BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

У епрувети седам хиљада марака

У епрувети седам хиљада марака
23.11.2008. год.

У кући Милоша и Анкице Бундало у Новом Граду протеклих десет мјесеци влада право весеље, уз наизмјеничан плач и смијех три бебе, Александра, Душана и Игора. Није увијек било тако

- Након вјенчања супруг и ја безуспјешно смо осам година покушавали да добијемо потомство. Када нам је вантјелесна оплодња остала као једини неиспробани метод, имала сам већ 38 година и љекари у РС нису вјеровали у успјех - присјећа се Анкица.

Поносна мајка данас је пресрећна што тада није поклекнула. Поступак вантјелесне оплодње обављен је у Загребу, а Анкица и Милош платили су га са седам хиљада евра кредитних средстава.

Срећу заједничког живота са својим синовима пожељели би, кажу, свим паровима у РС. Али, док стерилитет у Српској из године у годину драстично расте, а наталитет драстично опада, вантјелесна оплодња остаје прескупа и недоступна метода за готово све брачне парове. Цијена бебе из епрувете зависи од терапије потребне за будућу мајку, а износи од 5.500 марака до седам хиљада марака.

За брачне парове којима је то једини пут до жељеног потомства, Фонд здравственог осигурања РС финансира свега један поступак вантјелесне оплодње, у бањолучкој здравственој установи "Медицо С".

- Од стотину жена којима се уради поступак ватјелесне оплодње њих 30 затрудни, под условом да су у идеалним годинама. Жена која има 38 или 40 година нема шансу као жена од 25 година - каже др Ненад В. Бабић, национални координатор за Репродуктивно здравље и извршни директор здравственог сектора у Фонду здравственог осигурања РС.

Иако свјесни чињенице да само једна вантјелесна оплодња за велики број жена није гарант да ће постати мајке, у Фонду кажу да тренутна финансијска ситуација не дозвољава више.

За колико брачних парова у РС вантјелесна оплодња представља једину наду за потомство нико поуздано не зна. Евиденција о броју особа које пате од стерилитета у РС може да се води само на основу поднесених захтјева за бесплатан поступак вантјелесне оплодње Фонду здравственог осигурања, а таквих је у само у првих шест мјесеци ове године било 140.

- У првих шест мјесеци ове године, од 128 разматрана захтјева за бесплатну вантјелесну оплодњу, 114 захтјева је одобрено, а 14 је одбијено. У истом периоду одобрено је додатних 12 захтјева за упућивање на вантјелесну оплодњу ван РС - потврдила је Николина Душанић, портпарол Фода здравственог осигурања РС, те подсјетила да је у прошлој години код 104 жене из РС проведена процедура вантјелесне оплодње, а да је код 19 жена та процедура завршена трудноћом.

Према подацима Свјетске здравствене организације проблеме с плодношћу у Европи, па тако и у Српској, има од 10 до 15 одсто брачних парова.

Ипак, здравствена политика РС у овој области далеко је од резултата које су постигле земље у окружењу. Поступак вантјелесне оплодње у Србији је годишње бесплатан за хиљаду жена, а у Хрватској су за парове обезбијеђена три бесплатна покушаја. Словеначки Фонд здравственог осигурања финансира чак четири поступка вантјелесне оплодње, с тим да жена, уколико остане трудна у неком од та четири поступка, има право на још четири поступка за друго дијете.
 



  • Извор
  • Фокус
  • Повезане теме


Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Руски председник предложио је тестирање западних одбрамбених система против нове руске хиперсоничне ракете


Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...

Кијев је прекршио „правила ратовања“ циљајући високог војног официра у Москви, изјавио је Кит Келог


Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...

Новоизабрани председник САД одбио је да коментарише да ли је већ било контаката са Кремљом


Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА