Олимпијска очекивања, или респондент није пријатељ блогера
Ново истраживање очекивања, која грађани Русије повезују с предстојећом Олимпијадом, сведочи о приметном раслојавању јавног мњења. Међу респондентима социолошких анкетирања преовлађују оптимистичка расположења, док је у социјалним мрежама доста високи удео обазривих и скептичних прогноза.
Почетком новембра је Сверуски центар за проучавање јавног мњења (ВЦИОМ) анкетирао грађане Русије у вези са олимпијском тематиком. Истраживање је обухватило три питања: хоће ли Русија успети да достојно организује одржавање Олимпијаде у Сочију, хоће ли наша репрезентација успети да понови успехе националних тимова претходних земаља-организатора Игара, да ли је за Русију иначе корисно одржавање Олимпијаде.
Осим тога, почетком децембра су стручњаци агенције «Социјалне мреже» у споразуму с ВЦИОМ анализирали више од хиљаду триста публикација популарних ресурса Facebook, Twitter, ВКонтакте, Однокласники, где су се људи изјашњавали у вези са Олимпијадом.
Резултати те две етапе истраживања омогућују да се дође до закључка, - каже Степан Лавов, да се иначе руско друштво односи према Олимпијади позитивно.
- Може да се каже да апсолутна већина, односно, 85 одсто сматра да Русија може да достојно организује одржавање зимских Олимпијских игара. Тај оптимизам потврђује чињеница да више од половине анкетиранијх сматра да ће Олимпијада у Сочију донети земљи већу корист – 56 одсто. Скептичара има много мање, скоро сваки пети сматра да Русија нећи имати никакву корист од Олимпијаде.
Што се тиче прогноза, хоће ли наши спортисти поновити успехе репрезентација Кине и Канаде, који су били лидери по броју златних медаља на Играма у Пекингу и Ванкуверу, скоро три четвртине анкетираних (73 одсто) рачунају на победе руских спортиста.
Што се тиче користи Олимпијских игара за земљу, већина респондената је поменула повећање имиџа и престижа земље, као и побољшање инвестиционе климе у Русији.
Истовремено, према речима Степана Лавова, корисници социјалних мрежа некако другачије процењују перспективе предстојеће Олипијаде. 30 одсто сматра да ће светски празник спорта бити организован на највишем нивоу. Нешто више – 34 одсто корисника сумња у то. Више од половине блогера – 60 одсто сматра да Русија не би требало да организује Олимпијаду.
Према мишљењу социолога, негативне оцене перспектива Олмпијаде у социјалним мрежама су резултат тога, што блогосфера заступа најмлађи део руског друштва, који је у знатној мери подложан утицају крајњих гледишта.
Никита Сорокин,
- Извор
- Глас Русије, фото: РИА Новости/ vostok.rs
- Повезане теме
- Русија
- олимпијада
- истраживање
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руске снаге извеле су масовне ударе на украјинску инфраструктуру у Кијевској области. Погодци су забележени како у самом Кијеву, тако и у оближњим насељима. У Бориспољу је током напада...
Грађани Србије имају најповољније мишљење о Русији, док је најнеповољније мишљење о НATO-у, показују ексклузивна истраживања Ипсоса за РТС.
Влада у Триполију, која у ствари контролише тек половину Либије, обзнанила је да неће дозволити прераспоређивање руских снага и наоружања који су, после пада режима Башара ел Асада, остали...
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Остале новости из рубрике »