Нацрт Стратегије одбране Србије
Витални одбрамбени интерес Србије, очување суверености, независности и територијалне целовитости државе и заштита безбедности грађана, наводи се у Нацрту Стратегије одбране Србије. Нелегално и једнострано проглашење независности Косова и Метохије највећа претња по безбедност.
Међу интересима одбране су и изградња поверења, унапређење безбедности и стабилности у региону и сарадња и партнерство са међународном безбедносним организацијама и институцијама демократских држава.
Као највећу претњу одбрани Србије Стратегија наводи нелегално и једнострано проглашење независности Косова и Метохије.
У документу се агресија на Србију сматра мало вероватном, а могла би се десити као последица оружаних сукоба глобалног или регионалног карактера који би били проузроковани, пре свега, супростављеним инересима великих сила или држава у региону.
Сепаратистичке побуне као претња
Безбедност Србије у домену одбране, како се наводи, може да буде угрожена и оружаном побуном, а посебну претњу представља оружана побуна заснована на сепаратистичким тежњама.
Указано је да би решење тог проблема на начин који није засновано на Уставу Србије и међународном праву могло да "допринесе да тај простор прерасте у дуготрајног покретача нестабилности у региону".
"Потенцијална ескалација насиља на Косову и Метохији могла би бити извор дестабилизације ширег региона са тежим последицама", наведено је у нацрту Стратегије одбране.
Тероризам
Тероризам је у стратегији наведен као значајна претња националној, регионалној и глобалној безбедности.
Према том документу, безбедност у непосредном окружењу и ослонци терористичких организација у региону указују на то да Србија може бити мета терористичког деловања, како непосредно, тако и кроз коришћење њене територије за припрему и извођење терористичких
акција у другим земљама.
Као посебна опасност за безбедност Србије у стратегији је поменута повезаност тероризма са појединим облицима транснационалног организованог криминала.
Организовани криминал
Поред сепаратистичких претњи, као опасност за безбедност Србије помињу се и национални и верски екстремизам и организовани криминал, пре свега трговина дрогом и људима, илегалне миграције, кријумчарење конвенционалног и оружја за масовно уништење, као и криминал у економско-финансијској сфери.
"По свом карактеру и последицама по развој друштва, организовани криминал представља реалну претњу безбедности Србије", наведено је у нацрту Стратегије одбране.
Као стална безбедносна претња Србији наведене су елементарне непогоде и хемијске, биолошке, нуклеарне, техничке и технолошке несреће.
Наведено је и да развојем савремених информационих технологија "настају нове околности за деловање различитих група" које могу да угрозе функционисање битних елемената система одбране кроз "деловање сајбер претњи".
Јачање одбрамбених капацитета
У нацрту Стратегије одбране каже се и да се политика одбране Србије темељи на јачању властитих одбрамбених капацитета, европској спољнополитичкој оријентацији и способности за активну сарадњу и заједничко деловање са другим државама и "субјектима међународних
односа у изградњи националне, регионалне и глобалне безбедности".
Наведено је да су напори државних органа у остваривању циљева политике одбране првенствено усмерени на развој ефикасног система одбране, његово стабилно функционисање и стварање услова за сарадњу са системима одбрана држава укључених у програм НАТО-а Партнерство за мир.
У нацрту Стратегије одбране је наведено и да се ради постизања тих циљева трансформише и професионализује Војска Србије и да се изграђује и унапређује њена способност.
Ради достизања циљева реализују се и задаци: учешће у мултинационалним операцијама, ангажовање у активностима безбедносне и одбрамбене политике ЕУ и достизање интероперабилности са системима одбране држава укључених у европске безбедносне стурктуре и Партнерство за мир.
- Извор
- РТС
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »