Москва Кијеву не верује
Гаспром тврди да су међународни посматрачи, који надгледају транзит руског гаса кроз Украјину према Европи, потврдили да Украјинци блокирају путеве снабдевања иако притисак у цеви на граници између Русије и Украјине износио 70 атмосфера". Путин: Снабдевање Балкана приоритет. Политички потреси у Украјини.
Јушченко за технолошки споразум са Москвом
Председник Украјине Виктор Јушченко рекао је на конференцији за новинаре да Кијев и Москва треба да склопе технолошки споразум, који ће омогућити поновно успостављање транзита руског гаса до Европе и украјинског до источне Украјине.
"Украјина је начинила нацрт одговарајућег технолошког споразума. Надам се да ће га Русија нормално прихватити. Испуњење тог споразума треба да буде основна ствар којом ће се бавити посматрачка мисија," нагласио је Јушченко.
Украјински председник рекао је да овај документ треба да одреди смер и количину испоруке гаса, као и његов квалитет и притисак на почетку и крају украјинских гасовода.
Јушченко изјавио је да цена природног гаса коју је Украјина спремна да плати Русији и која би представљала фер договор, износи између 205 и 210 долара за 1.000 кубних метара.
Рекао је да је цена гаса одређена у складу с тим што су корисници из Европе плаћали мање од цене транзита гаса преко Украјине и других земаља.
Украјински председник каже и да је цена гаса за његову земљу установљена 30-31. децембра, у тренутку када је Украјина већ одредила и усвојила државни и локалне буџете и када су породице већ испланирале како ће трошити новац у наредној години.
Председник Украјине оценио је да је прекид испорука руског гаса његовој земљи 1. јануара "уцена".
Русија хоће да контролише украјински систем
Украјина је оптужила Русију да покушава да успостави контролу над украјинским системом за транспорт гаса и да пред тај систем поставља техолошки нереалан задатак.
Опуномоћени представник председника Украјине за међународна питања енергетске безбедности Богдан Соколовски, рекао је да руска страна покушава да дискредитује украјински систем за транспорт гаса и упропасти њен имиџ у очима европских потрошача, наводи се у саопштењу прес-службе украјинског председника.
"Чак и данашње саопштење руске стране о тзв. обнаваљању испорука гаса, има карактер провокације, јер је пред украјински систем за транспорт гаса постављен технолошки нереалан задатак", навео је Соколовски.
"Гаспром" поднео тужбу против "Нафтогаса"
Стални представник Русије при Европској унији Владимир Чижов саопштио је данас да је "Гаспром" поднео тужбу Међународном арбитражном суду у Стокхолму у вези са потезима Украјине, која није испунила своје обавезе у транспорту руског гаса у западну и југоисточну Европу.
"У оквиру те тужбе 'Гаспром ' ће затражити од суда да у што краћем року примени мере које ће спречити украјински 'Нафтогас' да онемогућава транзит руског гаса у Европу", речено је у "Гаспрому".
PutinW.jpg
"Међународни посматрачи су потписали извештај који потврђује да нема пумпања
руског гаса кроз укјрајинске гасоводе према Европи иако је притисак у цеви на граници између Русије и Украјине износио 70 атмосфера", наводи се у саопштењу Гаспрома.
Заменик председника управе "Гаспрома" Александар Медведев саопштио је раније да је Украјина блокирала и последњи улаз у свој гасоводни систем у станици "Суџа", саопштио је .
"Није случајно што је изабрана баш Суџа, јер је тај гасовод директно повезан са европским корисницима из Бугарске, Румуније, Турске и још неких земаља. Преко тог гасовода, гас би требало да буде допреман и у Словачку, али Украјина је то блокирала", каже Медведев.
Медведев је рекао и да је "Гаспром" дозволио европским стручњацима да приступе централној диспечерској просторији и истим информацијама које добија руководство те компаније и омогућио им да "сопственим очима" прате целокупан процес транспорта гаса.
Према Медведеву, "Гаспром" ће искористити сваку законску могућност да утиче на Украјину и додао да је неколико земаља које је погодило деловање "Нафтагас Украјине" покренуло поступке против те компаније.
У "Гаспрому" кажу и да су од украјинског "Нафтогоса" добили захтев за испоруку 140 милиона кубних метара гаса, да би се обезбедио транзит руског гаса ка Европи. Тих количина гаса нема и то може да значи да је руски гас, који је био у гасоводу у Украјини, украден, каже портпарол Гаспрома Сергеј Купријанов.
Портпарол "Гаспрома" је рекао да из документа "Нафтогаса" следи да они немају гас неопходан за реализацију транзита и да само због тога не могу да обезбеде испоруке европским потрошачима.
"Гаспром" најављује да ће ујутру поновити захтев Украјини да потребну количину гаса шаље Европи.
Сутра ће о кризи око испоруке руског гаса европским земљама разговарати у Москви премијери Русије, Бугарске и Словачке, Владимир Путин, Сергеј Станишев и Роберт Фицо. А пољски председник Лех Качињски разговараће о гасној кризи са украјинским колегом Виктором Јушченком.
Нова епизода "гасног рата"
Руски "Гаспром" саопштио је раније да је Украјина поново блокирала транзит гаса ка Европи, оптужујући Сједињене Америчке Државе за подршку Кијеву у најновијој епизоди "гасног рата", који је током претходних недељу дана довео до потпуне обуставе испорука руског гаса Европи.
У 10.48 часова по средњоевропском времену, са мерне станице Суџа на руско-украјинској граници гас на територију Украјине више не стиже, саопштио је руски енергетски гигант, чиме је суштински отворено ново поглавље гасне кризе.
"Ово је у супротности са свим претходним договорима...Под оваквим условима, ми физички не можемо испоручивати гас преко украјинске територије", рекао је председник Управног одбора "Гаспрома" Александар Медведев.
"Делује да играју према музици која се не компонује у Кијеву већ ван те земље", рекао је Медведев, алудирајући на недавне договоре Украјине и САД. "Јуче смо веровали да су врата испорукама руског гаса отворена, али су их Украјинци поново блокирали".
Украјина и САД су у децембру потписале Повељу о стратешком партнерству, којом се Вашингтон бавезао да ће помоћи развој енергетске инфраструктуре те државе.
С украјинске стране огласио се представник за штампу украјинске нафтне компаније "Нафтогас Украјине" Валентин Земљански рекавши да је Украјина блокирала транзит руског гаса због "неприхватљивих" услова.
"Руски гас намењен Европи не пролази кроз систем за транспорт гаса Украјине због неприхватљивих транзитних услова које је наметнуо 'Гаспром'", рекао је Земљански.
Путин: Гас прво за Балкан
Премијер Русије Владимир Путин, који је посетио "Гаспром", изјавио је данас да Русија настоји да прво достави гас на Балкан и у Словачку, најпогођеније енергетском кризом.
Председник управе "Гаспрома" Алексеј Милер појаснио је да Русија покушава да отпочне с транзитом гаса преко мерне станице "Суџа" у правцу према Балкану.
Милер је додао да је "Гаспром" добио захтеве Бугарске, Румуније, Турске, Македоније, Грчке за испоруку 76,6 милиона кубних метара гаса, а да је посебно стигао захтев Словачке за 22,2 милиона кубних метара гаса.
Раније у току дана украјинска компанија "Нафтогас" саопштила је,међутим, да ако је Русија намеравала да ову партију гаса допреми на Балкан онда је она требала то да учини преко мерних станица "Писаревка" или "Сахрановка" а не преко "Суџе".
Представник за штампу ове компаније Валентин Земљански је додао да обим испоруке гаса на нивоу од 76,6 милиона кубних метара гаса не може да обезбеди довољан притисак у украјиском гасоводу, који није добијао гас из Русије недељу дана.
Руски гас се траспортује у Европу преко четири мерне станице, а "Суџа" је најважнија за испоруке на Балкан и Молдавију.
ЕУ разочарана
Председник Европске комисије Жозе Мануел Барозо позвао је руског премијера Владимира Путина како би му пренео разочарење Европске уније због малих количина гаса које су на путу за Европу.
"Барозо је позвао Путина како би га известио о разочарењу ЕУ", рекао је представник Европске комисије Метју Болдвин и додао је да је Барозо истакао да у Европи влада "забринутост" због тешкоћа у раду посматрача размештених у Русији и у Украјини.
Европски посматрачи, чија је мисија замишњена као кључна у процесу утврђивања протока, саопштили су да кроз гасовод пролази "веома ограничена" количина руског гаса, али и да њихове обсервације и нису претерано меродавне, јер немају приступ релевантних мерним тачкама у дситрибутивним центрима.
Испоруке трајале нешто више од два сата
Изјава другог човека "Гаспорма" уследила је смо неколико сати пошто је руски гас кренуо ка Европи.
Налог да се обнови испорука од 76,6 милиона кубних метара гаса дневно стигао је на руску гасну станицу "Суџа", на руско-украјинској граници, у 8 сати и 30 минута по средњоевропском времену
Количина гаса на западној граници Украјине мора прецизно да одговара количини уласка гаса у гасно-транспортни систем Украјине, наведено је из "Гаспрома".
Украјинској компанији "Нафтагас" упућен је телеграм са молбом да се обезбеди припрема објеката за пријем руског гаса транзитним гаосводима на граници Русије и Украјине.
Према наводима руског енергетског гиганта, у тренутку прекида испорука, транзитне магистрале на украјинској територији биле су пуне руског гаса и, у складу са тим, треба да имају довољан притисак ради обезбеђења синхроног уласка и изласка гаса у украјински систем за транспорт гаса.
"Чим ми дамо гас на улазу, он треба да се појави на излазу, наводе у "Гаспрому".
Како је изјавио званични представник "Гаспрома" Сергеј Купријанов, саопштење украјинске стране да је од тренутка пристизања гаса у систем Украјине до појављивања на западној граници према Европи потребно 36 сати, стога "изазива недоумицу и не одговара постојећем уговору".
Јушченко је оценио да је прекид испорука руског гаса његовој земљи 1. јануара "уцена".
Посматрачи контролишу транзит
На гасној станици "Суџа" у Курској области Русије налазе се представници "Гаспрома", украјинског "Нафтогаса", новинари, као и специјалиста за надзор транзита гаса из Европске комисије Михаел Хускен.
Хускен је јуче рекао да ће рад међународних посматрача на гасним станицама у Русији и Украјини омогућити да се брзо обнови транзит гаса у Европу.
Европска комисија је, јутрос, поздравила обнављање испорука руског гаса преко Украјине, додајући да њени посматрачи то "потврђују на терену".
Транзит преко Украјине до 36 сати
За транспорт гаса од источне до западне границе Украјине потребно до 36 сати, наводи се из "Нафтогаса" и додаје да је после обустављања транзита, у цевоводима остало око милијарду кубних метара тог енергента.
"Цеви нису празне, има гаса у њима, што је условљено технолошким нормама", речено је Итар-тасу су у тој украјинској компанији.
У Бриселу је јуче европски комесар за енергетику Андрес Пиебалгс потписао тространи протокол о мониторингу транзита руског гаса, који су претходно потписали Украјина и Русија.
Зајам Украјини за отплату гасног дуга
Премијери Русије и Чешке Владимир Путин и Мирек Тополанек, председавајући Европске уније, телефоном су јуче разговарали о могућем зајму Уније Украјини за отплату руског гаса и руском учешћу у томе.
Разговор је обављен на иницијативу Тополанека, саоштила је прес служба руске владе.
Заменик руског премијера Игор Сећин је изјавио да Украјина има право да од међународне заједнице затражи зајам, ако има проблема са отплатом дуга за гас Русији.
"Руска страна је такође спремна да размотри могућност одобравања таквог зајма", рекао је Сећин и додао да "треба тражити цивилизоване начине да се реши проблем са плаћањем гаса".
Политички потреси
Најзначајнија украјинска опозициона партија, Странка регија, затражила је да се покрене поступак за опозив председника Виктора Јушченка и распуштање владе премијерке Јулије Тимошенко.
"Тражимо хитну оставку владе и покретање процедуре за опозив председника", рекао је лидер опозиције Виктор Јанукович. Његов позив подржали су и комунисти.
Популарност председника Украјине, услед гасне кризе, пала је на невероватних 2,4 одсто, показују последња истраживања јавног мнења невладине организације Демократска иницијатива.
Опозиција је владајућу "наранџасту" коалицију оптужила да је уништила низ споразума који су са Русијом постигнути после тешких преговора.
"Власти не само да су оставиле Украјину без гаса, него и без перспективе", рекао је Јанукович. "Наранџаста коалиција претворила је украјинско-руске односе у извор великих напетости".
- Извор
- РТС
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »