Демилитаризација Косова тешко остварљив циљ
Косовске безбедносне снаге синоћ и званично успостављене. Једно генералско место предвиђено за српску заједницу, Срби желе демилитаризацију
Косовске безбедносне снаге, које ће чинити 2.500 активних и 800 резервних припадника који ће бити опремљене лаким наоружањем, јуче је су и званично успостављене. Снаге су успостављене на основу плана Мартија Ахтисарија, а у складу са уставом и законима привремених косовских институција, и деловаће на целој територији покрајине. Предвиђено је да у њиховом саставу буде десет одсто представника мањинских заједница.
Како за „Политику” каже Ибрахим Шаља, директор канцеларије за односе с јавношћу у Министарству безбедносних снага Косова, Косовски заштитни корпус је и званично расформиран на церемонији у Генералштабу корпуса, што уједно представља и почетак рада нових снага које ће бити задужене за деловање у „ванредним ситуацијама и имаће форму цивилне заштите”.
„Безбедносне снаге Косова формиране су по строгим стандардима НАТО-а, а тренинзи који ће се обављати у три кампа на територији Косова трајаће неколико недеља. Прва обука почеће већ крајем јануара, а ове снаге ће деловати на целој територији Косова. Још не знамо колико ће бити генералских чинова у овој формацији, али извесно је да је једно генералско место предвиђено за српску заједницу”, каже Шаља, подсећајући да су и „за остале мањинске заједице предвиђени виши рангови официра”. На питање да ли КСБ представљају војну снагу под командом Приштине, односно НАТО-а, он одговара да то „није војска, већ организована снага под контролом институција Косова, која блиско сарађује са НАТО-ом”.
Мемљи Краснићи, портпарол Владе Косова, За „Политику” каже да ће Косовске безбедносне снаге бити инсталиране на целој територији КиМ. На примедбу у да „Срби неће дозволити да оне функционишу на севера Косова”, Краснићи је изричит: „На северу Косова функционишу паралелне структуре којима Београд манипулише. Корак по корак, и КСБ ће бити присутан у општинама на северу, као што функционише и косовска полиција. Уосталом, изнад свих су косовски устав и закони Косова”.
Стручњаци за безбедност већи проблем у вези са формирањем Безбедносних снага Косова виде у њиховој симболичкој моћи него у стварној снази и слажу се са ставом српских власти да Срби не би требало да учествују у њиховом раду. Настанак тих снага, наводи Милан Мијалковски, професор Факултета безбедности Београдског универзитета, знак је да се простор јужне покрајине наоружава, а не разоружава.
Војни аналитичар Александар Радић каже да Безбедносне снаге Косова не угрожавају безбедност Србије, али да у свести Албанаца представљају војску и да су за њих симбол самопроглашене независности због чега Срби не би требало да учествују у њиховом саставу. Радић упозорава на то да би у будућности ова формација могла да буде језгро за развој албанских оружаних снага, јер задржава командну структуру и јединице које би могле да се развију у војску са офанзивним могућностима.
- Извор
- Политика
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »