BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Медведев у Мајендорфу

Медведев у Мајендорфу
31.12.2008. год.

КАД се, одмах после председничких избора, Дмитриј Медведев срео у Москви са немачком канцеларком Ангелом Меркел, многи су били збуњени називом дворца у којем су одржани први преговори. Подоста их је питало где се налази тај Мајендорф? Тек касније, кад је прошлог лета Дмитриј Медведев водио преговоре са француским председником Николом Саркозијем око прекида рата у Грузији, било је објашњено да је замак Мајендорф службена резиденција наследника Владимира Путина.
Кратки телевизијски снимци из Мајендорфа били су довољни да се схвати да је председничка администрација пронашла заиста елитно место у којем ће се председник Медведев сусретати са политичким, култирним али и спортским "кремом" који позове у госте. Госте у краћим службеним посетама, поготово кад ради као "на траци", Медведев ће, као и претходник Путин, примати у Кремљу у раскошним, обновљеним царским дворанама.

Одмах после победе Медведева, било је разних прича и комбинација о његовој новој резиденцији. У Русији није била пракса да стари председник оставља у "наслеђе" резиденцију новом председнику. Тако је било и после истека председничког мандата Владимира Путина. Нови премијер Русије је остао у својој резиденцији, па су новом председнику Медведеву одабрали другу. Тако је прелепи замак Мајендорф постао службени објекат.

После револуције и преласка из Петербуга, вођа пролетаријата Владимир Иљич Лењин је једно време живео и радио у Мајендорфу. Кад се касније Лењин преселио у Москву, у замку је био организован интернат за децу погинулих црвеноармејаца. Чим су та деца одрасла, и замак је променио намену, па је од 1935. године постао санаторијум Савета министара (владе) СССР.

Зато што нико није улагао новац у одржавање старог замка, зграда је постајала све деградиранија, па је на крају у њему био сеоски клуб и менза.
Тек доласком Путинове администрације замак је добио статус споменика културе. Тако је 2001. године, у склопу реконструкције санаторног комплекса Барвиха донета одлука о капиталном ремонту Мајендорфа, која је завршена 2005. године. Мајстори
су према старим гравурама обновили унутрашњост, чак је рестаурисан и гоблен породице Мајендорфа.

Јасно да је у рестаурисаном замку постављена и модерна вентилација која је стилизована и гостима је неприметна. Зидови у ходницима су украшени енглеском свилом. У замку су обновљене три од шест дворана са каминима од којих је сваки оригиналан на свој начин. Уз велику дворану са камином налази се мања просторија за пушаче. Рестауратори су сачували стари облик фасаде. Да се у обнављању замка није штедело, показују и прелепи готички плафони и врло интересантни лустери. Наводно су и откуцаји великог сата исти као у 19. веку. Над излазним вратима су записи кад су замак посетили Александар Трећи и Николај Други.

Да је кћерка руског генерала волела живот на високој нози, доказ је да је на балкону замка предвиђено и место за оркестар.Само може да се замисли какве су тамо организоване раскошне забаве и балови. Занимљиво је да у замку постоји чак и просторија за размишљање.

Колико је председничка администрација потрошила новца да се тако лепо рестаурише тај замак, јавности није саопштено. Међутим, руски рестауратори тврде да је на раскошну обнову потрошено најмање сто милиона долара. У време обнове замка, у Русију је стизала река долара од продаје нафте и гаса, па и није био проблем да се обави таква скупа рестаурација. Замак се иначе налази у близини прелепог парка, величине три хектара.

Судећи по реклами на сајту замка, у будућности би се један његов део могао користити и у комерцијалне свхе. Знајући како су строга правила председничке службе безбедности, то ће се можда и догодити, али тек кад се Медведев или неки други председник Русије пресели у нову резиденцију. То што је замак обновљен и није продат неком олигарху вредно је хвале, јер ће се једино тако сачувати као интересантан објекат који сведочи да су у време царевине, како је и Брежњев признавао, знали да квалитено и лепо граде. Чињеница да је Дмитриј Медведев одлучио да Мајендорф користи као своју службену резиденцију такође има симболику. Гости који дођу у "село Медведева" могу да се увере да је савремена Русија успоставила "копчу" са својом историјом коју су бољшевици залили крвљу и у много чему девастирали, као и замак Мајендорф, у Подмосковљу.

НЕОГОТИКА
ЗАМАК је направљен у елитном делу Подмосковља, у духу немачке неоготике. По архитектури се приметно издваја од класичних дворских утврђења у Русији. У руском стилу је уређен само један део у главној банкетној сали. Изграђен 1874. године, по жељи ћерке генерала Казакова, власника тадашње Барвихе. Почетком прве половине 19. века, село се звало Оборвиха, и у њему су живели богаташи. Било је много и пчелињака, што је најбољи доказ да је ваздух био апсолутно чист и да је било много дрвећа и цвећа. Замак је добио свој назив 1904. године, када се генералска кћерка удала за потомка древне финске породице, барона Богдана Јегоровича Мајендорфа. Већ на почетку рата, 1914. године, породица Мајендорф је напустила Русију, а 1917. дворац је био опљачкан.



  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...

Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА