Ко је сместио Влади Србије: Пецони или „Филип Морис”
Усвојени амандман СПС-а о акцизама на цигарете изазвао пометњу међу произвођачима цигарета у Србији, али и у владајућој коалицији
Да ли ће цигарете имати штетан утицај и на односе у владајућој коалицији после усвајања амандмана о акцизама на цигарете Социјалистичке партије Србије без претходних консултација са њиховим партнерима из коалиције За европску Србију? Овај крајње неуобичајен потез у односима међу владајућим партнерима, како се чини, прети да прерасте у нову политичку аферу са још неизвесним последицама и да отвори сукобе на релацији Демократска странка – СПС.
Све је почело тако што је Бранко Ружић, шеф посланичке групе СПС, поднео Скупштини амандман на владин предлог о акцизама на цигарете без консултација са демократама, што је учињено под објашњењем да се амандманом штите сиромашнији грађани који не могу себи да приуште скупље цигарете. Заправо, владин предлог подразумевао је да фиксни део акцизе износи 11 динара, а да пропорционални део буде 35 одсто од цене. План је био да се тај пропорционални део током наредних година повећава, што би практично довело до поскупљења јефтинијих, домаћих цигарета. Ружићев амандман је предвидео да фиксни део акцизе буде нижи и да се уместо 11 наплаћује 8,92 динара, док би пропорционални део износио 38 одсто од цене паклице, с тим да се касније не повећава. Дакле, у случају усвајања владиног предлога произвођачи јефтинијих цигарета би морали временом да повећају своје цене и тиме постану мање конкурентни скупљим цигаретама.
Чини се да је још већи проблем у томе што је владајућа коалиција предложила један принцип наплате, а онда је један од учесника у власти, СПС, предложио други принцип и усвојио га уз помоћ Лиге социјалдемократа Војводине, Савеза војвођанских Мађара и опозиционих партија. Тиме је практично за један амандман привремено створена нова парламентарна већина. Сам предлагач амандмана Бранко Ружић рекао је да је реч о „недостатку боље координисаности” међу партнерима у власти, док се из ДС-а још нису званично огласили по овом питању.
Новонастала ситуација тако отвара питање ко је сместио Влади Србије и коме је у интересу да под плаштом цене цигарета изазове могућу кризу власти.
У целој причи постоје две супротстављене стране. С једне је контроверзни Предраг Ранковић Пецони, власник холдинга „Инвеј”, у чијем саставу послује и компанија „Монус”, произвођач јефтиних цигарета. С друге, супротстављене стране су произвођачи који су дошли у Србију током транзиције. Дакле, „Филип Морис”, „Бритиш америкен тобако” (БАТ) и „Јапан тобако интернешенел” (ЈТИ).
Објашњење да амандман СПС-а штити домаће произвођаче, у овом случају то је једино Ранковић који производи само јефтине цигарете, у делу јавности је створило утисак да овај бизнисмен стоји иза предлога Бранка Ружића и СПС-а. Ружић није желео јуче да разговара о овоме, као ни Ранковић који по већ устаљеном обичају не комуницира директно са медијима, већ преко своје ПР службе.
Интересантно је да су током јучерашњег дана људи из Ранковићевог „Инвеја” обилазили београдске медије, па и нашу редакцију, демантујући оптужбе изнете на њихов рачун. Заправо, они тврде да нису лобирали за усвајање амандмана СПС-а, а на питање да ли је „Инвеј” раније финансирао ову политичку партију, добили смо одговор: „Не, да ја знам”.
С друге стране, до наше редакције јуче је дошла информација да иза оптужби на рачун Ранковићевог „Инвеја” стоји Јанко Гузијан, бивши државни секретар у Министарству финансија, наводно некадашњи креатор акцизне политике државе, који је прешао у „Филип Морис”. До Гузијана, упркос покушајима, јуче нисмо могли да дођемо. Како „Политика” незванично сазнаје, Јанко Гузијан у „Филипу Морису” још није засновао радни однос, а требало би да буде задужен за пореска питања. Он неће радити „на Србији” као тржишту, већ ће бити задужен за усклађивање пореске политике ове фирме у региону. По сазнањима нашег листа, Гузијан би требало и да припреми терен за могућу селидбу регионалног центра „Филипа Мориса” из Загреба у Београд.
– Чињеница је да је Влада Србије предложила једно, а усвојено је сасвим друго решење. То је ипак тема за политичаре и не бих могла да одговорим како је до тога дошло – рекла је за „Политику” Милица Бисић, директорка корпоративних послова фабрике „Филип Морис”, некадашње Дуванске индустрије Ниш. Она каже да нису тачне тврдње да њиховој компанији одговара усвојен амандман, за шта их „оптужује” конкуренција, која наводи да ДИН планира да у наредних неколико година угаси домаће брендове цигарета („бест”, „класик” и „дрину”) зато што на њима има малу зараду.
– То је нонсенс. Ако „Филип Морис” иде на то, онда то заиста неуспешно ради. Најпродаваније домаће цигарете, „бест”, „класик” и „дрина”, за кратко време доживеле су промену дизајна паклица и побољшање квалитета. Да смо желели да гасимо те брендове, па не бисмо улагали новац у њихово побољшање – рекла је Бисићева, која је нагласила да је „Филип Морис” највећи купац домаћег дувана у Србији.
Она каже да представници Ранковићевог „Монуса” у преговорима са владом заиста јесу заступали тезу да пропорционални део акцизе треба да буде већи, што влада испрва није прихватила.
– Не знам како се дошло до решења које одговара неком ко има само седам одсто удела на српском тржишту цигарета – рекла је Бисићева. Она је објаснила да су усвајањем овог амандмана буџетски приходи државе знатно смањени, као и да се тако одступило од решења предвиђених Акционим планом ЦЕФТА који су усвојили представници дуванске индустрије и Влада Србије.
Душан Телесковић - Марко Албуновић
--------
Марковић: Амандман штити сиромашне
Посланичка група СПС–ПУПС–ЈС гласала је за амандман о акцизама на цигарете у жељи да заштити најсиромашније потрошаче, а не поједине произвођаче цигарета, изјавио је јуче заменик шефа те посланичке групе Драган Марковић Палма.
– Свесно смо гласали за то јер сматрамо да најјефтиније цигарете морају најмање да поскупе. То је један од разлога који подразумева поштовање социјалног програма датог у предизборном обећању да ћемо водити рачуна о грађанима који имају мале плате – казао је Марковић.
Он је навео да коалиција СПС–ПУПС–ЈС неће мењати свој став и неће пристати на евентуалне измене тог закона које је најавила министарка финансија Диана Драгутиновић.
Бета
- Извор
- Политика
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »