Стижу руске паре!
БЕОГРАД - Србија би могла бар мало да одахне! Паре од продаје НИС ускоро би требало да буду на њеном рачуну, а то значи мало радости за раднике и пензионере и друге кориснике државне касе...
Руској компанији „Гаспромњефт“ је Комисија за заштиту конкуренције јуче доставила званично обавештење о томе да није надлежна да утврди да ли „Гаспромњефт“ куповином НИС постаје монополиста на српском тржишту. То практично значи да од данас тече рок од пет радних дана у ком „Гаспромњефт“ треба да уплати 400 милиона евра за куповину 51 одсто акција НИС АД.
Партијска прћија
У даљој процедури, предвиђеној уговором потписаним 24. децембра прошле године у Москви, „Гаспромњефт“ обавештава продавца, дакле, Владу Србије, о томе да је платио уговорени износ за акције. Продавац даје налог за пренос 51 одсто акција у власништво „Гаспромњефта“. Следећи корак је сазивање Скупштине акционара НИС-а, на којој треба да се донесу неопходне одлуке за будуће корпоративно управљање компанијом чији ће већински власник бити Руси.
Према информацијама Балканмагазина из НИС-а, у будућем управном одбору компаније пет чланова ће имати српска страна, а на челу ће бити представник „Гаспромњефта“. Засада нема потврде из Москве о томе да ће председник Управног одбора приватизованог НИС-а бити Дмитриј Малишев, који је, у име руске стране, био главни преговарач купопродаје. У НИС се надају да ће Руси пристати да на функцији генералног директора остане неко са српске стране.
Коначну одлуку о томе ко ће од Срба седети у новим управљачким органима приватизованог НИС-а донеће, међутим, владајућа коалиција и то после међупартијског договора. Србији, према информацијама Балканмагазина, припада пет места, а Демократска странка инсистира да има већину, дакле, три представника. По једног представника у будућем Управном одбору НИС-а имаће Г17 плус и Социјалистичка партија Србије.
Конкретна персонална решења још нису саопштена. Незванично се могу чути претпоставке да ће председница садашњег УО НИС-а Бисерка Јефтимијевић-Дрињаковић бити на високој функцији и у будућим органима управе НИС-а, мада има и супротних најава.
Уговор је светиња
Одлука Комисије за заштиту конкуренције да није надлежна поприлично је изненађујућа за јавност, јер се у Србији и сам НИС третира као монополиста. Међутим, Дијана Марковић-Бајаловић, председник ове комисије, објашњава да је таква одлука донета јер је продаја НИС-а предвиђена међудржавним споразумом Србије и Русије и да то искључује могућност да Комисија поступа по захтеву за одобрење.
- Чак и у случају да купац НИС-а постаје монополиста на тржишту Србије, Комисија за заштиту конкуренције нема законска овлашћења да расправља о уговорима и споразумима који су лекс специјалис, односно изузети од домаћег законодавства - каже Дијана Марковић-Бајаловић.
„Гаспромњефт“ је, према тврдњама Дијане Марковић-Бајаловић, преузео закључак којим се Комисија за заштиту конкуренције проглашава ненадлежном. То, према њеним речима, значи да Руси треба одмах да исплате вредност договорену купопродајним уговором и да преузму НИС.
Руси су се, према уговору потписаном у Москви, обавезали да доставе и гаранције да ће испунити инвестиционе обавезе у вредности од 550 милиона евра. На сајту Владе Србије у сету докумената потписаних између „Гаспрома“ и Владе Србије налази се и корпорацијска гаранција Акционарског друштва „Гаспромњефта“. Из свега овога произилази да, ако „Гаспромњефт“ до идућег четвртка уплати 400 милиона евра - започиње процедура примопредаје власништва.
Пише: Јелица Путниковић
- Извор
- Глас јавности
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »