Страна реаговања на гасни споразум
Руске агенције у први план стављају сусрет председника Тадића и Медведева. Руски аналитичари сматрају да је Београд омекшао став искључиво због кризе. На оваквим пројектима веза привреде са политиком је увек веома чврста, наводе агенције речи стручњака. Западни медији истичу изјаву Медведева да руско-српска сарадња представља темељ енергетске безбедности у Европи.
Руске новинске агенције извештавају о данашњој посети председника Србије Бориса Тадића Русији, стављајући у први план његов сусрет са руским председником Дмитријем Медведевим.
Интерфакс истиче да је предвиђено потписивање руско-српских докумената о реализацији међувладиног споразума о сарадњи у области нафте и гаса, потписаног 25. јануара ове године у Москви.
Агенција Прајм-тас наводи да се очекује да ће у оквиру посете бити склопљен споразум који стране нису могле правно да оформе од јануара прошле године, а да "на тржишту сматрају да је до промене позиције Београда дошло искључиво захваљујући кризи".
"Гаспомњефт" ће купити НИС за 400 милиона евра, уз 500 милиона инвестиција у инфраструктуру а Русија ће обезбедити Србију гасом посредством свог мега пројекта Јужни ток, навео је Прајм-тас.
Агенција преноси изјаву аналитичара "Фајненшел бриџа" Дмитрија Александрова да "у целини инвестиција остаје оправдана и има прилично велике предности".
Према његовим речима, "Гаспром" добија довољно добро интегрисан систем промета производа од нафте и реализације гаса у центру Јужне Европе.
"Политички елемент је овде заиста веома јак и на таквим пројектима увек је веза привреде са политиком веома чврста и не треба је разматрати одвојено", рекао је Александров.
Против договора активно су протестовали прозападно оријентисани српски политичари, пише руска агенција, преносећи изјаву челника компаније "Инфо ТЕК терминал" Рустама Танкајева да се "српско руководство дуго супротстављало и није желело да испуњава услове договора, а да га криза и покреће на то да испуњава те услове".
Агенција РИА Новости наводи да се споразум о енергетској сарадњи састоји из три дела и додаје да , ако су за Јужни ток и складиште гаса Банатски двор стране релативно брзо постигли сагласност, у делу купопродаје НИС-а појавила су се противречности.
Председник управе "Гаспрома" Алексеј Милер, после преговора са председником Тадићем 5. децембра у Београду, саопштио је да су се две стране договориле о све три тачке међудржавног споразума, подсећа агенција РИА Новости.
Руска агенција преноси и речи премијера Србије Мирка Цветковића, који је јуче саопштио да је продаја НИС-а остварена уз политичке гаранције изградње српског дела гасовода Јужни ток и модернизације Банатског двора и да реализација пројеката треба да почне током наредне две године.
Западни медији о споразуму
Британска медијска кућа Би-Би-Си пренела је, у исцрпној анализи, да су српска и руска страна потписале уговор о продаји НИС-а руском енергетском гиганту "Гаспрому", као и споразуме о изградњи гасовода "Јужни ток" кроз Србију и о завршетку складишта гаса Банатски двор.
Би-Би-Си издваја изјаву руског председника Дмитрија Медведева да руско-српска сарадња "представља темељ енергетске безбедности у Европи".
Би-Би-Си преноси и изјаву руског амбасадора у Београду Александра Конузина да је потпис председника Србије Бориса Тадића и Медведева јача гаранција од финансијске да ће гасовод, чији један магистрални крак треба да прође кроз Србију, заиста бити и изграђен.
Британски лист "Фајненшел тајмс" очењује да ће у годинама које долазе планирана гасна инфраструктура учинити Србију кључном тачком на једном од главних путева снабдевања Европске уније енергентима. Чак се и противници продаје НИС-а, пише британски лист, слажу да "Јужни ток" има смисла за Србију, посебно уколико ЕУ не успе да пронађе одговарајућу алтернативу увозу руског гаса.
Радио Слободна Европа је пренео речи Медведева да документа о изградњи гасовода "Јужни ток" и складишта гаса Банатски двор пружају енергетску безбедност и целој Европи.
И медији у региону, између осталих босанска новинска агенција Фена и хрватска Хина, преносе да је споразум потписан и да је последњих седмица то била једна од тема о којима се највише расправљало у српској јавности.
Цена гаса нижа од очекиване
Амбасадор Русије у Србији Александар Конузин изјавио је да ће гас који ће Србија куповати од Русије бити јефтинији него што се предвиђало.
"Цена тог гаса биће нижа пошто је сада пала цена нафте на светском тржишту", рекао је Конузин и истакао да се цена гаса не утврђује хтењем једног човека или компаније, већ на основу одређене формуле.
Поводом јучерашње изјаве руског премијера Владимира Путина да више неће бити јефтиног гаса, Конузин је истакао да је гас раније био јефитнији, али да се не може очекивати да ће он убудуће бити јефтин пошто се ресурси тог енергента све више смањују, а потребе су све веће.
Србија добро трговала
Руски медији су већу пажњу посветили енергетском споразуму од момента када се сазнало да ће се председници Србије и Русије срести да би у Москви потписали тај споразум, рекла је за Дневник 2 новинар "Политике" Љубинка Милинчић, јављајући се из Москве.
Медији наводе да је Русија у лошијој позицији од Србије, због тога што је Србија добро трговала, а постоје и гаранције за раднике и све оно што прати споразум.
Руски стручњаци истичу да је у питању јако добар споразум, највећи у последњих 15 година.
На питање како се у Москви коментарише да у Београду и даље има оних који сумњају да ће гасовод доћи на дневни ред, Милинчић каже да се таква сумња није појавила.
- Извор
- РТС
Коментара (1) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »