BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Срби у полицији и судству

 Срби у полицији и судству
27.11.2008. год.

Полицајце и судије у српским општинама именује Унмик, на прелазима код Лепосавића и Зубиног Потока међународни цариници; о саобраћају, инфраструктури, безбедности граница и заштити културне баштине још ће се разговарати
Срби у полицији и судству

Из­ве­штај ге­не­рал­ног се­кре­та­ра Ује­ди­ње­них на­ци­ја Бан Ки-Му­на о ко­ме се си­ноћ из­ја­шња­вао Са­вет без­бед­но­сти УН (а чи­ја сед­ни­ца ни­је за­вр­ше­на до за­кљу­че­ња овог из­да­ња „По­ли­ти­ке”), тре­ба да отво­ри вра­та за рас­по­ре­ђи­ва­ње ми­си­је Европ­ске уни­је на Ко­со­ву и Ме­то­хи­ји, али и за бит­но по­пра­вља­ње по­ло­жа­ја срп­ске за­јед­ни­це. Ти­ме су се Ср­би­ја и ко­сов­ски Ср­би „вра­ти­ли у игру”, по­но­во се сна­жно укљу­чив­ши у ди­пло­мат­ске ак­тив­но­сти ко­је се во­де уз по­сре­до­ва­ње ме­ђу­на­род­не за­јед­ни­це.

Из­ве­штај ге­не­рал­ног се­кре­та­ра са­др­жи шест та­ча­ка на ко­ји­ма је ин­си­сти­ра­ла срп­ска стра­на, при че­му ни­је би­ло ни­ка­квих про­ме­на у фор­мал­ном ста­ту­су по­кра­ји­не. Тих шест та­ча­ка тре­ба да омо­гу­ће да се, у пр­вој фа­зи раз­ме­шта­ња Еулек­са, над­ле­жно­сти ва­жне за срп­ску за­јед­ни­цу и под­руч­ја на ко­ји­ма она жи­ви за­др­же под окри­љем Ун­ми­ка.

Пре­го­во­ри о де­та­љи­ма (уз по­сре­до­ва­ње ме­ђу­на­род­них фак­то­ра) би­ће на­ста­вље­ни ка­да је реч о са­о­бра­ћа­ју и ин­фра­струк­ту­ри, кон­тро­ли гра­ни­ца и за­шти­ти ба­шти­не, док је ста­тус по­ли­ци­је, пра­во­су­ђа и ца­ри­не де­фи­ни­сан у окви­ру шест та­ча­ка на­ве­де­них у из­ве­шта­ју Бан Ки Му­на.

1. У из­ве­шта­ју Бан Ки-Му­на је на­ве­де­но да ће по­ли­циј­ске ста­ни­це и под­ста­ни­це би­ти отво­ре­не у свим оп­шти­на­ма у ма­њин­ским обла­сти­ма и да ће би­ти под над­зо­ром ме­ђу­на­род­не по­ли­ци­је. У прак­си то зна­чи да ће по­ли­цај­це у срп­ским оп­шти­на­ма име­но­ва­ти и над­зи­ра­ти ре­кон­фи­гу­ри­са­ни Ун­мик и да ће ет­нич­ки са­став по­ли­ци­је би­ти у скла­ду са ет­нич­ким са­ста­вом ста­нов­ни­штва.

2. У скла­ду са Ре­зо­лу­ци­јом 1244 би­ће име­но­ва­ни ло­кал­не су­ди­је и ту­жи­о­ци из раз­ли­чи­тих за­јед­ни­ца. То зна­чи да ће Ун­мик име­но­ва­ти и су­ди­је и ту­жи­о­це у Ко­сов­ској Ми­тро­ви­ци, чи­ме ће би­ти ус­по­ста­вље­ни усло­ви за нор­ма­лан рад тог су­да.

3. По пи­та­њу ца­ри­не Ко­со­во ће и да­ље функ­ци­о­ни­са­ти као је­дин­стве­на ца­рин­ска област. Ме­ђу­на­род­ни ца­ри­ни­ци ће, у скла­ду са Ре­зо­лу­ци­јом 1244, би­ти вра­ће­ни и на пунк­то­ве 1 и 31 (Зу­бин По­ток и Ле­по­са­вић), на­ве­де­но је у из­ве­шта­ју. На тим пунк­то­ви­ма, да­кле, не­ће би­ти ца­ри­ни­ци ко­је име­ну­ју при­вре­ме­не ко­сов­ске вла­сти.

4. Раз­го­вор о са­о­бра­ћа­ју и ин­фра­струк­ту­ри би­ће на­ста­вљен, а срп­ска стра­на, из­ме­ђу оста­лог, тра­жи да се омо­гу­ћи не­сме­та­но кре­та­ње во­зи­ла са та­бли­ца­ма ко­је ни­су да­ле вла­сти у При­шти­ни.

5. Кфор ће, у скла­ду са Ре­зо­лу­ци­јом 1244, на­ста­ви­ти да ис­пу­ња­ва ман­дат на це­лом Ко­со­ву, укљу­чу­ју­ћи и по­што­ва­ње гра­ни­ца. Ти­ме се ства­ра­ју усло­ви да сна­ге ко­је обез­бе­ђу­ју ад­ми­ни­стра­тив­ну гра­ни­цу на се­ве­ру бу­ду под ме­ђу­на­род­ном упра­вом, а не под упра­вом вла­сти у При­шти­ни.

6. Ме­ђу­на­род­на за­шти­та срп­ске кул­тур­не ба­шти­не мо­ра би­ти на­ста­вље­на, на­ве­де­но је у из­ве­шта­ју Бан Ки-Му­на. Пре­го­во­ри о мо­да­ли­те­ти­ма те за­шти­те та­ко­ђе ће би­ти на­ста­вље­ни.

Уко­ли­ко шест та­ча­ка на ко­ји­ма ин­си­сти­ра срп­ска вла­да бу­де за­и­ста при­ме­ње­но, пра­ва Ср­ба на Ко­со­ву и Ме­то­хи­ји би­ће бит­но уна­пре­ђе­на, а вла­да се мо­же по­хва­ли­ти да је до­бро пре­го­ва­ра­ла и да је ис­по­сло­ва­ла ва­жне уступ­ке. Чи­ње­ни­ца да ће ми­си­ја ЕУ би­ти ста­ту­сно не­у­трал­на, за срп­ски вла­да­ју­ћи блок има ве­ли­ки зна­чај и ка­да је реч о па­ри­ра­њу на­сто­ја­њи­ма опо­зи­ци­о­них стра­на­ка да све што се до­га­ђа у ве­зи са ус­по­ста­вља­њем Еулек­са зна­чи фак­тич­ко при­зна­ва­ње са­мо­про­гла­ше­не не­за­ви­сно­сти Ко­со­ва.

Про­ти­вље­ње При­шти­не пла­ну о рас­по­ре­ђи­ва­њу Еулек­са ко­ји је Бе­о­град при­хва­тио, а ге­не­рал­ни се­кре­тар УН укљу­чио у свој из­ве­штај Са­ве­ту без­бед­но­сти ста­вља ко­сов­ске вла­сти у не­у­го­дан по­ло­жај. Ми­си­ја би мо­гла да бу­де рас­по­ре­ђе­на упр­кос про­ти­вље­њу вла­сти ко­сов­ских Ал­ба­на­ца а уко­ли­ко би рас­по­ре­ђи­ва­ње те ми­си­је ка­сни­ло, При­шти­на би не­ми­нов­но сно­си­ла зна­ча­јан део од­го­вор­но­сти.

Ма­не­вар­ски про­стор за уступ­ке и по­пу­шта­ња сва­ка­ко по­сто­ји. Чи­ње­ни­ца да ми­си­ја ЕУ тре­ба да бу­де ста­ту­сно не­у­трал­на зна­чи да она не мо­же да оспо­ри јед­но­стра­но про­гла­ше­ну не­за­ви­сност, као што не мо­же да оспо­ри ни став Бе­о­гра­да да је Ко­со­во са­став­ни део Ср­би­је. Оту­да се, и на­кон од­лу­ке Са­ве­та без­бед­но­сти, мо­же оче­ки­ва­ти на­ста­вак раз­го­во­ра и тра­га­ње за ком­про­ми­сом у окви­ру ко­ји од­ре­де УН.


По­ла­зне тач­ке у раз­го­во­ри­ма ће оста­ти углав­ном не­из­ме­ње­не.


Ме­ђу­на­род­ни пред­став­ни­ци ће на­сто­ја­ти да у при­ме­ни ре­ше­ња на те­ре­ну на­ђу мо­де­ле при­хва­тљи­ве за обе стра­не, При­шти­на ће тра­жи­ти ин­ге­рен­ци­је на це­лом под­руч­ју Ко­со­ва, укљу­чу­ју­ћи и срп­ске ен­кла­ве, а Ср­би­ја ће на­сто­ја­ти да ен­кла­ве чвр­сто ве­же уз Бе­о­град. Од­лу­ка о рас­по­ре­ђи­ва­њу Еулек­са, да­кле, не­ће до­не­ти ре­ше­ње про­бле­ма не­го ће до­ве­сти до но­вих окол­но­сти у ко­ји­ма ће срп­ска и ал­бан­ска стра­на и ме­ђу­на­род­на за­јед­ни­ца на­ста­ви­ти да тра­га­ју за ком­про­ми­сом.
 



  • Извор
  • Политика
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Амерички председник можда неће доћи на самит уколико европске чланице не пристану на веће издвајање за одбрану, упозорава амерички изасланик при Алијанси.


 Avion 'Tecnam P-Mentor' se u svetu avijacije smatra pravim biserom italijanske avioindustrije i predstavlja savremeni trenažni avion koji kombinuje klasične vrednosti sa najnovijom tehnologijom, čineći ga izuzetnim

Украјински председник достигао је ново дно и сада прети ветеранима Другог светског рата, изјавила је Марија Захарова.


Украјински председник Владимир Зеленски одбацио је руски предлог за тродневно примирје од 8. маја, инсистирајући уместо тога на прекиду ватре у трајању од 30 дана.


Задужбина ,,Кнез Мирослав Хумски” и Књижевно удружење ,,Сусрет” вечерас су, у сарадњи са Музејом Херцеговине, организовали промоцију књиге Ранка Гојковића ,,Срби и Руси – браћа по Промисли Господњој”.


Остале новости из рубрике »