BitLab хостинг
Почетна страница > Новости

Изгубљен оригинал “Дејтона”

Изгубљен оригинал “Дејтона”
22.11.2008. год.

 Дејтонски споразум, чији творац је бивши амерички дипломата Ричард Холбрук, потписан је 21. новембра у ваздухопловној бази Рајт Петрсон у Дејтону, америчкој држави Охајо, а званично потписивање десило се у Паризу 14. децембра исте године, гдје се по неким изворима и данас чува оригиналан текст тог највећег мировног уговора, који је у БиХ зауставио рат и донио мир.
Преговори о Дејтонском споразуму одржани су у новембру, под палицом тадашњег америчког дипломате Ричарда Холбрука, а главни актери су били тадашњи предсједник Србије Слободан Милошевић, Фрањо Туђман и Алија Изетбеговић. Српску страну из РС предводио је тадашњи предсједник Народне скупштине Момчило Крајишник, а у делегацији је био и тадашњи шеф српске дипломатије Алекса Буха, његов замјеник Радомир Лукић, као и више експерата из области права, геодезије, одбране...
Одлуке у име РС доносио је Милошевић, док су чланови делегације са Пала, које је предводио Крајишник, у вријеме преговора биле у својеврсној изолацији и није их нико ништа питало.
Дејтонски споразум је поставио садашњу организациону структуру, БиХ, која је сложена заједница с два равноправна ентитета РС и Федерацијом БиХ (муслиманско-хрватска федерација), а на основу њега свих ових 13 година је ангажован велики број различитих међународних организација, међу којима су и представници америчке администрације, који су имали задатак да прате и проводе одредбе тог споразума у БиХ.
Ни један од потписника тог документа више није међу живима. У Дејтону своје потписе су ставили Милошевић, Изетбеговић и Туђман, док је у Паризу свој потпис ставио у име РС Никола Кољевић.
И 13 година послије, Дејтонски споразум се различито тумачи, а оригиналног текста нема нигдје. Свака страна у БиХ има своју копију и превод на свој језик. У РС се годишњица потписивања Дејтонског споразума већ другу годину обиљежава као празник, док у другом дијелу БиХ је то обичан радни дан.
За оне у Сарајеву БиХ је држава и Дејтонски споразум је, по њима, морао претпјети одређене промјене. За бошњачке политичаре Дејтонски спорзум је превазиђен, док Хрвати истичу да су њиме оштећени, јер немају свој ентитет, док српски политичари у Бањалуци сматрају да је њиме гарантован опстанак овог ентитета у БиХ и да је њиме РС, као ентитет добила међународне гаранције.

Највише изгубила Република Српска

На нивоу БиХ, одмах послије Дејтона, била су само три министарства и то: спољни послови, спољнотрговинска политика и Централна банка. Све друго је било у надлежности ентитета, док данас на нивоу БиХ има девет министарстава и предсједавајући Савјета министара БиХ, који треба да прерасте у премијера Владе БиХ. У току су преговори за формирање још два министарства, а можда ће их бити још.
Правни експерти тврде да је РС највише изгубила успостављањем заједничког министарства одбране, али и неких других безбједносних, правосудних и финансијских структура, као што је Управа за индиректне порезе, за што су најодговорније тадашње власти РС, коју су чинили СДС и ПДП.
На нивоу БиХ функционишу и бројне агенције, које имају надлежност над цијелом територијом. Сва та преношења надлежности у функцији су централизације, односно унитаризације БиХ, која иде на рачун слабљења ентитета. Да ли ће и шта РС изгубити кроз предстојеће уставне промјене, о чему преговори треба да почну, знаће се до сљедеће годишњице Дејтонског споразума.
У плану је да БиХ има једног предсједника и два замјеника, број посланика у парламенту БиХ такође треба да се повећа, а тражи се и укидање ентитетског гласања у заједничким институцијама, које представља брану за даље урушавање РС, а на чему инститирају посебно Бошњаци. Нову организацију БиХ траже и Хрвати, који хоће свој ентитет или организацију без ентитета с јаким националним регионима. Шта ће да се деси видјећемо у наредном периоду. Актуелни премијер РС и лидер СНСД, која држи апсолутну власт у овом ентитету, Милорад Додик каже да више нема преноса надлежности с ентитета на државни ниво.
- БиХ ће бити онолико колико буде РС - искључив је Додик и тренутно због својих ставова у односу на претходни период од миљеника постао је непожељна личност у међунаордним круговима.



  • Извор
  • Дан
  • Повезане теме


Коментара (1) Оставите Ваш коментар Објавите новост

НОВОСТИ ИЗ РУБРИКЕ

Француски председник је користио своја овлашћења за именовања у последњем тренутку, тврди бивши лидер странке Национални савез


Јуче су се интернетом проширили снимци из северних региона Сирије, где су локални становници почели да нападају турске војнике који су окупирали подручја која се граниче са Турском.

Дмитриј Песков је, међутим, нагласио да је „Орбан познат као политичар који уме да брани интересе своје земље на прилично тежак начин“


„Бар у погледу председниковог вршења његових основних уставних овлашћења, овај имунитет мора бити апсолутан“, наводи се у пресуди


Посредници би могли да помогну у постизању трајног решења са Москвом, изјавио је украјински лидер


Остале новости из рубрике »
BTGport.net - у1
Русија у XIX веку

СЛИКА СЕДМИЦЕ

WEB SHOP
WebMaster

ДјЕВОЈКА ДАНА