Обали пријети Меркалијева деветка
Тим хрватских и америчких стручњака упозорио је да би читав Балкан могао да буде угрожен разорним земљотресима, а приобаље чак и снажним цунамијем. Страни експерти, у престижном научном магазину “Геолоџи”, објавили су студију, којом су, на основу вишемјесечног истраживања, указали на те опасности на балканском подручју.
Повод за истраживање страних стручњака је, како преносе хрватски и други медији у свијету, тектонска пукотина испод мора код Дубровника, која се пружа према сјеверозападу Балканског полуострва, у укупној дужини од 200 километара. Научници претпостављају да би цијели Балкан могли да погоде разорни земљотреси јачине чак седам степени Рихтерове скале. Они тврде да је као посљедица таквог земљотреса могућ и јак “балкански цунами”, који не би био снажан као онај, који је прије неколико година погодио Индонезију, али би у сваком случају могао да разори морску обалу и проузрокује огромне штете.
Директор црногорског Сеизмолошког завода Бранислав Главатовић казао је “Дану” да су страни стручњаци саопштили раније изнесене податке, вјероватно, да поново укажу на опасности које се могу догодити на овом подручју.
- Ништа нам нијесу ново рекли, што већ нисмо знали. Морамо схватити да живимо на трусном подручју. И у Црној Гори се сваког дана могу очекивати земљотреси. На подручју приморја може се очекивати земљотрес од девет степени Меркалијеве скале, који би могао узроковати жртве и материјалне штете. Када би се то могло десити, не може се процијенити - каже Главатовић.
Према његовим ријечима, “јужни Динариди и Јадран карактеришу се значајним нивоом сеизмичке активности, која се манифестују разорним земљотресима у просјеку сваких 50 до 70 година”.
- Таква активност се може очекивати и у будућности, имајући у виду неумитност природних геолошких и геодинамичких процеса, који у неизмијењеном облику на том простору трају већ дужи низ милиона година. Не постоје геолошки разлози да то не буде и у будућности. Нама остаје да стручно и квалитетно процјењујемо ниво те сеизмичке опасности и да у процесу планирања, пројектовања и грађења поштујемо та сазнања и да савјесно и стручно примјењујемо одговарајуће техничке нормативе за ту област, како би сигурни ишчекивали сљедеће јаке земљотресе, који у том случају губе атрибут “разорни”, који користимо када говоримо о земљотресима велике снаге - изјавио је Главатовић.
Он истиче да су црногорске обале много стрмије, него што је то неопходно да би се догодила серија цунами таласа. Главатовић објашњава да “јачи сеизмички процеси који се догађају испод морског дна могу да створе цунами таласе у условима када је жариште земљотреса плитко, затим када је иницијални покрет стијена подморја већи од неколико десетина сантиметара и да обале имају благи нагиб”. Дакле, неопходно је истовремено постојање сва три услова за стварање разорног цунамија, а на подручју Јадрана није испуњен ниједан у цјелости, тврди он.
Упозоравали и раније
Почетком године амерички часопис “Геолоџи”, позивајући се на истраживања америчких и хрватских стручњака, објавио је да је у Јадрану откривен нови активни тектонски расцјеп, који би могао узроковати велики земљотрес, па је за регион јужне Италије, Хрватске, Црне Горе и Албаније неопходно поново процијентии опасност од цунамија.
- Извор
- Дан
Коментара (0) Оставите Ваш коментар Објавите новост
Србски научник, писац, дипломата и политичар Владимир Кршљањин је током свог децембарског говора на МГИМО универзитету Министарства спољних послова Русије на Међународној конференцији \"НАТО: 25 година експанзије\" тврдио да...
Руске снаге су током дана извеле серију удара на инфраструктуру и индустријске објекте противника у неколико региона Украјине. Украјинске формације су, с друге стране, крстарећим ракетама Storm Shadow напале...
Исхрана на радном месту је један од кључних фактора који утичу на продуктивност, здравље и опште задовољство запослених. Квалитетни оброци не само да пружају енергију неопходну за рад, већ...
Председник Александар Вучић изјавио је да му је потврђена вест да за неколико дана САД уводе комплетне санкције против Нафтне индустрије Србије (НИС) због руског власништва. Кад је нека...
Остале новости из рубрике »