BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Кирил нови руски патријарх

Кирил нови руски патријарх
27.01.2009. год.

Митрополит смољенски и калињинградски Кирил изабран за новог поглавара Руске православне цркве. Шеснаест удараца Великог царског звона Храма Христа Спаситеља објавило је избор новог патријарха московског у целе Русије. За новог патријарха гласало је 508 делегата, што је више од 50 одсто од 701 учесника Помесног сабора.


Биографија патријарха Кирила

Нови руски патријарх митрополит смољенски и калињинградски Кирил (Гундјајев) рођен је 20. новембра 1946. године у Лењинграду у породици свештеника. Године 1970. завршио је са изванредним успехом Лењинградску духовну академију, где му је поверено вођење предавања из Догматике.

Монашки постриг примио је 1969, а исте године Митрополит лењинградски и новгородски Никодим (Ротов) рукоположио га је у чин јерођакона, а затим и јеромонаха. Од 1971. до 1974. године био је званични представник Руске православне цркве при Светском савету цркава у Женеви, да би након тога десет година био на челу Духовне академије и богословије у Лењинграду.

Године 1976. хиротонисан је за епископа виборгског, а 1977. унапређен је у чин архиепископа. Од 1984. налази се на катедри смољенске архиепископије. Године 1989. архиепископ Кирил постављен је за председника Одељења за спољне црквене везе при Московској Патријаршији, а изабран је и за сталног члана Светог архијерејског синода РПЦ. Године 1991. узведен је у чин митрополита.

Митрополит Кирил члан је Богословске и Библијске комисије при Светом архијерејском синоду РПЦ, потпредседник Сверуског народног сабора, члан Императорског православног Палестинског друштва, члан Комисије за додељивање државних награда из области књижевности и уметности при Кабинету председника Руске Федерације.

Аутор је књига „Формирање и развој црквене јерархије и учење Православне Цркве о њеном благодатном карактеру" (1971), „Изазови савремене цивилизације и одговори Православне Цркве на њих" (2002), „Реч пастира: Бог и човек - историја спасења" (2004), као и око 500 богословских и публицистичких чланака објављених у Русији и у иностранству.

Од 1994. Митрополит Кирил сваке недеље водиo je на Централној руској телевизији емисије о вери и Цркви.
 




Подршка Србији

Патријарх Кирил, за време свог претходника Алексија Другог, као "шеф дипломатије РПЦ" долазио је у Србију и разговарао са српским државницима, јавно упозоравао на трагичне последице проглашавања независности Косова и Метохије и изражавао солидарност са српским народом и црквом.

Кирил се 23. марта 2007. састао са патријархом српским Павлом, када је рекао да РПЦ чврсто и доследно подржава однос сестринске СПЦ према решавању питања Косова и Метохије.

Осим са патријархом Павлом, тадашњи митрополит се састао и са председником Србије Борисом Тадићем и премијером Војиславом Коштуницом.

Кирил је и том приликом поновио став Русије и РПЦ да се не може подржати ниједно решење за Косово и Метохију које није прихватљиво за Србију. "Право и правда су на страни Србије", нагласио је тадашњи митрополит.

Два дана после једностраног проглашавања независности, 19. фебруара 2008, Кирил је поручио да РПЦ подржава позицију СПЦ и саосећа са невољама српског народа од којег је откинут историјски део његове земље, са којим је везана историја његове духовне, културне и националне самобитности.

Шеснаест удараца Великог царског звона Храма Христа Спаситеља објавило је избор новог патријарха московског у целе Русије.

На Помесном сабору у московском Храму Христа Спаситеља за новог, 16. патријарха московског и целе Русије изабран је досадашњи "чувар патријаршијског престола" и председник Одељења за спољне црквене везе Московске патријаршије, митрополит смољенски и калињинградски Кирил.

Како је јавила агенција Итар-Тас, за њега је гласало 508 делегата  од 701 учесника Сабора.

За другог кандидата, 59-годишњег управника имовинских послова Московске патријаршије, митрополита калушког и боровског Климента, гласало је 169 делегата.

Процес гласања и бројања гласова трајао је око четири сата, а резултате избора саопштио је председник саборске комисије за бројање гласова митрополит јекатеринодарски и кубањски Исидор.

Према његовим речима, у гласању су учествовала 702 делегата, колико је било и листића, а из кутија је извађено 700 листића. Притом, неважећих листића је било 23 а важећих 677.

Агенција Итар-Тас је пренела да је Кирил саопштио да захваљује и прихвата да буде патријарх, што су делегати слушали окренути лицем према олтару, после чега је у пратњи хора почео молебан.

На прекјучерашњем Архијерејском сабору за кандидате за патријарха Руске православне цркве изабрани су митрополити Кирил, Климент и Филарет, који је данас повукао своју кандидатуру у корист митрополита Кирила.


Поглавар Белоруске православне цркве повукао кандидатуру

Митрополит мински и егзарх Белоруске православне цркве Филарет повукао је своју кандидатуру за избор за новог патријарха Руске православне цркве у корист кандидата митрополита смољенског и калињинградског Кирила, изјавио је начелник прес службе Патријаршије Владимир Вигиљански.

Према његовим речима, Помесни сабор одлучио је да допунских кандидата неће бити и да ће се гласати за преостала два кандидата - митрополита Кирила и митрополита калушког и боровског Климента, јавља агенцији Итар-тас.

На Архијерејском сабору чувар патријаршијског престола митрополит Кирил као један од три кандидата добио је 97 од 198 гласова, митрополит Климент 32, а поглавар Белоруске православне цркве Филарет, који се данас повукао, 16 гласова.


Правила избора патријарха

Иако су предложени кандидати, правила изборне процедуре налажу да изборни сабор може предложити и друге кандидате као претенденте на место новог поглавара РПЦ.

Сви архијереји који имају високо богословско образовање, искуство у управљању епархијом, добру репутацију и поверење јерарха, клера и народа, а старији су од 40 година, могу ући у ужи избор за патријарха московског и целе Русије.

Руска православна црква позвала је све помесне православне цркве да пошаљу своје највише делегације на интронизацију новог руског патријарха, која ће бити одржана 1. фебруара на литургији у храму Христа Спаситеља у Москви, у девет сати по московском времену.

Увођењу у трон патријарха московског и целе Русије присуствоваће делегације свих помесних православних цркава, а Српску православну цркву требало би да представља најстарији члан Синода који замењује патријарха Павла митрополит црногорско-приморски Амфилохије.


Медведев поздравио рад Помесног сабора

Руски председник Дмитриј Медведев пожелео је данас успешан рад Помесном сабору Руске православне цркве, уверен да ће одлуке донете на Сабору послужити даљем развоју сарадње РПЦ и државе, очувању међуверске слоге у Русији и учвршћивању идеала добра, мира и праведности.

У поруци делегатима Сабора, на којем ће бити изабран будући патријарх московски и целе Русије, Медведев је додао да је уверен да ће донете одлуке имати позитиван утицај на духовни живот грађана Русије и православних хришћана целог света.

Срдачно вам честитам историјски догађај у животу Руске православне цркве - сазивање највишег органа црквене власти, Помесног сабора, навео је Медведев у својој поруци коју је пренела прес служба Кремља.

Према речима руског председника, карактеристика Помесног сабора, који је почео у Храму Христа Спаситеља у Москви, јесте његова широка репрезентативност јер учествују свештеници, монаси и верници.



  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...

Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА