада Киргистана затражила је од парламента да одобри затварање америчке ваздухопловне базе у Манасу, која је кључни центар подршке за операције у Авганистану.

Предсједник Киргистана Курбанбек Бакијев затражио је затварање базе током посјете Москви, која је обећала више од 2 милијарде долара помоћи његовој осиромашеној земљи. Москва пориче да та помоћ има везе са одлуком Бишкека, који је особљу базе најавио рок од 6 месеци за напуштање те централно-азијске земље.

"Већина становништва не одобрава постојање америчке базе на нашој територији. 2001. када је отворена, планирано је да остане годину-две. Прошло је осам година", рекао је предсједник Киргистана Курманбек Бакијев.

"Власти у Киргистану нас још нису званично обавијестиле о затварању базе. Разговарамо са Бишкеком, а разговораћемо и са Русијом", рекао је Роберт Вуд из Стејт департмента.

НАТО је саопштио да би било забрињавајуће ако би се утврдило да је Русија имала улогу у одлуци о затварању Манаса, у којем је више од 1000 припадника коалиционих снага.



  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...

Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА