BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

У шта гледате? Јапански научници сада то знају!

 У шта гледате? Јапански научници сада то знају!
19.12.2008. год.

Јапански научници успели су да репродукују слике ствари у које људи гледају тако што су анализирали скенирани мозак, што отвара пут ка телепатском комуницирању, јавио је Ројтерс. Они се надају да ће њихова студија помоћи људима са говорним манама или лекарима који изучавају менталне поремећају, иако постоје спорови етичке природе јер би њихов метод могао да омогући посматрање снова особе која спава.

„Када желимо да пренесемо неку поруку, ми морамо да покренемо наше тело, да, на пример, говоримо или да куцамо на тастатури”, објашњава Јукијасу Камитани, вођа истраживачког пројекта из Међународног истраживачког института за напредне телекомуникације у Кјоту.

„Када бисмо могли да примимо информацију директно из мозга, било би могуће комуницирати простим замишљањем оног што желимо рећи, а да се при томе не померамо”.

Он је оценио да ће оваква технологија једног дана омогућити комуникацију људи који не могу да говоре или да ће помоћи да се визуализују халуцинације особа са менталним поремећајима.

Када гледамо, мрежњача претвара светлост у електричне сигнале, у позадини очне јабучице, које даље обрађује мозак.

Јапански научници користили су се скенером мозга да посматрају активне шеме у делу мозга задуженом за вид.

Они су скенирали мозак два добровољца која су прегледала више од 400 различитих слика у белој, црној и сивој боји. Након тога, испитаницима су приказане различите црне и беле геометријске фигуре и слова алфабета.

Компјутерски програм научника успео је да репродукује фигуре и слова која су добровољци гледали, иако је слика била помало нејасна у односу на оригинал.

„Овим експериментом успели смо да реконструишемо слике онога шта су људи стварно видели, али се сматра да је део мозга задужен за визуелно активан и кад само замишљамо нешто”, истакао је Камитани.

Наредни корак је да, како је додао, тим научника визуелизује слике унутар људског ума.

„Желимо да сазнамо како су наша субјективна искуства и снови изражени у мозгу”, рекао је Камитани. „Ово истраживање могло би да доведе до прављења слика снова”.

Уколико тим научника успе да спроведе овај план, биће потребна јака контрола поштовања приватности, нагласио је Камитани.



  • Извор
  • Блиц
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...

Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА