НИС продат, Медведев гарантује за гасовод
Потписан споразум о продаји 51 процента НИС-а - Потписани Меморандум о разумевању и Протокол о сарадњи у вези с Јужним током и Банатским Двором. - Тадић и Медведев потписали заједничку изјаву о спремности да се реализује енергетски споразум - Рок за доношење одлуке о градњи гасовода 1. фебруар - Руси немају обавезу улагања у Банатски Двор
Потписивањем заједничке изјаве председника Руске Федерације Дмитрија Медведева и Бориса Тадића, председника Србије, окончани су, готово годину дана дуги, преговори о енергетском споразуму између две земље. Само неколико тренутака раније, за столом за којим су седели Тадић и Медведев у Катарининој сали Кремља, потписан је пакет од три документа – Душан Бајатовић, директор „Србијагаса”, и Алексеј Милер, председник Управног одбора „Гаспрома”, потписали су Меморандум о сарадњи који је везан за изградњу гасовода Јужни ток и проширење подземног резервоара за гас Банатски Двор, Александар Дјуков, директор „Гаспромњефта”, и Петар Шкундрић, министар за енергетику Србије, споразум о продаји 51 процента Нафтне индустрије Србије. Председничком изјавом се на државном нивоу гарантује спровођење тих докумената.
Иако је министар иностраних послова Србије Вук Јеремић на састанку са новинарима изјавио да Србија никад није сумњала да су руске гаранције да ће бити изграђен Јужни ток чврсте, чињеница да је у Србији све до последњег тренутка било отпора потписивању споразума није прошла незапажено на руској страни, па су, док се чекало да два председника заврше разговор и пређу у салу за потписивање, неки руски министри правили шале на ту тему – кад се појавила девојка која је унела пера и поставила на сто, један од њих је рекао: „Стигла су пера, значи да ће стварно потписати”.
Руски председник је потписивање споразума назвао епохалним догађајем који обједињује Руску Федерацију и Србију: „Та три кључна пројекта о којима смо се договорили и који су потписани, представљају у суштини епохалне догађаје”, нагласио је Медведев.
Медведев је изјавио да ти споразуми дају основ за дугорочно обострано корисну сарадњу и помажу развој економије обе државе, а осигуравају енергетску безбедност целе Европе.
Председник Русије обратио се српском председнику речима задовољства што се односи две земље добро развијају: „Ове године ће обим робне размене износити четири милијарде долара, добри су резултати у инвестиционој сарадњи и наш заједнички задатак је да следеће године, која никоме не обећава да ће бити лака, учинимо све да темпо настави да расте, да се економије зближавају, да односи буду добри као данас”.
Он је додао да је најважније да се „као резултат реализације докумената који су управо потписани и инвестиционих пројеката о којима су два председника разговарала, обим робне размере не смањује, већ да расте, што ће помоћи јачању економије Русије и Србије”.
Зато је, према мишљењу Медведева, неопходно наставити дијалог између руководстава две земље, министара, и бизниса. Руски председник је предложио да се поново уведе пракса организовања дана Русије у Србији и дана Србије у Русији.
Борис Тадић је одговорио да су потписани документи значајни не само за данашњи дан него и за будућност. Србија се, према његовим речима, налази „на пола пута између Европске уније и Русије”.
„Ми желимо да постанемо чланица ЕУ, и сматрамо да ће то бити корисно и за Русију. Данашњим потписивањем уговора ми постајемо део огромног енергетског пројекта”, рекао је Тадић. Он је додао да је задовољан што ће тако велика и респектабилна компанија ко што је „Гаспром” пословати на нашем тржишту и самим тим ће бити и српска фирма. Србија остаје отворено тржиште за инвестиције из Русије.
Председник Србије захвалио је руском руководству за подршку у политичкој сфери, посебно за принципијелну и доследну подршку у вези са проблемом Косова.
Потписивању споразума присуствовали су руски министри, иностраних послова Сергеј Лавров, за ванредне ситуације Сергеј Шојгу, заменик председника владе Игор Сечин, бивши руски амбасадор у Београду Александар Алексејев...
Они су уверени да се потписивањем споразума отвара нова сфера односа између две земље. Игор Сечин је рекао да је за Србију добро што јој је партнер тако велика и поуздана фирма као „Гаспром”, а не рецимо низ мањих које би много јаче осетиле кризу, а Сергеј Шојгу је изразио задовољство што су разговори окончани, додајући да то треба да буде пример како две пријатељске земље треба да сарађују. Сви они ни тренутка не сумњају да ће „Гаспром” моћи да обезбеди средства за изградњу Јужног тока.
Према споразуму који је данас закључен, Русија ће саградити 400 километара гасовода кроз Србију за транспорт природног гаса на Балкан, доградити подземни резервоар за гас Банатски Двор, а „Гаспромњефт” је откупио 51 одсто акција Нафтне индустрије Србије за 400 милиона евра, уз обавезу да у модернизацију уложи 490 милиона евра и 60 милиона у еколошке пројекте.
Љубинка Милинчић
„Кровни споразум”
У заједничкој изјави два председника каже се, између осталог, председник РФ Дмитриј Медведев и председник Србије Борис Тадић, у циљу обезбеђења пријатељских односа и свестране сарадње две стране, учвршћивања њихове будуће сарадње у области енергетике, потврђују спремност за реализацију Споразума између владе Руске Федерације и Владе Србије о сарадњи у нафтно-гасном сектору, потписаног 25. јануара 2008. године.
Након набрајања уговора који су потписани, додаје се да председници сматрају постигнуте споразуме важним кораком на путу даљег развоја европског енергетског система и продубљивања стратешког партнерства између Русије и Србије
Руско улагање – од милијарде до 2,5 милијарде долара
Обим руских инвестиција у Србију, према споразумима који су данас потписани, износиће од милијарду до 2,5 милијарде долара, изјавио је заменик председника Управног одбора „Гаспрома” Александар Медведев.
„Ми рачунамо на потенцијалне инвестиције и цену акција. Општи обим ће превазићи минимум милијарду долара ако гледамо песимистички. А ако смо оптимисти, обим модернизације, развој гасовода Јужни ток на територији Србије – сума може бити већа од 2,5 милијарде долара, то ће бити максимална варијанта”, објаснио је Медведев.
Конузин: Потписи председника највећа гаранција
Потписи председника Србије и Русије, Бориса Тадића и Дмитрија Медведева, имају већу снагу него било каква финансијска гаранција да ће енергетски споразум између наше две земље бити реализован, рекао је јуче Александар Конузин, амбасадор Русије у Београду, на састанку Секције за Руску Федерацију Привредне коморе Србије.
Он није желео да коментарише делове Уговора о продаји НИС-а, који је објавила „Политика”, рекавши да би било неумесно да се меша у споразум између две државе, јер је „постигнут договор који је у интересу обе стране”.
Одговарајући на питање српских привредника када ће Русија укинути визе за грађане Србије, Конузин је рекао да је споразум о безвизном режиму усаглашен и да ће већ у првим месецима наредне године споразум бити потписан.
Н. Миковић
- Извор
- Политика
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »