Српска тражи отето
Оџак, Орашје и дио Шамца, који сада припада Федерацији БиХ, требало би припојити Републици Српској!
Ово је предложио потпредсједник Нове хрватске иницијативе, Томислав Томљановић, послије најаве премијера РС, Милорада Додика, да ће Република Српска тражити да јој буде враћена територија која сада припада ФБиХ.
- Подржавам функционалну организацију, на историјским, културним и традиционалним принципима. Ако је Посавина географски појам, онда је логично да су Оџак, Орашје и дио Шамца у РС. Када би се ти дијелови издвојили из ФБиХ и припојили РС, онда би имали заокружено подручје, што би представљало функционалну организацију БиХ - нагласио је Томљановић.
ФБиХ, према ријечима Владимира Лукића, главног преговарача РС у Дејтону о ентитетским линијама, дугује РС 0,4 одсто територије, што је око 250 квадратних километара.
- Није ријеч о неком одређеном дијелу територије, већ о дијелу који је сада у ФБиХ, а требао је да припадне Српској - рекао је Лукић.
Говорећи о начину враћања територије, Лукић је казао да је то више у домену политике, него струке, додавши да нема дилеме о аргументима, који иду у прилог РС. Лукић је казао да потпуна подјела није направљена због низа околности, јер су неке друге ствари добиле већу важност и тежину, него што су сами проценти и додао да америчка администрација није испунила задатак и подијелила територију БиХ у омјеру 49:51.
Говорећи у име СНСД, Милорад Додик, подвукао је да је стартна позиција ове странке повратак неких надлежности с нивоа БиХ на РС, али и потраживање 0,4 одсто територије, коју РС није добила утврђивањем ентитетске линије разграничења.
- Припало нам је 49 одсто територије, које тренутно немамо. Повећана Српска за припадајућих 0,4 одсто јесте наше одређење у разговорима о будућој организацији БиХ - категорично је рекао Додик.
Тихомир Глигорић, директор Републичке управе за геодетске и имовинско правне послове рекао је "Фокусу" да је недавно при Министарству цивилних послова БиХ формирана комисија, која ће утврдити која ће то територија бити предмет разграничења између РС и ФБиХ.
- Влада РС је, на наш приједлог, у јулу именовала два члана за ентитетску комисију за разграничење, Драгана Мацановића и Александра Деурића. У комисији ће бити и два члана, предложена од стране федералне Геодетске управе и заједничких органа. До сада се комисија није ниједном састала. Комисија може да утврди чињенично стање - рекао је Глигорић.
Он је подсјетио да је раније дјеловала слична комисија за разграничење, која је обавила размјену одређених простора и мање корекције на линијама разграничења у Крупи на Уни, Хашанима, код Модриче, Грачанице за шта је сагласност дао тадашњи командант ЕУФОР-а.
- Извор
- Фокус
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »