Нова криза у односима Ватикана и Јевреја
Односи Ватикана с Јеврејима доведени су поново у питање пошто је екскомуницирани британски бискуп који би могао бити рехабилитован, рекао да историјски докази не потврђују да је „шест милиона Јевреја свесно убијено гасом” током Другог светског рата.
Два италијанска дневника пренела су у четвртак да папа Бенедикт Шеснаести планира да поништи екскомуникацију Ричарда Вилијамсона и три бискупа кажњена зато што их је без папског одобрења пре 20 година на место бискупа поставио француски надбискуп Марсел Лефевр.
Ватикан је одбио да коментарише те наводе, али је портпарол Ватикана у петак назначио да ће такав указ ускоро бити објављен.
Главни римски рабин Рикардо ди Сењи тражио је од Ватикана да обустави ту рехабилитацију. Ди Сењи је рекао да је „незамисливо” да папа није упознат с Вилијамсовим ставовима.
Међународни јеврејски комитет за међурелигијске консултације такође је затражио да не буде поништена екскомуникација, посебно Вилијамсона, и навео да се екскомуницирани свештеници противе односима с Јеврејима, протестантима и муслиманима.
Ватиканско-јеврејски односи су затегнути због критика Јевреја папе Пија Дванаестог, који је предводио римокатоличку цркву за време Другог светског рата, јер се није огласио поводом холокауста.
Израелски званичници недавно су били незадовољни када је један од кардинала рекао да појас Газе за време израелске офанзиве делује као „велики концентрациони камп”.
Вилијамсон је у интервјуу за шведску телевизију, дат у новембру у Немачкој, а емитован у среду увече, рекао да нацисти нису користили гасне коморе.
„Верујем да је историјска евиденција... увелико против тога да је шест милиона Јевреја свесно убијено у гасним коморама као резултат свесне политике Адолфа Хитлера”, рекао је Вилијамсон.
Он је при томе цитирао, како је рекао, „најозбиљније” ревизионисте који су закључили да је „између 200.000 и 300.000 људи ишчезнуло у нацистичким концентрационим камповима, али ниједан од њих није убијен у гасној комори”.
Лефевр се побунио против реформи Ватикана ´60. година које су укључивале побољшање односа с другим религијама и замену латинског на мисама локалним језицима.
Папа Бенедикт је већ дао уступке Лефевровом традиционалистичком Друштву светог Пија Десетог, у нади да ће га вратити под окриље цркве, тиме што је омогућио мисе на латинском. Поништавање екскомуникција испунило би други кључни захтев тог друштва.
- Извор
- Бета
Коментара (1) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »