Ђомбић: Повећање буџета БиХ угрожава фискалну стабилност
Министар финансија Републике Српске /РС/ Александар Џомбић оцијенио је данас да ће у парламенту БиХ тешко проћи приједлог Предсједништва БиХ, којим је за 185 милиона КМ повећан буџет заједничких институција БиХ за 2009. годину, јер такав приједлог угрожава фискалну стабилност БиХ.
Џомбић је у изјави новинарима у Бањалуци подсјетио да су сви чланови Фискалоног савјета БиХ били на додатним консултацијама у Предсједништву БиХ и да су имали јединствен став да се подржи приједлог буџета заједничких институција БиХ усаглашен на Фискалном савјету, увојен на Савјету министара БиХ и упућен у скупштинску процедуру.
"Након тих консултација добили смо информацију да је предсједавајући Предсједништва БиХ Небојша Радмановић прегласан и да је упућен захтјев који је 185 милиона КМ већи у односу на оно што је усаглашено на Фискалном савјету БиХ", истакао је Џомбић.
Коментаришући Нацрт закона о јавно-приватном партнерству у РС, који је данас усвојен у Народној скупштини РС, Џомбић је рекао да је овај законски акт компатибилан са Законом о концесијама.
Џомбић је појаснио да овај нацрт закона подразумијева формирање правног субјекта између јавног и приватног партнера и на тај начин изграђивање јавних добара и пружање јавних услуга.
"Предности јавног-приватног партнерства су обезбјеђење додатног капитала за побољшање јавних услуга, бржа и боља изградња инфраструктуре, мањи укупни трошкови и смањење свих видова ризика", нагласио је Џомбић и додао да ће се по овом законском рјешењу моћи градити и хидроцентрале.
Говорећи о превенцији надолазеће глобалне економске кризе у 2009. години, Џомбић је рекао да у оквиру Инвестиционо-развојне банке РС постоји значајан фонд и средства за подршку привредним активностима.
"Размишљали смо о томе да се формира један фонд у оквиру Инвестиционо-развојне банке, гдје ће се можда модификовати и додатно прилагодити кредитне линије", истакао је Џомбић.
Он је навео да ће након сачињене анализе размотрити могућност да Удружењу кожарско-текстилне дјелатности из Развојног програма РС преко Инвестиционо развојне банке РС буде додјељена кредитна линија за задржавање постојећег броја запослених, а не повећања броја запослениости, као што је предвиђено, јер је ријеч о нископрофитабилној инсустријској грани гдје не може доћи до побољшања запослености.
"Нама и даље у Развојном програму РС и финансирању из Инвестиционо-развојне банке РС остаје један од главних услова кредитирање производних услуга и додатно запошљавање, али ћемо сачинити анализу и дозволити селективно овој ниско профитабилној дјелатности добијање ове кредитне линије", нагласио је Џомбић.
Џомбић је рекао да је Развојни програм РС конципиран у комбинацији економско-социјалне и производно-развојне компоненте, јер није могуће тражити да привредни субјекти започну своје пословне активности прије обезбјеђења основних инфраструктурних објеката, путева, струје...
"Изградњом инфраструктуре у РС не долази само до додатног запошљавања, већ стварања повољнијег амбијента за привредне активности у РС", закључио је Џомбић.
Говорећи о фискализацији у РС, Џомбић је рекао да порески обвезник до прописаних рокова мора поднијети захтјев за фискализацију, што подразумијева да је набавио фискални уређај и да је такав захтјев поднио сервисер у његово име.
"Уколико сервисер није поднио такав захтјев ми ћемо кажњавати пореске обвезнике", истакао је Џомбић, додајући да ће Министарство финансија инсистирати на провођењу фискализације у РС, јер је то једна од приоритетних реформи које проводи РС у наредном периоду.
- Извор
- СРНА
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »