ИСТОРИЈСКА ПРЕВАРА
Мајстор за махинације... Бернард Медоф упропастио све који су му веровали
Три велике европске банке могле би да изгубе улог од 3,8 милијарди долара који су имале у америчком инвестиционом фонду Бернарда Медофа, који је прошле недеље ухапшен под сумњом да је инвеститоре оштетио за 50 милијарди долара користећи пирамидалну штедњу познату као „Понзи шема".
Највеће банке Шпаније и Француске, Сантандер и Париба, као и швајцарска приватна банка Рајхмут саопштиле су да су жртве преваре Медофа, једног од најугледнијих брокера на Волстриту и председника њујоршке електронске берзе „Насдак", који је у четвртак ухапшен у Њујорку. Очекује се да би ускоро могла да уследе и саопштења других банака широм Европе.
Шпанска банка Сантандер изложила је своје клијенте губитку већем од 2,33 милијарде евра, док би Париба могла да се суочи с губитком од 350 милиона евра. Швајцарска приватна банка Рајхмут има, пак, удео од око 385 милиона швајцарских франака у Медофовом инвестиционом фонду. Приватне банке и компаније које управљају имовином, са седиштем у Женеви, могле би да изгубе више од пет милијарди швајцарских франака.
Понзијева пирамида
Ова врста финансијске преваре добила је име по Чарлсу Понзију, највећем преваранту у америчкој историји. Он је двадесетих година прошлог века почео с ланцима писама преко којих је с купонима за повратну пошту зарадио милионе. Око 17.000 људи уложило је милионе долара у његове фондове. Понзи никада није зарадио ниједан цент, него је узимао новац од улагача и на дан „зарађивао", чак и за оно време, невероватних 250.000 долара на дан.
Банке и шпански регулатор тржишта акција ЦНМВ тек процењују колики би утицај превара Медофа могла да има на шпанске инвеститоре. Сем европских банака, велику штету би могла да претрпи и највећа јапанска компанија која се бави операцијама с хартијама од вредности „Номура холдинг", која је у инвестициони фонд Медофа уложила укупно око 306 милиона долара. Током викенда је губитке већ пријавила и друга по величини британска банка Ројал банк оф Скотланд, али није објавила тачну цифру, као и хеџ фонд „Ферфилд Гринвич", који је у инвестициони фонд Медофа уложио 7,5 милијарди долара.
Губитке су пријавили и групација америчких хеџ фондова „Тремонт", с инвестицијама већим од милијарду долара, хеџ фонд „Максам кепитал менаџмент" и швајцарска банка „Инион банкер приве". Сем великих банака, губитке од делатности Медофа претрпели су и институционални инвеститори и богати приватни инвеститори, као и хуманитарне организације.
Финансијска превара коју је извео „староседелац" с Волстрита могла би да буде највећа у историји. Медоф је водио консултантски посао за који се испоставило да је заправо био велика лаж, односно „велико ништа", и да новац који су инвеститори могли да зараде вероватно никада није ни постојао. У своју „Понзи шему" успео је да увуче велике међународне банке, фондове и богате приватне инвеститоре. Међу оштећенима су тако Фред Вилпон, власник њујоршког бејзбол тима Метс и бивши власник рагби екипе Иглс из Филадефије, као и стотине институција из целог света. Међу највећим губитницима су три америчка фонда, који су од приватних инвеститора скупљали новац и улагали у Медофов посао за који су веровали да ће им осигурати богату пензију, али остали су без стотина милиона долара.
Угледни преварант са Волстрита
Медоф је један од најугледнијих брокера с Волстрита, који је због имиџа човека који зна да барата новцем и који је многима помогао да се обогате успео да привуче инвеститоре да у његов посао уложе и по неколико стотина милиона. Где год се на Волстриту вртео велики новац, Медофово име увек је испливавало као главно, због чега је добио надимак „произвођач новца". Међутим, оно што је Медоф представио као посао века није било ништа друго него најобичнија „пирамида улагања". Медоф је, наиме, радио тако што је старим улагачима исплаћивао новац, тако да је стално привлачио нове инвеститоре, чиме је постао зависан од нових улагача, које је константно морао да доводи у свој круг како би имао довољно средстава. Међутим, како је новац само долазио и није било улагања да би се нешто зарадило, његов посао је пропао, као и сви инвеститори за које је питање хоће ли икада вратити бар део уложеног новца. Медофа, пак, чека 20-годишња затворска казна.
- Извор
- Press Online
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »