Парламент Српске о порезу на доходак
Народна скупштина Републике Српске (РС) усвојила је Закон о измјенама и допунама Закона о порезу на доходак којим се при обрачуну доприноса и пореза на доходак омогућава прелазак на модел обрачуна бруто плате у РС и уводи јединствена стопа од осам одсто за опорезивање личних примања.
Предложена стопа износила је 10 одсто, али је усвојен амандман СНСД-а, којим је тражено смањење на осам процената.
Министар финансија РС Александар Џомбић рекао је да се јединствена стопа процената уводи и за опорезивање самосталних дјелатности, ауторских права, права сродних ауторском праву, права индустријске својине, капитала и капиталних добитака.
Он је подсјетио да је Влада РС у октобру 2007. године усвојила информацију о потреби преласка на модел бруто плате у РС због хармонизације исказивања трошкова рада, стварања економске подлоге за реформу ПИО и здравственог осигурања ради успостављања ефикасног модела преговарања.
"Осим тога, прелазак на модел бруто плате јесте и успостављање природних тржишних супротности државе, послодаваца и синдиката, компатибилност са пословним окружењем, смањење утаје доприноса и пореза, просљеђивање пореских олакшица у корист запослених и уједначавање пореских оптерећења личних примања и прихода од самосталне дјелатности", рекао је Џомбић.
Додат је и нови члан који говори о пореском периоду, тако да се доходак утврђује и плаћа за календарску годину, али тај период може бити и краћи у случајевима када порески обвезник постане нерезидент и ако резидент стекне или изгуби статус пореског обвезника, када се права рачунају према броју пуних мјесеци.
Измијењена је одредба постојећег закона у вези са умањењем пореске основице, која се умањује за годишњи лични одбитак пореског обвезника у износу од 3.600 КМ и 30 одсто, умјесто 20 процената, личног одбитка по издржаваном члану породице, као и износ плаћене камате за стамбене кредите и износ уплаћеног пензијског доприноса за добровољно пензијско осигурање до 600 КМ годишње.
Џомбић је додао да се једна од примједби односила на ослобађање од опорезивања топлог оброка спремљеног у властитим ресторанима, јер су послодавци сматрали да два пута плаћају ПДВ, с обзиром на то да је већ плаћен куповином намирница.
Према његовим ријечима, овај захтјев није оправдан, јер би се довела у неповољнији положај она предузећа која својим радницима накнаду за топли оброк исплаћују у новцу.
"У овом случају се не ради о двоструком опорезивању као што је створена крива слика у јавности из разлога што не постоји никаква разлика између намирница које купи послодавац за спремање хране у властитиом ресторану и намирница које купи појединац за новац добијен за топли оброк, јер се у оба случаја на те намирнице плаћа ПДВ", рекао је Џомбић.
Он је навео да је став Министарства да накнада за топли оброк представља лично примање које обухвата све новчане и неновчане приходе, накнаде и користи, које порески обвезник оствари по било којем основу, уколико Законом о порез на доходак нису ослобођени или другачије опорезивани.
Џомбић је појаснио да то значи да се накнада за топли оброк сабира са свим личним примањима радника и да се тај укупни износ умањује за неопорезиви дио дохотка, а на тако умањени износ се обрачунава и плаћа порез.
Посланик СДС-а Лазо Марић оцијенио је да калкулација, ако би стопа износила 10 одсто, показује да нови начин опорезивања значи повећање за два одсто, што на годишњем нивоу подразумијева додатних 18 милиона КМ и питао о каквим се онда олакшицама ради.
Перица Рајчевић из СНСД-а рекао је да у овом тренутку сви морају оцијенити шта су приоритети, а не само критиковати, без понуђених конкретних рјешења.
Он је навео да је један од разлога због којих стопа, умјесто 10 одсто, треба да износи осам процената, због растерећења фискалног система.
УСВОЈЕН ЗАКОН О ДОПРИНОСИМА
Народна скупштина Републике Српске усвојила је данас Закон о измјенама и допунама закона о доприносима, којим је предложена укупна збирна стопа доприноса на бруто плату у РС са 28 одсто повећана на 30,6 одсто.
Закон је подржало 49 народних посланика, 19 посланика је било против, док је шест посланика било уздржано.
Од укупне збирне стопе доприноса на бруто плату у РС, допринос за ПИО повећан је са предложених 16 на 17 одсто, за здравствено осигурање са 10 на 11,5 одсто, за дјечију заштиту са 1,30 на 1,40 одсто, док је допринос за осигурање од незапослености остао 0,70 одсто.
Влада је прихватила Амандман СНСД-а на члан 6 овог закона који у цјелини и садржи рјешења која су усвојена у Закону.
Образлажући закон, министар финансија РС Александар Џомбић рекао је да се при обрачуну доприноса и пореза на доходак омогућава прелазак на модел бруто плате у РС.
Џомбић је рекао да су разлози за прелазак на модел обрачуна бруто плате садржани у потреби стварања економске подлоге за реформу ПИО и здравственог осигурања, успостављања природних тржишних супротности државе, послодаваца и синдиката, компатибилности са пословним окружењем и смањења утаје доприноса и пореза.
Он је рекао да је Влада прихватила иницијативу Савеза синдиката РС и Привредне коморе РС да се доприноси плаћају на стварно исплаћене плате, а не на најнижу основицу како је до сада било прописано која не може бити мања од 50 одсто просјечно исплаћене плате у РС.
Џомбић је рекао да је став Министарства финансија РС да није могуће укидање или смањење стопе доприноса на исплаћене пензије од 3,75 одсто за здравствено осигурање.
"На тај начин би дошло до још већег смањења доприноса за пензионере који су иначе највећи корисници услуга здравствене заштите“, истакао је Џомбић, наводећи као примјер да је просјечна мјесечна уплата доприноса за здравство по пензионеру у 2007.години била 9,18 КМ, а да је трошак њиховог лијечења износио 73,66 КМ.
Предсједник Удружења пензионера РС Раде Ракуљ затражио је да се укине стопа доприноса на исплаћене пензије од 3,75 одсто за здравствено осигурање пензионера.
"Овај намет на нашу ионако малу пензију немају пензионери из нашег окружења који су у својим државама радом стекли право на доживотну пензију и доживотну бесплатну здравствену заштиту“, истакао је Ракуљ.
Ракуљ је апеловао да се под хитно преиспита Закон о ПИО, посебно посљедње промјене које су "створиле услове да млади људи у приватном сектору са 20 година стажа траже и одлазе у борачку пензију".
"Тај закон се мора хитно мијењати јер се увелико злоупотребљава и оптерећује буџет РС“, нагласио је Ракуљ, додајући да просјечна пензија у РС износи 333 КМ.
Посланик СНСД-а Перица Рајчевић рекао је да је посланички клуб ове странке предложио амандман којим ће стопа доприниса за ПИО износити 17 одсто, за здравство 11,5 одсто и дјечију заштиту 1,4 одсто.
Посланик СДС-а Славиша Мркајић тврди да ће актуелна Влада РС "остати упамћена по наметању обавеза привреди РС“, наводећи да су повећане каматне стопе за кредите из Инвестиционе развојне банке РС за један одсто, због повећане вриједности евра.
Министар финансија РС Александар Џомбић оповргао је Мркајићеве наводе, истичући да су каматне стопе на кредите из Инвестиционо-развојне банке РС у просјеку повећане за свега 0,03 до 0,5 одсто и да су најниже каматне стопе на кредите у окружењу.
Посланик ПДП-а Бранислав Бореновић затражио је детаљнију анализу о ефектима и посљедицама овог закона на привреду и плате запослених у РС.
Бореновић сматра да укупна стопа доприноса на бруто плату не може бити већа од два одсто у односу на 28 одсто како је то било и предложено у закону.
Посланик СДС-а Лазо Марић рекао је да ће на основу овог закона послодавац на бруто плату од, на примјер, 1.200 КМ плаћати 13,20 КМ више за доприносе.
Посланик Српске радикалне странке РС Миланко Михајлица сматра да Влада РС нема јасну стратегију опорављања привреде у РС.
Михајлица се заложио за потребу да се у РС растеретити привреда, а са друге стране да се изађе у сусрет оправданим захтјевима радника, пензионера и послодаваца.
Посланик Странке за БиХ Мухарем Мурселовић рекао је да га занима који је крајњи резултат повећања укупне стопе доприноса на бруто плату са 28 на 30,6 одсто у времену тешке глобалне економске кризе која неће мимоићи ове просторе.
Џомбић је рекао да је за Владу прихватљив амандман СНСД-а јер се на тај начин преусмјерава дио средстава који је са 10 одсто смањен на осам одсто у претходно усвојеном Закону о порезу на доходак на побољшање услова пензионог и здравственог система.
УСВОЈЕН НАЦРТ ЗАКОНА О ИЗМЈЕНАМА ЗАКОНА О ПИО
Народна скупштина Републике Српске (РС) усвојила је, без дискусије, Нацрт закон о измјенама Закона о пензијском и инвалидском осигурању (ПИО), којим се бришу одредбе о надлежности Фонда ПИО у погледу контроле обрачуна и наплате доприноса, јер су у супротности са одредбама Закона о пореској управи.
Министар рада и борачко-инвалидске заштите РС Бошко Томић рекао је да се на овај начин усаглашавају поједине законске одредбе са законима о измјенама и допунама закона о порезу и о доприносима.
Он је истакао да су све предложене измјене прописа у функцији преласка на модел обрачуна пореза и доприноса на бруто плате.
Томић је напоменуо да су остале измјене формалне природе, попут постојеће формуалције "обвезник", која се сужава на "обвезнника послодавца", што су различити појмови.
УСВОЈЕН НАЦРТ ЗАКОНА О ИЗМЈЕНАМА ЗАКОНА О ЗДРАВСТВЕНОМ ОСИГУРАЊУ
Народна скупштина Републике Српске (РС) усвојила је, без дискусије, Нацрт закона о измјенама Закона о здравственом осигурању, који ће омогућити примјену новог модела обрачуна пореза и доприноса.
Министар здравља и социјалне заштите Ранко Шкрбић рекао је да је Влада РС донијела Закључак о преласку на принцип обрачуна пореза и доприноса у РС и задужила министарства здравља и социјалне заштите, финасија и рада и борачко инвалдиске заштите да без одлагања предложе измјене постојећих законских рјешења, која ће омогућити примјену новог модела обрачунап ореза и дорпиноса.
"Дакле, разлози за доношење Закона налазе се у чињеници да су усвојене измјене и допуне закона о порезу на доходак и о доприносима, те је неопходно истоврено извршити измјену Закона о здравственом осигурању", прецизирао је Шкрбић.
Усвајањем овог нацрта, завршена је 15. посебна сједница Народне скупштине, након чега ће бити настављена 25. редовна сједница, на којој ће, између осталог, бити разматран Приједлог основа енергетске политике РС, те Приједлог стратегије безбједности саобраћаја на путевима РС од 2009. до 2013. године.
УСВОЈЕНЕ ОСНОВЕ ЕНЕРГЕТСКЕ ПОЛИТИКЕ
Народна скупштина Републике Српске (РС) усвојила је Основе енергетске политике РС, којим се утврђују основни приоритети и смјернице развоја сектора енергетике РС, засноване на стратешким циљевима, при чему се водило рачуна о уставном положају РС у овкиру БиХ и јасном опредјељењу за регионалну сарадњу и придруживање ЕУ.
Помоћник министра привреде, енергетике и развоја РС Љубо Гламочић рекао је да да стратешки циљеви подразумијевају обезбјеђивање сигурности снабдијевања енергијом, унапређивање одрживог развоја у производњи и коришћењу енергије, обезбјеђење постепеног увођења конкуренције у енергетско тржиште.
"Међу стратешким циљевима је и стварање услова за доступност и равномјерно коришћење умрежене енергије, односно електричне енергије и гаса, на читавом простору РС. Циљ нам је и обезбјеђење усклађености између доступности енергије грађанима РС и њеног квалтиета, с једне стране и либерализације тржишта енергије у циљу подстицања економског развоја и запошљавања, кроз изградњу енергетских капацитета на бази енергетских ресурса, с друге стране", појаснио је Гламочић.
Говорећи о специфичним циљевима енертетске политике, Гламочић је навео да се они односе на сигурнсот и квалитет снабдијевања, ефикасно коришћење енергије, обновљиве изворе енергије, одрживи развој и заштиту шивотне средине.
Посланик ДНС-а Томислав Прпош је рекао да је очекивао да ће у овом документу јасније бити објашњен развој сектора енергетике.
Јасна Лукић из СНСД-а рекла је да је похвална активност Владе РС у вези подршке коју је дала провј фабрици био-горива у РС, али да је потребно обезбиједити субвенионисање производње био-горива и обезбиједити тржиште за његову продају.
- Извор
- РТРС
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Остале новости из рубрике »