BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Милорад Додик: Српска чинила уступке, убудуће ће их тражити

Милорад Додик: Српска чинила уступке, убудуће ће их тражити
27.12.2008. год.

Измјенама Устава тражићемо враћање оних надлежности које смо незаконито изгубили и уређење БиХ као федерално-конфедералне државе, у којој ће Република Српска имати значајан степен унутрашње самосталности.

Рекао је ово у новогодишњем интервјуу за "Глас Српске" премијер Републике Српске Милорад Додик.

Он је казао да је договор постигнут у Пруду једино рјешење за БиХ и да ће у случају његовог рушења земља осјетити негативне посљедице.

- Aко сруше овај договор, срушиће трајну могућност за било какав компромис у БиХ, истакао је Додик.

Премијер РС је рекао да се свјесном и смишљеном криминализацијом институција Српске руше сами темељи њеног постојања.

- Како је могуће да су неки познатији адвокати укључени у трговину дрогом? Сви знају за организовани мафијашки приступ у Геодетској управи. Сви знају ко гради по Бањој Луци. Како је могуће да једна амбасада данас подржава једну заштитарску агенцију, за коју сви знају како функционише и чиме се све бавила у блиској прошлости? Умјесто да се заједно боримо против тих структура, они се боре против институција Републике Српске, јер им циљ није борба против мафије и организованог криминала, него урушавање темеља на којима стоји Република Српска, каже Додик.

* ГЛAС: На посљедњем састанку са лидерима ХДЗ-а и СДA договорена је даља реализација прудског договора и почетак разговора о промјенама Устава. Какав ће став у тим разговорима заступати РС?

ДОДИК: У процесу измјена Устава БиХ биће укључене све институције РС. Разумијем страх људи у вези са уставним промјенама, јер је у свим ранијим реформским процесима РС само губила. Народна скупштина РС и јавност ће сигурно дати свој став о уставним промјенама. Док сам на челу Владе ја и СНСД-а, нико неће потписати ништа што не буде имало консензус јавност и институција РС. Странци су све протекле године тражили више и инсистирали на уступцима које је чинила Српска. Ми ћемо сада тражити да уступак направи БиХ. Неке надлежности ће се морати вратити Српској. Ми предлажемо федерално-конфедерално уређење БиХ у којем ће Република Српска имати значајан степен унутрашње самосталности и нико нема разлога да сумња да у томе нећемо истрајати. Ићи ћемо на усвајање устава који ће то тако дефинисати.

* ГЛAС: Хоће ли одредбе прудског споразума добити подршку у Парламенту БиХ?

ДОДИК: Пруд треба посматрати цјеловито. Или ће се провести све одредбе споразума или се неће спровести ништа. Наша позиција је јасна и СНСД ће у Парламенту БиХ подржати сва ова рјешења. Прво буџет институција БиХ који је предложио Фискални савјет БиХ у износу од 1,33 милијарде марака, затим закон о државној имовини и Брчко дистрикту. Очекујем да се у Парламенту БиХ што прије усвоје ови закони. Када је ријеч о државној имовини, потребно је постићи сагласност између ентитета и БиХ и на бази тога обавити књижење имовине. Нема потребе да се имовина прво књижи на БиХ, па тек онда на ентитете.

* ГЛAС: Већ је очигледно да ће одређене политичке снаге покушати да оборе договор из Пруда? Какве би, у том случају, посљедице осјетила БиХ?

ДОДИК: Истина је да неки представници међународне заједнице и сарајевски политичари већ раде на рушењу овог споразума. То је стара сарајевска прича и политичка игра, која подразумијева да никада није све договорено и да се увијек изнова мора све договарати. Пруд је веома јасан и ако сруше овај договор срушиће трајну могућност за било какав компромис у БиХ. У случају обарања прудског споразума БиХ ће осјетити негативне посљедице. БиХ је подијељена земља и суштинска питања у њој нису ријешена, јер нема унутрашњи консензус. Према томе, овај споразум је једино рјешење и овој земљи не видим снаге изван СНСД-а, СДA и ХДЗ-а, који могу да договоре реална и проводива рјешења.

* ГЛAС: Доста сте у протеклом времену критиковали међународно присуство у БиХ?

ДОДИК: Ми нисмо против OHR-а, већ само кажемо да ова канцеларија не може да има никакве извршне и законодавне надлежности у БиХ. OHR више не може да ради оно што је радио прије неколико година - да намеће законе и политичка рјешења. OHR је све до доласка ове владе наметнуо праксу да им Влада РС два дана раније доставља дневни ред сваке сједнице. Онда је тамо неки чиновник у OHR-у скидао и стављао тачке дневног реда које је Влада разматрала четвртком. Чим сам ушао у Кабинет премијера, прекинуо сам ту праксу. OHR није имао право на то, то нигдје не пише, то не пише у Дејтону. Наравно да сам трпио притиске због тога.

* ГЛAС: Многи потези међународне заједнице у БиХ у протеклом времену били су на штету Српске?

ДОДИК: Међународна заједница је развлашћивала Републику Српску, а високи представници су сами доносили законе које су онда домаћи политичари подржавали у Парламенту БиХ. Тако су високи представници створили амбијент у којем они не могу да одговарају за своје потезе ни пред једним судом у БиХ и свијету и тако су се уздигли изнад свих закона свијета. Нама више такав OHR не треба. Они могу у БиХ да буду колико год хоће, али што се нас тиче, нама таква канцеларија више не треба. Разумијемо да постоје и они који желе останак OHR-а, надајући се да ће у неком турбулентном времену имати користи од њих, као што су имали у прошлости.

* ГЛAС: Да ли ће OHR заиста из БиХ отићи половином 2009. године?

ДОДИК: Очекивао сам да ће OHR отићи доста раније. Имам информацију да је OHR-у урађен финансијски план до средине 2009. године и из тога се може закључити да ће OHR тада и отићи из БиХ. Међутим то ништа не значи, јер они сутра могу донијети план да остану овдје још пет година. Aко OHR буде желио продужити свој останак онда је ријеч о лицемјерју, што не треба искључити. Ми смо на лицемјерну политику међународне заједнице навикли и због тога осјетили многе посљедице.

* ГЛAС: ФБиХ је у тешком финансијском стању. РС је финансијски стабилна. Представници међународне заједнице су рекли да неће дозволити да један дио БиХ стагнира, а други да буде успјешан. Хоће ли РС страдати, јер иде превише брзо напријед?

ДОДИК: Тачно, испада да онај ко се развија треба бити заустављен и зато је РС под сталним притиском. Ми смо постали свјесни своје улоге и права које имамо Дејтоном и то без имало скрупула упражњавамо. То је политика која може донијети добро свима и ништа друго у БиХ не може успјети. Све друго је полтронство. Ми се морамо вратити на преговарачку позицију у БиХ, која подразумијева афирмацију Дејтона. БиХ, након међународног протектората који још траје али у доста смањеном обиму не показује се као успјешна политичка и економска заједница. БиХ у овом тренутку постаје кочница развоја Српске и зато многи сада желе да успоре наш економски развој. Веома је важно нагласити да је РС показала потпуну реализацију концепта самоодрживости и самосталности, а то многи креатори међународних рјешења у БиХ нису очекивали. Ми ћемо напросто у будућности имати проблем поткопавања економских темеља Српске, јер је то најбољи начин да је укину.

* ГЛAС: Политички и медијски напади из Сарајева на Вас и Српску не престају. Претпоставља се чији се политички интерес иза тога крије, али знате ли чији је економски интерес угрожен?

ДОДИК: Наш став у посљедње двије године омогућио је веома стабилну и чврсту Српску којој јој више нико ништа не може. Наравно постоје они који из Сарајева желе да проблематизују и криминализују све у Српској. Њима се не свиђа јасна и принципијелна политика Републике Српске и у сарадњи са неким странцима покренули су процес криминализације цијелог друштва. Тиме прикривају властити криминал, корупцију, убиства. Ми нисмо ни закопали темеље РТВ дома у Бањој Луци, а они су одмах почели да нас нападају због тога, јер њима смета све оно што је симбол Републике Српске. Зато им смета и зграда Владе и зграда Радио-телевизије РС, јер то Бања Лука, јер то Република Српска по њима не смије да има. Оно што одговорно тврдим то је да Влада транспарентно ради своји посао.

* ГЛAС: Колика је одговорност институција РС у томе свему. Овдје је само једна фирма криминализована, она која је направила зграду Владе, а цијела Бања Лука зна ко по граду гради комплексе зграда и пере прљави новац. Зашто ћуте истражни органи?

ДОДИК: Истина је да имамо људе који су апсолутно купили правосудни систем. Они имају новац да купе и неке службенике у јавној управи и наравно медије. И онда тим и таквим медијима и тим и таквим истражним органима није проблем Малбашић и слични, али јест Милорад Додик. Полиција Српске водила је акције у борби против криминала и корупције, али судови и тужилаштва нису сарађивали у тим акцијама. Наравно да то дестимулише рад полиције и зато немам повјерења у рад тужилаштва, али имам у рад полицијских органа. Разумијем и сумњу грађана, јер они знају и виде шта се збива, а нема видљивих акција надлежних. И ја сумњам као и они, али чим кажем да нисам задовољан, одмах ме оптуже да се мијешам у рад независног правосуђа. OHR је поставио многе људе у правосуђу и тиме смо добили додатне проблеме. Част изузецима, поштеним људима, али много је оних који свој посао обављају, а да немају никакву одговорност. Иако странци упорно говоре да је реформа правосуђа успјела, одговорно тврдим да је то најпромашенија реформа.

* ГЛAС: Имате ли конкретне податке о утицају мафије на људе у правосуђу?

ДОДИК: Није моје да о томе говорим, али у Бањој Луци се тачно зна чији је који тужилац и судија и то је јавна тајна. Како је могуће да адвокатска мафија влада судовима? Како је могуће да су неки познатији адвокати укључени у трговину дрогом? Сви знају за организовани мафијашки приступ у Геодетској управи. Како је могуће да једна амбасада данас подржава једну заштитарску агенцију за коју сви знају како функционише и чиме све бавила у блиској прошлости? Умјесто да се заједно боримо против тих структура, они се боре против институција Републике Српске, јер им циљ није борба против мафије и организованог криминала, него урушавање темеља на којима стоји Република Српска.

* ГЛAС: Направили сте законске оквире за рад институција које су требале да се баве борбом против организованог криминала, као што је Специјално тужилаштво и зато били мета критика. Да ли сте задовољни оним што су урадили?

ДОДИК: Нисам. Влада је усвојила законе и дала буџет и то је све што смо ми могли и имали право да урадимо. Ми више од тога не можемо, јер би то било директно мијешање у независне правосудне институције.

* ГЛAС: Влада Српске усвојила је Стратегију борбе против корупције. Очекујете ли резултате?

ДОДИК: Желимо да евидентирамо потенцијална мјеста корупције и да превентивно дјелујемо. Свако министарство ће направити акциони план борбе против корупције, а тим стручњака, окупљен у Савјет за борбу против корупције законска и друга рјешења, да би корупција била смањена на најмању могућу мјеру.

* ГЛAС: У 2008. години у Српској је реализовано низ крупних привредних пројеката. Јесте ли задовољни?

ДОДИК: Поносан сам на компактност Владе РС када је ријеч о провођењу великих привредних пројеката. Подизање на ноге Рафинерије нафте у Броду је велики потез, многи тога још, нажалост, нису ни свјесни. Поносан сам што је Влада РС стабилизовала буџет, што је осигурана макроекономска стабилност, што смо институционално изградили Српску, што смо успоставили финансијску дисциплину, што смо полицији и просвјети повећали плате за 100 одсто, уз бројне проблеме у привреди и економији које је Влада затекла.

Свих протеклих година фирме су у стечајевима продаване за џаба и Влада сада откупљује те фирме. Наставићемо да директно инвестирамо у привреду. Много лоших ствари смо наслиједили. Тако данас имамо проблем у Жељезницама РС, јер је неко у то акционарско друштво унио и пруге, што није случај нигдје у свијету. И сада ми као Влада не можемо да помогнемо Жељезницама, јер су оне AД. Aли размишљамо о томе како да трајно стабилизујемо сектор жељезница и због тога смо предузели низ мјера од којих ће неке бити и болне, али ћемо у потпуности вратити ингеренције у надлежности Владе РС.

* ГЛAС: Стручњаци упозоравају да би се ефекти свјетске финансијске кризе на овим просторима могли осјетити у сљедећој години. Шта ће бити приоритети Владе у 2009. години?

ДОДИК: Опасност у виду глобалне економске кризе сигурно ће донијети проблеме РС и БиХ. Економска криза прави доста проблема много развијеним земљама као што су Aмерика, Њемачка и друге чланице ЕУ, па ће и нама. Због свега тога оправдан је страх како ће се криза одразити на Српску, али Влада је већ предузела мјере да смањи тај удар.

У сљедећој години наставићемо да се бавимо енергетиком. Јасно смо рекли да нема приватизације у енергетском сектору и због тога су нас сви нападали, али сада су то прихватили. Желимо због интереса грађана да овај сектор задржимо у власништву РС, да бисмо обезбиједили стабилну енергетску будућност. У идућој години посветићемо велику пажњу привредном опоравку. Имаћемо за свако предузеће приједлог мјера за оживљавање. Почеће и градња аутопутева.

* ГЛAС: Нафташи, пекари и друге трговинске групе искористиле су раст цијена нафте да дигну цијене, али не и пад да их спусте. Да ли је Влада могла да уради нешто на контроли формирања цијена на тржишту?

ДОДИК: Одређена рјешења која су нам наметнули представници међународне заједнице довела су до потпуне либерализације тржишта у Српској и БиХ. У тим процесима минимизирана је одлука било ког надлежног органа. Влада је у области трговине само предлагала одређене законе, али је доста тога препуштено тржишту. Тржиште је одређивало цијене, а ми нисмо могли приватним предузећима да наметнемо цијене.

* ГЛAС: Чињеница је да РС увози много хране. Како унаприједити домаћу пољопривредну производњу?

ДОДИК: У области пољопривреде имамо много проблема. Затекли смо један потпуно неуређен систем пољопривредне производње. Многи су добијали новац и гориво од Владе, иако се уопште нису бавили ратарством. Било је много превара на терену око подстицаја. Морамо да успоставимо ефикасан систем и зато смо ушли у процес регистрације пољопривредних газдинстава. Влада ће подржати истинске пољопривредне произвођаче, али неће спекуланте. За развој пољопривредне производње обезбиједили смо 80 милиона марака и додатних сто милиона марака за кредите за ратаре и сточаре. Раније је у пољопривреду РС улагано свега тридесетак милиона марака годишње. Значи да улажемо све више новца у ову област.
Слово Дејтона

ГЛAС: Многи у БиХ упорно оспоравају Дејтонски мировни споразум?

ДОДИК: РС је привржена Дејтону, али не карикираном Дејтону и не духу Дејтона, већ његовом слову. Оном Дејтону који је јасно прецизирао односе у БиХ. Онај ко је кренуо да руши слово Дејтона промовишући дух овог споразума упутио је БиХ у тоталну неизвјесност, која и данас траје. Нико не може мијењати Дејтон без сагласности Српске.
Министри

* ГЛAС: Како оцјењујете рад министара у Влади РС?

ДОДИК: Влада је радила компактно. Била је јединствена. Министри су се максимално залагали. Задовољан сам њиховим радом. Неки су урадили доста у својим ресорима, али то није најбоље представљено у јавности. Прихватам и ставове људи који нису задовољни радом неких министар. Наравно неки министри имају више потенцијала, а неки мање. Aли, ипак, напредак је остварен у свим областима.



  • Извор
  • Глас Српске
  • Повезане теме


Коментара (1) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске снаге су поново извеле ракетне ударе на позиције украјинске ПВО у Одеској области. Украјинске формације су, са своје стране, напале беспилотним летелицама нафтне базе у станицама Павловска и...


У овом времену, када је предсједник Додик изнио приједлог о мирном раздруживању Републике Српске и Муслиманско-Хрватске Федерације и то као одговор на развлашћивање Српске и на процес стварања државе...


  Руске снаге су у протекла 24 сата погодиле мете у неколико позадинских области територије под контролом кијевског режима. Конкретно, поново су уништиле лансере С-300 у области Миргорода у Полтавској...

Глобална већина све више показује своје незадовољство поретком заснованим на западним правилима, али да ли ће Кремљ то искористити?


У Москви се озбиљно схватају изјаве америчког председничког кандидата, изјавио је руски лидер


Остале новости из рубрике »