BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Новцем од дроге спасаване банке

Новцем од дроге спасаване банке
25.01.2009. год.

Подаци УН показују да су поједине банке спасаване новцем који је зарађен трговином наркотицима. Тим новцем финансиране и терористичке групе у Авганистану, Колумбији и на Шри Ланци. УН против легализације.
Un-tekst.jpg

Канцеларија УН за борбу против организованог криминала и наркотика истражује да ли су банке, усред финансијске кризе, спасаване новцем који је зарађен у трговини наркотицима, изјавио је генерални директор Канцеларије Антонио Мариа Коста.

"Можда је новац из трговине наркотицима тренутно једини расположиви ликвидни капитал за инвестиције", рекао је Коста у интервјуу бечком недељнику "Профил" и додао да је у другој половини 2008. ликвидност била највећи проблем банкарских система, због чега је "ликвидни капитал постао најважнији фактор".

Костас је рекао да је Канцеларија пронашла назнаке да су међубанкарски кредити финансирани новцем чије је порекло из трговине наркотицима и других илегалних активности, али постоје и назнаке да су поједине банке спасене на тај начин.

Истичући да је трговина дрогом један од најуноснијих послова, он је указао да се процењује да се у продаји на велико остварује приход од преко 90 милијарди долара, док обим трговине наркотицима "на улици" премашује 320 милијарди долара.


Трговина наркотицима ствара капитал за инвестиције

"Највероватније да је трговина наркотицима тренутно једина грана која расте. Новац који се на тај начин обрће само делимично бива враћен у илегалне активности", објаснио је Коста.

Директор Канцеларије УН објаснио је да у регионима Азије, Африке и Јужне Америке тај новац служи за подмићивање државних службеника или политичара, за куповину избора, или финансирање побуњеника - талибана у Авганистану, Тамилских тигрова на Шри Ланци, ФАРЦ у Колумбији.

"Други део новца се убацује у легалне економске токове. Не знамо колико, али је обим сигурно огроман. Макроекономски гледано, тиме се ствара капитал за инвестиције", додао је Коста.

Наводећи западну Африку као пример за регион у који сигурно доспева велика количина пара стечених трговином наркотицима, Коста је приметио да у том делу света трансакције из иностранства расту, док у већини других земаља опадају.

Коста је оценио да су мере које је предложила та Канцеларија уродиле плодом и да се у протеклих пет година ситуација стабилизовала када је реч о потражњи и понуди наркотика.

"Упоредимо илегалне наркотике, дуван и алкохол. То су све средства која стварају зависност од којих су нека забрањена, а друга у слободној трговини. Дуван широм света конзумира око 30 одсто становништва и годишње од тога умире пет милиона људи. Око 25 одсто пију алкохол, и сваке године 2,5 милиона људи умире од последица. Пет одсто узима једном годишње илегалне дроге, 0,5 одсто су овисници, а број мртвих је код 200.000", рекао је Коста.

Истичући да ти подаци доказују да контрола делује, "иако људи често имају другачији утисак", Коста је додао да се дроге теже налазе и далеко мање конзумирају.


УН против легализације наркотика

Антонио Мариа Коста изјаснио се против легализације наркотика, указујући да су дроге везане за криминал и да би легализација само водила ка расту криминала.

Као пример неуспешне легализације навео је Авганистан, где је опијум откупљиван од сељака за медицинске сврхе, али је то довело само до повећања плантажа јер су узгајивачи знали да ће добити новац од државе, ако га не буду добили од трговаца дрогама.

Због тога је Канцеларија предложило друге мере, које предвиђају подршку узгајивачима како би напустили илегалне активности - инвестиције у алтернативне узгоје, мере на тржишту рада.

То је боља мера него да полиција и војска уништавају поља, јер искуства показују да после тога до 30 одсто поново сеју опијате, рекао је Коста.

Што се НАТО снага у Авганистану тиче, Коста је нагласио да оне нису ништа учиниле у сузбијању узгоја наркотика.

"Постоје трупе неких земаља чланица НАТО које су исказале спремност за уништавање лабораторија за израду наркотика, као и спречавање транспорта. Али резултате још нисам видео", рекао је директор Канцеларије УН за борбу против организованог криминала и наркотике Антонио Мариа Коста.



  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...

Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА