BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Златна Рубља

Златна Рубља
08.12.2008. год.

Идеје коришћења рубље у руској спољној трговини изражавају се већ током последњих неколико година. О томе у чему је смисао преласка на рубље приликом трговине руском робом говори главни аналитичар московског одељења Дојче банке Јарослав Лисоволик: „Оваква мера би допринела расту улоге рубље у међународном обрачунавању, и улоге рубље као резервне валуте током неколико наредних година у светској привреди. То би са своје стране могао да буде један од корака на стварању међународног финансијског центра у Русији“.

 

Обрачун у рубљама за нафту и гас
Постсовјеткси простор представља природну зону за коришћење руске рубље. У пракси она се већ користи као главна или резервна валута упоредо са доларом и евром међу становницима већине земаља ЗНД. На макро економском нивоу већ сада приликом извоза руске електричне енергије у Казахстан или Белорусију обрачуни се врше само у рубљама, приликом извоза у Украјину у рубљама у висини до 50%. Усаглашено је да се испоруке гаса Белорусији плаћају само у рубљама а воде се преговори и са неким другим земљама и ван ЗНД-а. Сировинска берза која је формирана у Петербургу од ове године тргује нафтним и гасним уговорима у рубљама. За сада собзиром да се ради о самом почетку рада берзе промет је скроман, али за прве месеце се није ни могло очекивати много. Тржиште треба да се навикне на нову трговинску платформу и ми смо почетним резултатима сасвим задовољни.

Осим коришћења рубље у директним обрачунима, Дмитриј Медведев је поменуо неопходност емисије хартија од вредности номинованих у рубљама и размештених на руским берзама. Управо у оваквим хартијама већина земаља чува своје доларске резерве. Проширивање рубаљске трговине руском робом створиће потражњу за рубаљским и руским хартијама од вредности. Коначни циљ свега тога је да се у Москви формира међународни финансијски центар са берзом на којој се не би трговало само руским, већ и страним акцијама и хартијама од вредности, фјучерсима за испоруку нафте, гаса, метала и осталих роба. Такав центар би доприносио јачању руске валуте, захваљујући активном обрту капитала, он би постао важна компонента нове руске економије.
 

У правцу ових тенденција Савет за финансијска тржишта при председнику Русије одобрио је концепцију формирања “Међународног финансијског центра” у Москви за који трба већ до краја о. г. да се усвоји одговарајући пакет закона. То значи да ће се у Москви већ првим данима нове године појавити исти такав центар за берзанску трговину и финансије као што је, на пример, у Хонгконгу или Франкфурту на Мајни. У њему ће бити омогућен приступ не само руским, већ и страним активама, акцијама и хартијама од вредности, уговорима о испорукама руске нафте, гаса, метала, а касније и осталих роба. Дотична идеја се није појавила колико јуче, а светска финансијска криза је само подстакла Русију на интензивнији рад у томе правцу. Према прогнозама Министарства финансија, руски финансијски центар треба да постане пуну конкурентан до 2010. – 2012- године. У међувремену, Русија треба да се нађе међу 10 водећих држава света у трговинском промету на берзама и у обиму размештених акција и обвезница. Међународни финансијски центар у Москви ће омогућити појаву гравитационе финансијске силе на постсовјетском простору које није било од распада СССР-а. Најзад, све већи значај националних валута, међу којима и рубље, треба да повећа стабилност светског финансијског система.

 

Појавом оваквог центар у Москви, неопходно је повећати улогу рубље у међународним финансијским операцијама. Мере за то већ се предузимају. Готово је потпуно завршено учешће рубље у обрачунима између земаља ЗНД-а, а активно се преговара са представницима Кине и Индије да рубља у трговини са тим земљама замени долар и евро. У перспективи руска валута може постати резервна регионална валута – сматра главни аналитичар московског одељења Дојче банке Јарослав Лисоволик.

„Када је реч о земљама које ће бити спремне да пристану на коришћење рубље у обрачунима са Русијом, као и на чување једног дела својих девизних резерви у рубљама, наравно да су то у првом реду земље ЗНД-а као и низ земаља Централне Азије. Сигуран сам да ће будућа улога рубље расти и у обрачунима са другим земљама чланицама ЕУ собзиром на велику енергетску зависност од Русије“. Рубља константно јача у односу на долар и евро због великог суфицита Русије у спољнотрговинском пословању и те девизне резерве ће ове године премашити 700 милијарди $. То је импозантан суфицит који Рубљи даје снагу и која ће по свим предвиђањима бити у сталном расту вредности у односу на долар и евро нарочито у овом периоду финансијске кризе која је захватила Америку и земље ЕУ

 

У периоду светске финансијске кризе епицентар економског раста преместио се у правцу Русије, Кине, Индије, Бразила, односно БРИК-земаља, и њихов утицај у свету ће расти - сматрају експерти, учесници видео-моста Москва-Делхи. БРИК заузима једну четвртину светске територије и у њему живи 40 одсто становника планете. Наравно да ће улога ове 4 земље у међународним пословима само расти. Њихова сарадња је већ постала значајан фактор међународне дипломатије.

 

У данашњим условима економске нестабилности треба размислити о формирању заједнице земаља која би била барем аутономна у погледу основних центара силе – сматрају руски експерти. Русија би, на пример, могла потпуно прећи на обрачуне у рубљама са осталим чланицама БРИК-а – каже професор катедре за светску политику на Државном универзитету Високе економске школе Максим Братерски. Ова идеја је сада посебно актуелна с обзиром на велика колебања курса долара и евра и може решити задатак заједничког деловања БРИК-земаља у условима светске финансијске кризе – сматра овај експерт. Русија и Кина су се већ договориле у октобру, на нивоу председника влада две земље, о целисходности преласка на трговину за рубље и јуане.

 

У Сао Паолу ће се глобалније претресати иницијативе земаља БРИК-а и дефинитвно договорити о начину међусобне трговине. По мом мишљењу, држава се несумњиво враћа у економију, па ће се израђивати нова међународна правила везана за транспарентност и приступачност тржишта. На овом самиту земаља БРИК-а (Бразила, Русије Индије и Кине) очекујемо интересантне предлоге како набрже и најлакше реализовати све ове замисли. Русија је то већ најавила када је кроз изјаву председника Медведева изразила спремност да постане регионални финансијски центар и да један део својих обрачуна у спољној трговини врши у рубљама. Валуте БРИК-а – бразилски реал, руска рубља, индијска рупија и кинески јуан имају добре перспективе да у међународној трговини замене долар и евро, указао је водећи научни сарадник Института Руске академије наука за Далеки исток Сергеј Ујанајев. Значајну снагу овим валутама даје обим златних и девизних резерви што им уједно омогућује да се о њима говори као о стабилним валутама, посебно у овим условима финансијске кризе и нестабилности, нагласио је он.

На пример, по обиму златних и девизних резерви Кина заузима прво место у свету, потиснувши по овом показатељу Јапан на 2. позицију. Што се тиче Русије и Индије, последњих година обими њихових златних и девизних резерви стабилно и брзо су расли, што ће омогућити земљама да лакше амортизују ударе светске економске кризе. Према прогнозама међународних аналитичара, БРИК-земље ће у погледу своје економске моћи до 2032. оставити иза себе данашњу финансијску Групу 7 – САД, Јапан, Немачку, Велику Британију, Француску, Италију и Канаду.

САД на коленима

Први менаџери националних гиганата "Форда" и "Џенерал моторса" јавно изразили спремност да целу 2009. годину одраде за један једини долар плате, под условом да Бела кућа помогне њиховим компанијама да се некако извуку из кризе

Продаја нових аутомобила - услед нарастајуће економске кризе - опала је у САД током новембра за целих 37 одсто и спустила се на најнижи ниво за протеклих 26 година. Стога, готово никога међу Американцима није изненадило што су први менаџери националних гиганата, "Форда" и "Џенерал моторса" - Алан Мадали и Рик Вагонер - јавно показали спремност да 2009. одраде за један једини долар плате на годишњем нивоу, под условом да Бела кућа помогне њиховим компанијама да се некако извуку из кризе.

"Повратак у нормалу"
Проблеми америчке аутоиндустрије само су део разлога због чега је новоизабрани председник САД Барак Обама изјавио да је за враћање националне економије у нормалу "неопходно хитно утврдити нови антикризни план који ће укључивати отварање нових радних места и даље снижавање пореза".

Пређена црвена линија
Производна активност у САД пала је у трећем кварталу на најнижи ниво за последњих четврт века, а потрошачка тражња на најнижу тачку за 28 година. Истовремено, незапосленост је достигла девет одсто, а "црвеном линијом" се у Америци одувек сматрало - шест одсто.

"Да бисмо изашли из кризе и смањили бреме пореским обвезницима, ми морамо почети да делујемо одлучно и да делујемо одмах. То подразумева утврђивање за Волстрит плана економског препорода који ће изнова захуктати нашу привреду и помоћи јој да сачува или да отвори нових 2,5 милиона радних места и омогућити да смањење пореза оде у џепове средње класе која подноси највећи терет кризе. Тај план мора представљати прву инвестицију која ће отворити врата новим улагањима и стварању стабилне економије за многе економије за многе године унапред", рекао је Обама у Националној асоцијацији гувернера америчких држава, од којих није крио да ће се већина њих суочити са новим проблемима, а 41 савезна држава и са буџетским дефицитом већ ове или следеће године.

Додатни антикризни план - при чему Обама није прецизирао шта ће бити с планом Буш-Полсон - мора да буде заједничко дело федералне владе и гувернера.

Банкрот
Још пре Обаминог иступа, Америком су почеле да колају гласине да ће он већ у фебруару објавити difolt државних обвезница и превести земљу на нову (заједничку са Канадом и Мексиком) валуту - Амер. Ништа није помогло што је шеф Федералног резервног система Бен Бернанке све то демантовао као "гласине и измишљотине". Као и "сазнања из добро обавештених кругова у Вашингтону" да ће америчка администрација почетком 2009. " објавити да је банкротирала, да би натерала остале земље да преузму на себе део терета америчке кризе".

Шеф америчког Министарства финансија, говорећи пред пословним круговима у Вашингтону, уочи за 4-5. децембар заказане пете рунде у Пекингу америчко-кинеског стратешког дијалога, позвао је Кину да да свој допринос у борби међународне заједнице са финансијском кризом. Хенри Полсон је оценио "да је то од кључне важности за САД".

САД: Стопа незапослености 9 одсто


Буш: Подаци о незапослености одраз чињенице да су САД у рецесији

 Данас су објављене нове неповољне вести о рекордном порасту незапослености и броју хипотекарних банкротстава док америчка економија тоне у све дубљу рецесију.Према извештају секретаријата за рад америчка економија је у новембру изгубила 533 хиљаде радних места, што је највећи једномесечни губитак у протекле 34 године, док је стопа незапослености порасла на 9 одсто.

Председник Џорџ Буш је рекао новинарима да је веома забринут поплавом радника који су недавно остали без посла, као и могућносшћу да неке америчке аутокомпаније неће преживети садашњу кризу. Буш је рекао да његова администрација предузима кораке да реши проблеме продужењем накнаде за незапослене, олакшавањем приступа кредитима и спречавањем хипотекарних банкротстава.

"Биће потребно неко време да све те акције дају резултате, али сам уверен да ће кораци које предузимамо довести до решења за проблеме у нашој економији и повратити нам снагу," истакао је Буш.

Новоизабрани председник Барак Обама изјавио да губитак сваког радног места представља и “личну кризу” за једну америчку породицу. Обама је додао да је време да се "хитно и одлучно" одговори на економску ситуацију, али да ће, такодје, бити потребно извесно време, да би се проблеми решили.


Директори аутокомпанија: Милиони људи би могли да остану без посла

У медјувремену, Удружење хипотекартних банака саопштило је да је крајем септембра десет одсто кућевласника у САД заостајало у отплатама својих хипотека или је већ ушло у хипотекарно банкротство. То је најгори показатељ те врсте откако је удружење почело да објављује податке о хипотекарним банкротсвима пре три деценије.

Челници три америчке аутокомпаније су у петак наставили да сведоче у Представничком дому Конгреса, у оквиру свог апела за владину помоћ од 34 милијарде долара. Директори Џенерал Моторса, Форда и Крајслера су током јучерашњег претреса у Сенату упозорили да би милиони људи могли да остану без посла уколико њихове компаније банкротирају. Они су обећали да ће преусмерити своје компаније на производњу економичнијих хибридних и електричних возила. Такодје су обећали да ће повести преговоре како би изменили уговоре са радницима, кредиторима и снабдевачима како би смањили трошкове и испунили услове владиног надзора. Конгрес би могао да гласа о захтеву аутоиндустрије следеће недеље.



  • Извор
  • Српска политика
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руске снаге су поново извеле ракетне ударе на позиције украјинске ПВО у Одеској области. Украјинске формације су, са своје стране, напале беспилотним летелицама нафтне базе у станицама Павловска и...


У овом времену, када је предсједник Додик изнио приједлог о мирном раздруживању Републике Српске и Муслиманско-Хрватске Федерације и то као одговор на развлашћивање Српске и на процес стварања државе...


  Руске снаге су у протекла 24 сата погодиле мете у неколико позадинских области територије под контролом кијевског режима. Конкретно, поново су уништиле лансере С-300 у области Миргорода у Полтавској...

Глобална већина све више показује своје незадовољство поретком заснованим на западним правилима, али да ли ће Кремљ то искористити?


У Москви се озбиљно схватају изјаве америчког председничког кандидата, изјавио је руски лидер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА