BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Влада штити директоре који краду

Влада штити директоре који краду
03.12.2008. год.

Влада Србије одговорна је за све штетне менаџерске уговоре у јавним предузећима који су омогућили да појединци, преко незаконитог узимања милионских отпремнина, дуплираних функција, исплате енормних бонуса и расипничких буџета за репрезентацију, исисавају новац грађана и богате се. Републичко тужилаштво јавно позива да им се доставе подаци о злоупотребама. Уколико Влада или менаџери њених предузећа то не ураде, значи да штите директоре који краду.

Иако медији већ данима брује о милионским отпремнинама које су менаџери Аеродрома „Никола Тесла“, „Скијалишта Србије“ и „Јат технике“ узимали селећи се с једне на другу државну функцију, државне институције још нису реаговале. Бивши директор Аеродрома Небојша Недељковић је из овог предузећа узео отпремнину 1,6 милиона динара, иако је на истој седници Владе на којој је разрешен ове функције постављен за директора „Скијалишта“. Из овог предузећа је касније као отпремнину узео још 2,166 милиона. Такође, Радослав Томашевић, директор „Јат технике“ узео је у фебруару ове године 2,15 милиона, а следећег дана се запослио као помоћник министра Велимира Илића и још је на тој функцији код Милутина Мркоњића. То што је узео отпремнину оправдао је тиме што „гаји два студента“, па му требају паре. Ово све није било довољно да се активира правна заштита државе и њене имовине.
- Тужилаштво прати сва актуелна дешавања и на основу својих уставних и законских овлашћења предузима одговарајуће активности - рекао је за „Блиц“ Томо Зорић, портпарол Републичког тужилаштва, одбијајући да прецизира шта предузима и да ли су од „Скијалишта“, Аеродрома или „Јат технике“ тражили на увид менаџерске уговоре и одлуке о отпремнини.
Ипак, Зорић је преко „Блица“ јавно позвао све који имају релевантне информације о свему и „дају изјаве за медије“, да их доставе Тужилаштву.
- У Закону о платама у државним институцијама и јавним службама уопште се не помиње могућност исплате отпремнина. Закон о раду дефинише неколико случајева у којима се отпремнине исплаћују и јасно је да су оне предвиђене као начин да се ублажи губитак раднику који је отпуштен или није остварио пензију, иако је дуго радио у неком предузећу, или треба да му помогне да покрене свој бизнис. У сваком случају, ником од ових менаџера није претио губитак посла, напротив. Ствар је у томе да су ови менаџери вероватно интерним уговорима добили такве привилегије какве нико у Србији не може добити. За то је одговорна Влада и онај ко је омогућио такве уговоре. То је посао за тужилаштво јер је закључење штетних уговора кривично дело - каже за „Блиц“ Јелисавета Василић из Савета за борбу против корупције и дугогодишњи судија Вишег привредног суда.
Иако је Влада Србије најавила увођење ригорозних правилника о газдовању јавном имовином, питање је да ли ћемо сазнати за све штетне уговоре којима су протеклих година пљачкани грађани. НИС ни јуче није јавно објавио податке о томе колико примају менаџери у овом предузећу, иако је најављивано да ће то учинити.
- ДС сматра да и НИС мора да објави плате менаџера - каже за „Блиц“ Јелена Триван из ДС.
Новац из јавних предузећа исисава се и преко двоструких и троструких функција које појединци држе. Један од кадрова Г17 плус, Миодраг Тиркајло селећи се с једне на другу функцију, дошао је у лагодну позицију да прима плату око 408.000 динара као председник УО Аеродрома „Никола Тесла“, начелник одељења за регионални развој у Министарству економије (од априла) и као саветник за јавне набавке министра здравља (од 15. септембра).
- Пре месец дана сам тражио да ме разреше са места у УО Аеродрома, а у Министарству економије је покренут поступак за прекид радног односа. У Министарству здравља сам именован за саветника пре месец дана - каже за „Блиц“ Миодраг Тиркајло.
Извор из Министарства економије рекао је јуче „Блицу“ да ће Тиркајло дати оставку и на функцију у Министарству здравља.

„Јат“, ПТТ и „Телеком“ скресали примања у управним одборима
Влада Србије донела је пре месец дана одлуку да се надокнаде за чланове управних одбора јавних предузећа сведу на просечну плату у републици, а плате председника УО на једну и по просечну плату. Ту одлуку су за сада испоштовали само „Јат“, „Поште Србије“ и јуче „Телеком Србија“ а.д., где ће накнада за чланство у УО износити 34.000 месечно. Сва друга јавна предузећа чекају последњи час да скрешу себи плате, али уколико то не учине, Влада неће прихватити њихове планове пословања за следећу годину. Бивши председник СРЈ Зоран Лилић најавио је да ће на месту председника УО „Путеви Србије“ волонтирати јер прима надокнаду 105.000 динара која му припада као бившем председнику државе.
 



  • Извор
  • Блиц
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...

Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА