Снага за штитну жлезду
Неки људи имају срећу да брзо сагоре унете калорије, док се код других види све што поједу и уз то стално осећају умор. Да ли ћете припадати првој или другој групи, зависи од ваше штитне жлезде. Уз помоћ неколико једноставних трикова можете сами да подстакнете лучење хормона виткости и рад метаболизма.
Ваша пријатељица може да једе колико год хоће а да не набаци ниједан грам, пуца од енергије и руке и ноге јој никада нису хладне. За разлику од ње, ви осећате умор већ у преподневним часовима, исцрпљени сте и брзо се гојите иако водите рачуна о калоријама и избегавате масну храну и слаткише.
Можда је за све крива ваша штитна жлезда. Овај минијатурни орган на предњој страни врата није већи од ораха, а ипак је један од најважнијих у организму. Ако штитна жлезда не функционише како треба, онда ништа не функционише. Ова жлезда лучи важне хормоне (неуротрансмитере) који прослеђују информације ћелијама. Тријодтиронин (Т3) и тироксин (Т4) подстичу метаболизам и регулишу потрошњу енергије у стању потпуног мировања.
Штитна (тироидна) жлезда утиче на рад срца, варење, телесну температуру и концентрацију. Када производи сувише хормона, утрошак енергије расте, а последице су: губитак тежине, вучја глад, повећање телесне температуре и убрзани рад срца. У случају да производи мањак хормона, на пример, због недостатка јода, метаболизам је успорен, а последице су: гомилање килограма, низак притисак и умор. Симптом смањене функције штитне жлезде је и струма, то јест, увећање тироиде.
Јод помаже
Да би наша штитна жлезда оптимално функционисала и могла да лучи хормоне потребан јој је јод. То је есенцијални елемент у траговима, што значи да организам не може сам да га произведе, већ га је потребно редовно уносити преко хране. Резерве јода у штитној жлезди довољне су за двомесечну производњу хормона. Ако орган дуже време нема довољну количину јода на располагању, организам почиње да надокнађује дефицит повећањем жлездастог ткива, а последица је увећање штитне жлезде, то јест, струма. Према подацима Светске здравствене организације, више од 200 милиона људи широм света пати од недостатка јода.
Шта можете да учините: Свакодневно преко хране унесите 200 микрограма јода! Људи у просеку унесу свега 80 микрограма јода дневно, и то иако већина користи јодирану со. То, очигледно, није довољно. Највећи извор јода је риба, на пример, млади бакалар (170 мг), риба лист (190 мг) и црни бакалар (200 мг). Потрудите се да ваша штитна жлезда добије све што јој је потребно. Исеците план исхране у четири корака и залепите га на фрижидер. Тако ћете се с временом навићи на њега.
План исхране
Ако хоћете да побољшате рад штитне жлезде ево плана исхране.
Једном дневно свеже воће и поврће!
Најмање једном дневно поједите порцију свежег воћа и поврћа, на пример воћну салату за доручак, свеже сирово поврће или воће за ужину, или салату за ручак. Водите рачуна да воће и поврће буде свеже. Поред витамина и минерала, оно садржи и флавоноиде, биљне пигменте који помажу штитној жлезди да створи резерве јода.
Не заборавите рибу!
Најмање два-три пута недељно једите морску рибу, спремљену са што мање масти, на пример, лосос у фолији.
Три пута дневно беланчевине!
Да би штитна жлезда правилно функционисала, осим јода, потребно је да редовно уносите беланчевине. У случају недостатка неке од важних аминокиселина које улазе у састав протеина, на пример тиросина или хистидина, штитна жлезда не може да производи хормоне. Зато је потребно да три пута дневно унесете беланчевине у организам, на пример, сир или живинско месо.
Функција штитне жлезде
Минијатурни орган који утиче на многе процесе у организму: хормони штитне жлезде утичу на рад мозга, срца и црева, концентрацију, хормоне, рад срца, телесну температуру и варење.
Проверите своју штитну жлезду
Обољење штитне жлезде може да дијагностикује једино лекар. Овај тест ће вам помоћи да утврдите да ли нешто указује на поремећај рада овог органа.
Решење: Ако сте на више од три питања одговорили са „да“, могуће је да је функција ваше штитне жлезде смањена. Поразговарајте с лекаром о томе, нарочито ако сте приметили да вам је жлезда увећана или да имате чворић у пределу врата. Анализа крви и преглед ултразвуком показаће да ли су сумње основане. Што се пре утврди поремећај рада штитне жлезде, то ће лечење бити успешније.
- Извор
- Блиц
Коментара (1) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »