Словенци стижу диско-возовима
Већ традиционални новогодишњи туристи уживаће у ноћном животу Београда и разгледаће рушевине заостале од НАТО бомбардовања
„Град на ушћу Саве и Дунава и ове године је новогодишња дестинација број 1” за бројне излетнике из Словеније, јер је „Београд најживље место у Европи”, како тврди љубљанска агенција „Супратревел”. У истом духу своју понуду оглашавају и други домаћи тур-оператори, за које је „топ новогодишња дестинација” наша бивша престоница, највећи град бивше Југославије где су најлепше „бејбе” и момци на Балкану (изузетак је Словенија), престоница „чевапа и пљеске” и забаве од мрака до зоре где ноћ нема краја, уз богату историју, опуштену атмосферу, без језичких баријера…” То су неки од „икс” разлога којима туристичка агенција „Колегијум” из Љубљане млађој клијентели нуди одговор на питање „зашто (мора) у Београд” да дочека „Нову 2009. на балкански начин”.
Онима којима ни то није довољно обећава се посета „Кући цвећа на Дедињу – гроб легендарног маршала Тита”, као и најбољих дискотека и журки на сплавовима где је „музика за све укусе – од југоносталгије до најновијег хауса”. А ко хоће, нек научи да „плеше и српско коло”. Промотори новогодишње понуде за „силвестровање” (како овде зову новогодишње лудовање) не заборављају да помену ни београдске „прелепе променаде и булеваре”. Превоз је организован „силвестерским (посебним) влаком” из Љубљане, а „Колегијум” истиче да с том агенцијом сваке године „путује у Београд 2.000 људи”. Тренутно је на располагању још свега 27 слободних места, тако да се очекује да ће 10 дана пред 31. децембар сви капацитети бити распродати.
Аранжмани обухватају, поред „новогодишњег воза”, у просеку бар два ноћења у хотелу „Славија” по цени од 149 евра уз додатну информацију да се пред хотелом „налази пекара која ради 24 сата на дан и лесковачки роштиљ”, док је у „близини све што вам срце пожели”. Агенција „Колегијум” нуди и највећи „новогодишњи клуб” за више од 700 људи, као и преноћишта у још неколико хотела („Славија лукс” и „Србија”), а на цени су и хостели у српској престоници. Сваки путник добија карту ужег центра Београда на словеначком. Поласци су махом 29. и 30. децембра, а постоји могућност путовања и „парти бусом” за свега 39 евра. Мислило се и на путнике из (у односу на Љубљану) сиромашнијег Марибора и околине; њима је намењен београдски хостел ЖОЦ. Са картом за воз – 133 евра. У зависности од места поласка (Марибор или Љубљана) и број звездица смештаја у Београду, цене аранжмана се крећу од 133 до 199 евра, плус туристичка такса.
Новост је могућност резервације жељеног хотела уз сопствени превоз, или аутобусом „по цести братства и јединства мимо Загреба и преко Славоније до Србије”. Судећи према списку сваког аранжмана, туристи из Словеније највише воле да виде „Београђанку, елегантну Кнез Михаилову, Теразије, српску скупштину”, а сви у плану пута обавезно имају и мало егзотике у виду „бувљака на отвореном са оригиналним брендовима”.
Следе „припреме за најлуђу ноћ у години, током које ће ракија тећи у потоцима”. Обезбеђен је и посленовогодишњи провод, где централну тачку у разгледању града представља „кинеска амбасада срушена у нападима НАТО-а” (чији је Словенија члан), као и други објекти који су пали под бомбама НАТО-а. Ове године је, за разлику од претходних, из програма испала „вожња поред виле злогласног Аркана”. Друго место припада „некадашњем седишту Партије” (обновљена зграда ЦК СКЈ код Ушћа), затим су ту Парк несврстаних и Калемегдан. Послеподневна шетња завршава се одавањем поште на „гробу најпознатијег Југословена свих времена – Тита”, а у повратку у хотел – „вожња поред ’Маракане’ и стадиона ривала – Партизана”. Увече одлазак на новогодишњу репризу, представљену као „типично српски обичај, па зашто да и ми то не пробамо и још једном се провеселимо уз трубаче и ђаконије” и неизбежну „пјевалку или певаћа”, у словеначкој варијанти изговора.
Други дан јануара је резервисан за излет по „нашој (словеначкој) Сави” и „скок до неке отворене самопослуге” (организатори изгледа нису открили „Делта сити”, на пример) како би путници „спискали задње динаре”. А онда – вожња кући.
Неки програми нуде и „куриозитет” – посету Музеју југословенског ваздухопловства, где ће им „водич-шегаџија објаснити какву враголију је учинио (наш) Едвард Русјан”, уз могућност да „рођеним очима видите невидљиви понос америчке авијације и купите једно парченце”, и поглед на „гробље „галебова” и „орлова” ексјугословенског ваздухопловства”. Локални суперхит је путовање у Београд уз доплату од 10 евра „Супра парти ноћним возом & диско вагоном” који ће ове године угостити више од 600 путника. Или чартер лет, уз доплату у односу на цену аутобуске карте од свега 99 евра, заједно са аеродромским таксама.
Агенције за „Партиград” (како неке сугеришу намерницима да прекрсте Београд) обезбеђују словеначке водиче и обећавају упознавање Београда „мало другачије” – од обиласка зграда„жртава” НАТО бомбардовања до плеса на столовима у Скадарлији.
Путници су упозорени да не смеју да путују без пасоша који им не требају за путовање кроз ЕУ, док им је за улазак у Хрватску довољна лична карта.
Светлана Васовић-Мекина
- Извор
- Политика
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Руске снаге извршиле су комбиновани удар на објекте енергетске и војне инфраструктуре на територији под контролом кијевског режима.
Остале новости из рубрике »