Приоритети Србије – статус кандидата и „бели шенген”
Поред сарадње са чланицама ЕУ, имаћемо у будућности и веома блиске односе са Русијом, изјавио шеф српске дипломатије Вук Јеремић
Апсолутни приоритет спољне политике Владе Србије у наредној години биће да Србија постане кандидат за чланство у ЕУ и доспе на тзв. белу шенген листу, изјавио је јуче министар спољних послова Вук Јеремић.„Верујем да је то оствариво и да би то било у интересу Србије, региона и Европе”, оценио је Јеремић у интервјуу Танјугу. „Наши грађани треба да се осећају као грађани Европе. Велика је трагедија што, стицајем историјских околности, то већ и данас није случај, али сам уверен да ће се то догодити у најскоријем могућем року. Са наше стране ћемо све учинити да тако и буде”, истакао је Јеремић.
Поводом непристајања Холандије да дозволи одмрзавање Прелазног споразума са Србијом, Јеремић је казао да ће Србија учинити све што је у њеној моћи да се у ЕУ по том питању постигне консензус.„Верујем да је у интересу и ЕУ да западни Балкан настави процес интеграције. Али, од далеко веће важности је да се чини све да у Србији буде изграђено истински европско друштво, систем у коме владају европски закони и да се грађани Србије осећају као сви други грађани ЕУ, што подразумева и пуну слободу кретања”, рекао је шеф српске дипломатије.„Србија чини све и наставиће да чини све да дође до одмрзавања процеса европских интеграција. Испунили смо и политички критеријум пуне сарадње са Хашким трибуналом, спремни смо за европску будућност”, оценио је Јеремић.
Говорећи о сарадњи Србије и НАТО-а, српски шеф дипломатије је казао да „не постоји никакав формално дефинисан услов чланства у било којој међународној безбедносној организацији, на путу ка приступању Европској унији”.„Ми у Србији имамо врло специфичан однос према Северноатлантској алијанси, једно трауматично искуство. Ми смо једина земља на европском простору која је била нападнута од НАТО-а. Били смо бомбардовани, то је напросто нешто што је јако тешко пренебрегнути и заборавити”, рекао је Јеремић.
Он је казао да очекује да Србија у „најскоријој будућности” отвори званично представништво у седишту НАТО-а у Бриселу.
Говорећи о могућности да Србија уђе у НАТО, министар Јеремић је истакао да ће „последњу реч о томе дати грађани на референдуму”.
Јеремић је нагласио да ће Србија, поред сарадње са земљама ЕУ, у будућности имати и веома блиске односе са Русијом. „Сматрам да ће билатерални однос са Руском Федерацијом бити најзначајнији билатерални однос који ће ова земља имати у наредних неколико деценија. Наш стратешки циљ је чланство у ЕУ, а наш најважнији билатерални однос је онај са Руском Федерацијом. Мислим да те две ствари једна другу никако не искључују”, оценио је он.
Јеремић је истакао да Србија има пуну подршку Руске Федерације на путу за ЕУ. „Србија ће бити земља ЕУ која има најбоље односе са Русијом од свих чланица те организације. То је наш стратешки интерес. Мислим да ће наша специфична тежина у оквиру ЕУ бити далеко већа, уколико са собом донесемо ту посебност односа са Руском Федерацијом”, истакао је шеф дипломатије Србије.
Поводом одлуке да Србија у УН не гласа за резолуцију, којом се Иран осуђује због кршења људских права, Јеремић је рекао да је заштита људских права један од најзначајнијих изазова међународне заједнице у 21. веку, али је додао и да Србија мора „оптимално да користи своје спољнополитичке ресурсе”. „Иран је једна од земаља која најгласније подржава Србију по питању Косова у оквиру Организације исламске конференције. Они су и гласали за Србију у Генералној скупштини УН када смо поднели резолуцију којом се питање косовског статуса пребацује на међународноправни терен. Иран улаже изузетне напоре да се ограничи број земаља које признају Косово као независну државу у оквиру исламског света. У том смислу, ми са Ираном јако блиско сарађујемо”, казао је Јеремић. Он је навео да стање људских права у Ирану захтева озбиљну анализу, али је нагласио и да Иран није једино место на свету где би о том питању требало разговарати.
- Извор
- Политика
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Ловац F/A-18 оборен је у инциденту „пријатељске ватре“ који је изазвала ракетна крстарица USS Gettysburg изнад Црвеног мора, саопштио је Пентагон убрзо након објављивања саопштења о још једној успешној...
Александар Вучић тврди да ће премијер Словачке Роберт Фицо посетити Русију, док се Београд припрема за изазове у снабдевању гасом.
Одлазећа администрација председника САД Џозефа Бајдена чини све како би осигурала да новоизабрани председник Доналд Трамп не буде у могућности да олакша успостављање мира у украјинском сукобу након повратка...
Председник САД Џо Бајден одобрио је 571,3 милиона долара такозване одбрамбене помоћи Тајвану, наводи се у саопштењу Беле куће у петак. Пекинг, који инсистира да је самоуправно острво део...
Војно-индустријски објекат у Кијеву погођен је високопрецизним оружјем, саопштило је Министарство одбране у Москви.
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Остале новости из рубрике »