BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

АМЕРИКА ПОСЕЈАЛА СМРТ НА КОСОВУ

АМЕРИКА ПОСЕЈАЛА СМРТ НА КОСОВУ
12.12.2008. год.

По уласку на Косово у новембру 1999. године припадници Кфорове мултинационалне бригаде Запад добили су нуклеарно-биолошко-хемијски приручник на чијој се насловној страни налази мртвачка глава која упозорава на радиолошку опасност и на којој пише : "Кфор - Запад Осиромашени уранијум - приручник" (КФОР Интернатионал Бригаде Њест Деплетед Ураниум - Инфроматион боок).
Садржај овог приручника резимиран је на последњој страници у уоквиреном тексту насловљеном "Златна правила": "Држите се даље од тенкова, возила и зграда погођених пројектилима или крстарећим ракетама с осиромашеним уранијумом (ОУ). Носите заштитну маску уколико радите на удаљености од 500 метара од тенка, возила или зграде погођених ОУ-пројектилом или ОУ-крстарећом ракетом. Удисање нерастворљивих честица уранијумске прашине дугорочно је повезано са здравстевним последицама укључујући канцер и деформације новорођенчади. Ове последице могу да постану видљиве тек неколико година касније. Под називом "Осиромашени уранијум информације и инструкције" приручник је потписао 22. новембра 1999. пуковник Освалдо Бизари.

Затрована и храна

У поглављу приручника "Како избећи излагање (утицају осиромашеног уранијума) војницима се препоручује: "Перите често униформу". На крају следи поглавље насловљено "Упозорење": "Храна и вода постаће нејестиве због контаминације ОУ-прашином. Никако не једите храну која није контролисана. Удахнуте честице могу да причине дугорочну штету..."

Ова застрашујућа упозорења никада нису добили цивили који живе на Косову или који су на Косово долазили са стране било као чланови невладиних организација било као новинари, стручњаци или слично. Напротив, након бомбардовања бивше СР Југославије, НАТО и западни и амерички лидери у више наврата су изричито негирали да је употреба оружја са ОУ опасна по здравље људи и животну околину. Они су редовно истицали да "нема доказа".

Забрањен извештај УН

Од 2001. године сви извештаји Светске здравствене организације (СЗО) и Уједињених нација (УН) о дејству осиромашеног уранијума, како је истраживање "Вести" показало, били су драстично цензурисани. Уједињене нације су већ у јуну 1999. године имале извештај о последицама ОУ на Косову, функционера УН Бакари Кантеа. Овај извештај у чије смо делове имали увид забрањен је за објављивање јер садржи управо оно што садржи пруручник за припаднике Кфора. Светска здравствена организација поступила је слично. Како је у интервјуу за "Вести" у априлу ове године изјавио британски физичар др Кејт Бавершток, СЗО је 2001. године из извештаја о ОУ избацила осам његових поглавља која говоре да употреба овог оружја изазива канцер и оштећује гене.

Копију приручника за припаднике Кфора редакцији "Вести" уступио је Фалко Акаме, италијански адмирал у пензији који је до 1975. године служио у Поморској флоти НАТО-а у Средоземљу. Акаме је по напуштању војске постао посланик и председник одбора за одбрану у парламенту у Риму, да би се последњих година потпуно посветио раду Удружења за заштиту војника који су се разболели од последица употребе осиромашеног уранијума у "мировним" мисијама (АНАВАФАФ).

Нуклеарно биолошко хемијски приручник (НБЦ) недвосмислена је потврда да су НАТО и САД 1999. године поуздано знали да је оружје с осиромашеним уранијумом канцерогено и генотоксично. Војнике су у приручнику упозоравали на опасност, а цивиле и јавност у исто време обмањивали да нема опасности као што показује више изјава бившег ГС НАТО-а Лорда Робертсона. Такође, текст приручника је, према мишљењу познавалаца проблематике, прва званична и експлицитна потврда да је НАТО употребљавао не само ОУ-пројектиле, већ и крстареће ракете с осиромашеним уранијумом.

У уводном поглављу овог приручника између осталог пише: "Возила и материјал српске војске могу да представљају опасност за војнике и цивиле који са њима дођу у блиски контакт. Искључиво стручна лица морају да испитају уништена или оштећена возила и материјале..." У поглављу "техничке информације" пише: "ОУ емитује алфа зрачење ниског нивоа као и ниско бета и ниско гама зрачење. Обичне војне униформе довољна су заштита од апсорбовања кроз кожу. Реалну опасност, међутим, представља могуће удисање ОУ-прашине... ОУ је тешки метал и треба апсолутно избегавати близину возила за које постоји сумња да су погођена осиромашеним уранијумом. Одстојање не сме да буде краће од 50 метара. Уколико сте принуђени да будете ближе, морате да носите заштитну маску и заштитне рукавице како бисте избегли да уранијумска прашина уђе у ваше тело".



  • Извор
  • Српска дијаспора
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Оружане снаге Русије су у протекла 24 часа гађале циљеве Оружаних снага Украјине у областима Одеске, Харковске и Кијевске области. Заузврат, ОСУ су извршиле још један напад дрон


Прва дама је једина особа која може да убеди председника САД да изађе из трке за председника, изјавио је извор

Израелске снаге ће добити велику серију бомби од 230 килограма за две недеље, тврде извори издања


Некада срце древног краљевства Русије, постало је престоница Совјетске Украјине 1934.


Мађарски премијер оптужио је Брисел да доноси \"лоше политичке одлуке\" о украјинском сукобу


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА