Траје тихи рат ДС и Г17 ПЛУС
"Тадићевци" и „динкићевци" настављају да се зачикавају и прозивају, Борис Тадић на преговоре с Млађаном Динкићем шаље Душана Петровића
У политичком клинчу... Лидери ДС и Г17 Плус Борис Тадић и Млађан Динкић
Лидери ДС-а и Г17 Плус, Борис Тадић и Млађан Динкић, настављају свој „лични тихи рат". Функционери обе странке званично тврде да је власт стабилна и да нема кризе, али и из ДС-а и Г17 стижу више него „ратоборне" поруке.
Г17 - странка која је увек на власти
Г17 Плус остаће запамћен у српској политичкој историји по томе што је за шест година постојања срушио чак три владе. Такође, за ову партију, чији је први лидер био Мирољуб Лабус, везује се и највише афера од петооктобарских промена до данас. Коначно, ово је једина странка у Србији која се налази на власти од петооктобарских промена и увек је контролисала предузећа и институције у којима се налази највише новца.
> Г17 настао је из НВО, која је основана 1997. године
> Од 5. октобра 2000. чланови ове организације учествовали су у свим српским владама
> Странка Г17 Плус основана је 16. децембра 2002.
> У лето и јесен 2003. Динкић и Г17 су жестоком кампањом срушили владу Зорана Живковића
> На парламентарним изборима у децембру 2003. Г17 плус освојио је 11,5 одсто гласова и 34 посланика
> Од марта 2004. Г17 је члан мањинске владе Војислава Коштунице
> Динкић у мају 2006. преузима странку од Лабуса, а 1. октобра 2006. излази из владе због стопирања европских интеграција
> Г17 у мају 2007. долази на власт у коалицији са ДС-ом и ДСС-ом
> У марту 2008. због сукоба око Косова пада друга Коштуничина влада
> Г17 Плус је на последњим парламентарним изборима учествовао у коалицији за ДС-ом
> Над Г17 Плус још стоје бројне неразрешене афере, од „Јелашића виле", „сателита" и „панцира" преко „Лабус-Ериксона" и Националне штедионице до Кришта
Тако из врха ДС-а поручују да је Борис Тадић спреман да се састане с Динкићем и договори „примирје", али само под одређеним условима?! „Тадићевци" кажу и да ће на састанак с Динкићем можда послати потпредседника ДС-а Душана Петровића. Из Г17 Плус пак поручују Борису Тадићу да јавно изађе и каже какви су му планови.
Динкић има проблем?!
- Наравно да је председник Тадић спреман за разговор како би саслушао Динкића и видео у чему је проблем. Наравно да је спреман да с њим размотри сва спорна питања која се тичу Владе Србије. Али, уколико је реч о односима ДС-а и Г17, онда ће с Динкићем разговарати Душан Петровић, јер је он надлежан за страначке ствари. Оно на чему председник Тадић инсистира јесу поштовање договора и озбиљност свих политичких актера, јер се држава налази у врло озбиљној и деликатној ситуацији. Ко то не разуме, онда има проблем. Избори у време економске кризе нису потез који би повлачили озбиљни политичари - каже за Пресс саговорник из ДС-а који је желео да остане анониман.
С друге стране, у Г17 Плус кажу да би било „природно и нормално" да два лидера Динкић и Тадић разговарају о свему.
- Више пута смо поновили да Г17 Плус неће напуштати Владу Србије, нити ћемо је рушити. Али, морамо да разговарамо о проблемима и свему што се дешавало у последњих месец и по дана. Морамо да знамо хоћемо ли и даље заједно седети у Влади, да ли неко размишља о томе да нас замени с неком другом странком или ћемо ићи на изборе. Биће онако како жели Борис Тадић, и ми ћемо поштовати његову одлуку... - каже извор Пресса у Г17 Плус.
Политички аналитичари наводе да стање у владајућој коалицији није тако идилично како је јавности представљају функционери владајућих странака. Слободан Антонић каже за Пресс да су односи ДС-а и Г17 „евидентно лоши", али и да је компромис Тадића и Динкића реалнији од реконструкције Владе или избора.
Шутановац: Деца преча од Г17 Плус
Министар одбране и потпредседник ДС-а Драган Шутановац изјавио је да не очекује ни пад ни реконструкцију Владе Србије.
- Не очекујем реконструкцију нити пад Владе. Мислим да ће следећа година бити веома изазовна, финансијски и економски веома тешка, и свако ко би сада желео да иде на изборе не жели добро грађанима Србије, него да се поново коцка с вољом бирача - рекао је Шутановац.
Он је рекао да у недељу није присуствовао изборној скупштини Г17 Плус јер је тог дана у Дому Војске имао сусрет с децом која су учествовала на конкурсу „Нацртај цртеж, заплови војним бродом", и да не зна због чега његове колеге нису дошле на тај скуп.
- Имамо три начина изласка из кризе: нови избори, реконструкција Владе или помирење. Избори ником не би одговарали, Г17 можда чак не би прешао цензус. С друге стране, ДС није и неће скоро испунити предизборна обећања, а грађани ће на пролеће бити незадовољнији него сада, па су избори и за њих ризик. Зато је Тадић принуђен на компромис с Динкићем, чији резултат бисмо могли да видимо брзо. Уколико Динкић жели да сруши Тадића, то може да учини на гласању за буџет, јер ниједна опозициона странка неће гласати „за" - наводи Антонић.
Директор Цесида Марко Благојевић не верује да ће бити избора ускоро, јер излазак на биралишта „ништа посебно добро не би донео".
Избори ником не требају
- Не верујем да ће бити избора, али не искључујем могућност реконструкције Владе Србије, баш као што то не искључују ни владајуће странке. Избори би у овом тренутку једино одговарали новоформираној Српској напредној странци, која би тако могла да капитализује рејтинг који је стекла и подршку коју има међу грађанима претвори у посланичке мандате. На тај начин би и формално, према снази у парламенту, та странка била далеко јача од СРС-а. Такође, напредњацима избори требају јер би после тога, на основу мандата, добијали новац од државе на основу Закона о финансирању политичких странака - закључио је Благојевић.
- Извор
- Press Online
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »