BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Столица ће нам доћи главе

Столица ће нам доћи главе
27.01.2009. год.

Људи који се слабо крећу брже старе, а последица дуготрајног седења је и нарушено здравље, упозоравају стручњаци.


Проучавајући близанце британски научници утврдили су да је онај који је физички активнији, истовремено биолошки млађи.

Обимно истраживање које је научни тим Кинг колеџа у Лондону спровео над 2.400 близанаца, показало је да се кључни делови молекула ДНК неактивних особа брже скраћују што резултира бржим старењем ћелија.

Упркос чињеници да и лаици знају колико је физичка активност значајна, 60 до 85 одсто становништва у свету не рекреира се у довољној мери да би то користило њиховом здрављу.

Последњих деценија много се говори о физичкој активности јер се људи због великих промена у начину живота све мање крећу.

Човек све више постаје "седећа врста" што је утицало на пораст обољевања, пре свега срца и крвотока, зглобова, шећерне болести и гојазности.

Иако је и умерена, али редовна физичка активност веома важна за човеково здравље, већина то занемарује.

Према проценама Светске кардиолошке федерације, и до 30 одсто деце у свету није довољно активно.

У Сједињеним Америчким Државама око 40 одсто одраслих физички је неактивно, а око 50 одсто младих у добу од 12 до 21 године не бави се редовно интензивнијом телесном активношћу.

Лекари подсећају да је за одржавање гипкости зглобова довољно и само 15 минута физичке активности дневно.


Алармантна статистика

Истраживање спроведено у 15 европских земаља да би се утврдило у којој је мери раширен "седећи" начин живота, показало је да се проценат физички неактивних људи креће од 43 у Шведској до 87 одсто у Португалу.

Светска здравствена организација упозорава да је ситуација слична у целом свету, па не изненађује што од здравствених проблема који се доводе у везу са физичком неактивношћу сваке године умре око два милиона људи.

Бројне државне установе у читавом свету покренуле због аларамантних статистика разне програме како би грађанима указале на важност умерене телесне активности.

Здравствени стручњаци у Аустралији, Јапану и САД надају се да ће до 2010. године грађани тих држава бити 10 одсто физички активнији.

Шкотска је поставила циљ да се до 2020. године чак 50 одсто одраслих редовно бави неким обликом физичке активности.

У извештају Светске здравствене организације наводи се да су слични програми покренути у Мексику, Бразилу, на Јамајци, Новом Зеланду, Финској, Руској Федерацији, Мароку, Вијетнаму, Јужноафричкој Републици и Словенији.
 



  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...

Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА