Заједничке оружане снаге седам бивших совјетских република
Седам бивших совјетских република договорило се о формирању заједничких оружаних снага под јединственом командом које ће бити стационаране на руској територији.
Лидери седам бивших совјетских република, чланица Организације споразума о колективној безбедности - договорили су се да формирају заједничке оружане снаге које ће бити стациониране у Русији. Састанак у Москви уследио је након што је влада Киргистана саопштила одлуку о затварању америчке војне базе у тој земљи.
Русија, Јерменија, Белорусија, Киргистан, Казахстан, Таџикистан и Узбекистан договорили су се да је неопходно формирати јединствене оружане снаге за брза дејства, које ће имати заједничку команду и које ће бити стално стациониране на руској територији. У Москви је истакнуто да је одлука важна за јачање војне моћи Организације Споразума о колективној безбједности.
"Реч је о стварању механизама и формирању оружаних снага за брза дејства, који ће бити ангажовани у разним ванредним ситуацијама", изјавио је председник Русије Дмитриј Медведев
Дан прије састанка лидера бивших совјетских република, влада Киргистана затражила је од парламента да одобри затварање америчке ваздухопловне базе у Манасу, која је кључни центар подршке за операције у Авганистану.
Предсједник Киргистана Курбанбек Бакијев затражио је затварање базе током посјете Москви, која је обећала више од 2 милијарде долара помоћи његовој осиромашеној земљи. Москва пориче да та помоћ има везе са одлуком Бишкека, који је особљу базе најавио рок од 6 месеци за напуштање те централно-азијске земље.
"Већина становништва не одобрава постојање америчке базе на нашој територији. 2001. када је отворена, планирано је да остане годину-две. Прошло је осам година", рекао је предсједник Киргистана Курманбек Бакијев.
"Власти у Киргистану нас још нису званично обавијестиле о затварању базе. Разговарамо са Бишкеком, а разговораћемо и са Русијом", рекао је Роберт Вуд из Стејт департмента.
НАТО је саопштио да би било забрињавајуће ако би се утврдило да је Русија имала улогу у одлуци о затварању Манаса, у којем је више од 1000 припадника коалиционих снага.
- Извор
- РТРС
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »