Свијету пријете ризици са свих страна
Погоршање стања државних финансија, слабљење кинеског економског раста и посљедице глобалног загривјавања само су неки од ризика који данас пријете свијету, оцијенио је Свјетски економски форум.
Велику опасност представљају и неусаглашени одговори влада широм свијета на глобалне проблеме, истакнуто је у Форумовом извјештају "Глобални ризици у 2009." објављеном пред скуп тог "труста мозгова" у Давосу од 28. јануара до 1. фебруара.
У извјештају се наводи да креатори политике и лидери међу бизнисменима сада морају да се боре с растућим ризицима, али и да пазе да не погоршају ствари гледано на дужи рок.
"Економске перспективе за 2009. тмурне су за већину привреда, тржиште је и даље колебљиво, ликвидност се није вратила, незапосленост расте, а повјерење потрошача и бизниса пало је на најнижи ниво до сада", наводи се у извјештају.
У таквој клими, како се додаје, ризици постају још моћнији и склоност паници и краткорочном одговору на проблеме све је присутнија. У извјештају је набројано 36 ризика за свијет сврстаних у пет категорија - економија, геополитика, екологија, друштво и технологија.
У првој категорији је ризик да ће успоравање америчке економије довести до смањења привредног раста Кине на шест одсто на годишњем нивоу са званично пројектованих осам процената. Пад стопе кинеског привредног раста веома неповољно би дјеловао на већ посусталу глобалну економију, јер је Кина један од водећих произвођача у свијету и велики нето кредитор.
Форум упозорава да, упркос великим губицима које су инвеститори и финансијско тржиште већ искусили, и даље постоји простор за пад цијена имовине, попут акција, кућа и корпорацијских обвезница.
У групи еколошких ризика с којима се свијет суочава бројни су у вези с климатским промјенама. Посебно се наводе поплаве, загађење ваздуха и губици у разноликости живог свијета, као и суше и ширење пустиња.
"Најсиромашније земље ће највише страдати због климатских промјена јер немају инфраструктуру и институције да се с њима боре", каже један од аутора извјештаја Рај Синг из швајцарске реосигуравајуће куће "Сwисс Ре".
Међу пријетњама свијету је и једна нова - непостојање глобалног управљања проблемима.
"Недостатак или мањак ефикасне и свеобухватне управе свјетским питањима, попут финансијске стабилности, трговине, климатских промјена, воде и безбједности, извор су ризика сами по себи", наводи се у извјештају и додаје да слаба глобална управа има централно мјесто међу геополитичким, економским и еколошким ризицима.
УН: У свијету нема ничег позитивног
Земље широм свијета морају да повећају потражњу за робом и услугама великим координисаним пакетима подстицаја, како би се спријечио све реалнији песимистичан сценарио за глобалну економију, упозориле су Уједињене нације.
У извјештају под називом "Свјетска економска ситуација и изгледи за 2009. годину", УН наводе да се стање глобалне економије погоршава толико брзо да су основе претпоставке њиховог извјештаја већ застарјеле до тренутка његовог објављивања.
"Нажалост, тренутно се ни за шта не може рећи да је позитивно, односно да осигурава позитиван подстицај", изјавио је Хејнер Флешбек, директор за питања глобализације и развојних стратегија при УН-овој конференцији за трговину и развој наводећи да ће наредни мјесеци бити веома тешки за свјетску привреду.
УН процјењују да ће глобални привредни раст у 2009. години бити у висини од један одсто, при чему ће рецесија у развијеним земљама бити анулирана снажним растом у земљама у развоју, укључујући Кину и Индију.
- Извор
- Независне
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »